درباره ی آتشفشان ها، فواید و ضررهای آن ( زمین پویا ) – دانشچی

این کوهها به دو دسته عمده تقسیم می شوند که عبارتند از : ارتفاعات منفرد و پراکنده در سطح فلات ایران و رشته کوههایی که در امتداد قطر بزرگ کشور از شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده و به کمربند ارومیه – دختر معروف است . اين نيز از عجايب قدرت است و منظرهء زيبای از طبعيت خداداد کشور ما. تركیب آب از نوع كلرو بیكربنات سدیم و کُرم است. بعد از گردنه دیزین اولین قله ۴۰۰۰ متری در خطالرأس طولانی البرز (از توچال تا آزادکوه) است. بر روی خطالرأس البرز مرکزی قلهای بدین شکل صخرهای و دستبه سنگ نمیتوان «به سادگی» پیدا کرد.

یک خطالرأس صخرهای و منفرد که قله سهشاخ آن در منطقه ماهان (کرمان) در بین کوهنوردان بسیار قابل توجه است. شهرغلغله: این شهر فعلأ به کلی ویرانه است به وسعت بین چهارتا پنج هکتار، درمرکزبامیان. در شمال و جنوب این گردنه ارتفاعات کوه صفه و کوه مشرف به سپاهان شهر قرار دارد و از آنجا که بادهای اصفهان عموما غربی ـ شرقی است، جریان باد در این نقطه متمرکز و شدید می شود. مناطق جنوب کوه بابا مخصوصا ولسوالی حصه اول بهسود در تابستان و زمستان در مسیر بادهای پرسرعت کوه بابا قرار دارند که از غرب به شرق میوزند.

س: در جنگ های پی در پی و چهل روزه ی تابستان 1358-1979 میلادی چند ولسوالی را آزاد ساختید و چند نفر تلفات داشتید؟ همسایه غربی آزادکوه که در فصل بهار بوی بهشت میدهد. شماره فصل را در زیر تصویر بنویسید. در تاریخ آمده است که حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، آشوریان اقدام به ورود به کشتی کردند و موفق به ورود به طبقه سوم آن که در زیر زمین واقع شده بود شدند. من همیشه هم تا جایی صعود میکنم که مغزم بتواند تصمیم درست بگیرد، بنابراین همینطور که داشتم به بالا میرفتم، احساس کردم هوا فوق العاده سرد است.

يا تا خال کشف نشده است. این دو قله نیز در منطقه علمکوه واقعاند و مرز میان مناطق کلاردشت ـ طالقان و دلیر و الیت است. باشکوه در منطقه نمارستان (جاده هراز) که ناظر به رخ شمالی دماوند است. گويند دریکی از روزهای مقاومت و جنگ، نوه محبوب چنگیزخان به نام”ماتکین” با تیر یکی از قلعه گیان(يکی از ساکنين شهر) به قتل رسید. تمامی قسمتهای برجای مانده بنا از سنگ و ملاط است و قسمت شمالی آن سالمتر از سایر قسمت هاست سبک طاق این قلعه شباهتهایی با قلعه زاخه در همین منطقه دارد.

در منطقه پلور (جاده هراز) که غاری زیبا هم به همین نام دارد. قلهای زیبا در کردستان که متأسفانه هنوز دیدارش دست نداده است. قلهای که یک نگاه آن به کویر لوت و نگاه دیگرش به کوهستانهای مرتفع کرمان است. بام استان یزد است و به همراه چند قله دیگر، کوهستانی منفرد را در میان چند کویر تشکیل داده است. انفجارهای آتشفشانی میتوانند تکههای بزرگ سنگ را با سرعت بسیار زیاد به مسافت چندین کیلومتر پرتاب کنند و گاه با مخاطرات طبیعی چون زمین لرزه، جریان “گل” و سیلابهای ناگهانی، بارانهای اسیدی و درشرایط خاص وقوع سونامی همراه است.

گنبد نمکی جاشک یا کوه نمک جاشک یکی از دیدنی های طبیعی استان بوشهر است. این کوه نمک در حد فاصل شهرستان های دیر و دشتی استان بوشهر قرار دارد. این بازی طوری است که چند نفر از زنان یا دختران با لباس محلی دور عروس حلقه زده و با صدایی که بیشتر به صدای کبوتر شباهت دارد کلمه پشپو را زیر لب زمزمه می کنند. سُرخرود: ولسوالى سُرخرود (سره رود) در ده کیلومترى غرب شهر جلال آباد موقعیت دارد و بیشتر اهالی این ولسوالی به زبان دری صحبت میکنند. موقعيت دارد. شهرغلغله قبل ازویرانی به نام شهر بامیان ودربعضی ازمنابع به نام حصار بامیان یاد می شد واز ظهور اسلام تا اوایل قرن هفتم هجری حکم پایتخت را داشت، این شهردرهنگام حمله مغول درسال 618 ه ق که حاکم خوارزمشاهی درآنجا حکومت می کرد وبه مقاومت وپایداری پرداخت، ويران شد.

افسوس که تا نزدیکهای این قله جادهای غیرضروری و ناپسند کشیده شده است. درسده اول میلادی برای نخستین بار درتاریخ”یانج هو” تاریخ نگار چینی، نام بامیان را بصورت “هانج” ویا “هان” بکار برده است وسپس زائر چینی هیوان تسانگ برای اولین بار موقعیت وتاریخ بامیان را ثبت کرده است وپس ازوی درادبیات ومآخذ چین، بامیان با نام”فانگ یانگ”ویا”فان یان” خوانده شده است که این نام نزدیک به تلفظ امروزی “بام یان” يا “بامیان” است.

واین شهر توسط لشکریان مغول تخریب شده که بعد ازآن نام “غلغله” به معنی غوغا وفریاد است برآن نهادند چون خان مغول همه را قتل کرد که در آن جريان غوغا و غلغلهء مقتولين به آسمان برپا بود. البته وجود چشمه درویش هم به همین موضوع دلالت دارد، صفه که در لغت به معنی ایوان و سکو است، منشاء اولیه آن سکویی بوده در مسجد پیامبر در مدینه که عدهای از مسلمانان بیبضاعت از قبیل سلمان و اباذر و مقداد و …

پس احمدرضا عابدزاده 22 ساله با تصمیم و اعتماد پرویز دهداری در اوج بی تجربگی سنگربان شماره یک شد و البته علیرضا ریاضیات نیز فرصت حضور در اردوی تیم ملی را پیدا کرد. درهمین اواخربسیاری ازآثارگرانبهای تاریخی آن مانند، دوپیکره بزرگ بودا که پیشتر ازآن یاد شد به دست طالبان ویران شد که موجب اعتراض جهانیان وسازمانهای بین المللی فرهنگی گردید. یکی از سختترین مسیرهای عبوری بین دو قله … باميان دارای 18029 کیلو مترمربع مساحت وارتفاع آن از سطح بحر2500 مترمیباشد.

نهشته های سیستم نئوژن ( کنگلومرها و سیلت استونها ، گریت استونها ، ماسه سنگ ) گسترش چندان زیادی ندارند در بخش شمال شرق و دارای ضخامتی معادل ۳۰۰ متر میباشند تشکیلات کوارترنری تری ژنوس در امتداد ساحل دریای خزر . بامیان دارای هفت واحد اداری میباشدکه عبارتند از: 1- کهمرد 2- سیغان 3- شیبر 4- یکه ولنگ 5- پنجاب 6- ورس به شمول 7 – باميان مرکزاین ولایت. این کوه به صورت پیاپی فوران کرد اما به شخص یا خانهای آسیبی وارد نشد.

دیدگاهتان را بنویسید