دانلود بازی کامپیوتر Pandora First Contact پاندورا نخستین تماسدانلود فارسی

اگرچه بهترین شرایط رصد این پدیده در نزدیکی خط استوا است، اما این رویداد در صورت صاف بودن هوا در هر کجای کره زمین قابل مشاهده خواهد بود. به عنوان بخشی از این مطالعه، این تیم به سراغ دادههای آرشیو منظومه قنطورس رفت و متوجه شد که این سیاره در واقع بیش از 20 سال پیش توسط تلکسوپ 3.6 متری ESO رصد شده است – اگرچه در آن زمان به عنوان یک سیاره شناخته نمیشد. این مجموعه زیبا که عنوان پر خرج ترین مجموعه مستند تاریخ شبکه بی بی سی را یدک می کشد اولین مستندی است که با کیفیت HD فیلمبرداری شده و حاصل تلاش شبانه روزی 40 تیم فیلمبرداری در بیش از 200 نقطه مختلف از کره زمین است و صحنه هایی را به نمایش می گذارد که به ادعای بسیاری از کارشناسان برای اولین بار فیلمبرداری و در تلویزیون به نمایش در آمده اند .

سیاره مشتری (سیاره هرمز یا برجیس) حدود ۴,۵ میلیارد سال پیش که همه منظومه شمسی به وجود آمد، از گازها و گردو غباری که با نیروی جاذبه به درون آن کشیده شده و این سیاره بزرگ را به وجود آورده، تشکیل شده است. مشتری سطح جامدی ندارد و به عنوان یک غول گازی است که از گازها و مایعات تشکیل شده و فضاپیماها جایی برای فرود ندارند. از زمان کشف آن در سال ۱۹۳۰ تا زمان طبقهبندی دوباره آن به عنوان سیاره کوتوله در سال ۲۰۰۶، سیاره محسوب میشد.

اکنون خط دید هر دو سیاره در پدیده ای که به نام “مقارنه بزرگ” شناخته میشود، آن قدر نزدیک به هم قرار گرفته است که احتمالاً قادر به تشخیص آنها به عنوان اجرام جداگانه نیستیم. این سیاره برای یونانیان باستان شناخته شده و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. او نخستین کسی بود که چشمش به قمرهای مشتری افتاد و با تلسکوپ خود متوجه شد که شمار ستارگان ، بیشتر از آن است که با چشم برهنه (غیر مسلح) دیده میشود.

سر انجام رای گیری در مورد سیاره بودن خود پلوتون انجام شد و در پایان خود پلوتون هم از فهرست سیارات پاک شد و گروه تازهای به نام سیاره کوتوله ساخته شد.اریس در ۵ ژانویه سال ۲۰۰۵ به دست یک گروه از اخترشناسان با نامهای مایک براون، چاد توریجیلو و دیوید رابینو ویتز با استفاده از عکسهایی که در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۳ گرفته شده بود پیدا شد. این ماموریت که در ابتدا قرار بود اواسط سال 2018 به پایان برسد، امسال تا سال 2022 تمدید شد. به گفته گاردین، برای بهترین مشاهده این پدیده باید جایی را با افق صاف به سمت جنوب غربی پیدا کرد و به دنبال درخشان ترین چیزی بود که می توان دید.

شما باید مدتی پیش برنامه ریزی خود را آغاز و برآوردی از برنامه خود به دست آورید. چند مورد از این برنامه ها را ذکر کنید. شعاع مشتری حدود یک دهم شعاع خورشید است و جرم آن ۰٫۰۰۱ برابر جرم خورشید است، بنابراین چگالی این دو با هم مشابه است. همچنین جرم این سیاره در مقایسه با خورشید یک هزارم آن می باشد و شعاع یک دهمی شعاع خورشید دارد. این کربن بیشتر از آن چیزی است که من از یک اقیانوس ماگما انتظار دارم.» او می گوید. به عبارت دیگر، اقیانوس برجیس سطحی ندارد که مثلا بشود روی آن قایق سواری کرد.

به بیانی دیگر اقیانوس مشتری همان آسمان مشتری است. سیاره مشتری در ۹ ساعت و ۵۶ دقیقه یکبار دور محور خود می چرخد که این سرعت چرخش، از تمام سیارات دیگر بیشتر است. به دلیل این ترکیبات، ظاهر مشتری به شکل نوارهایی از ابرهای رنگارنگ دیده می شوند. ابرهای مختلف و رنگین اتمسفر مشتری و غبارهای موجود در آن، از مشتری سیارهای رنگارنگ ساخته است. این سیاره ی گازی که سطح جامد ندارد بعد از عطارد، زهره، زمین و مریخ قرار گرفته و در علوم پایه نهم راجع به آن توضیح داده شده است. ما در طول 12 ماه گذشته، برخی از بهترین تصاویر از این غول گازی را به چشم دیدهایم، از جمله یک عکس باشکوه از ابرهای مشتری که گویی یک دلفین در میان آن در حال شنا است.

مشتری و زحل از شروع تابستان از دید آسمان زمین آغاز به نزدیک شدن به یکدیگر کردهاند و در حال حاضر فاصله آنها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل در آسمان شب زمین رسیده است. نحوه پیدایش سیارات منظومه شمسی: تقریباً 5 تا 6 میلیارد سال پیش، یکی از ابرهای گازی و غباری دیسکی شکل کهکشان بزرگ ما (کهکشان راه شیری) شروع به کوچک شدن به سمت مرکز کرد و به تدریج خورشید فعلی را تشکیل داد. یک توده گازی که در حال چرخش است و شبیه گردباد بوده و در ابرهای بالای مشتری دیده می شود لکه بزرگ سرخ می باشد.

زحل کمی از مشتری کوچکتر است اما با این حال باز هم قطری در حدود 9 برابر قطر کره ی زمین دارد. ساختار اتمسفر در مشتری ۸۶ درصد هیدروژن، ۱۴ درصد هلیم و مقدار کمی متان، آمونیاک، فسفین، آب، اتان، اسیتیلن، ژرمانیوم و مونوکسید کربن است. در سال های اخیر لکه سرخ دیگری از ترکیب سه لکه کوچک بیضوی شکل گرفته که نصف لکه بزرگ است. لکه سرخ هر ۱۲ روز زمینی یک چرخش به به دور خود در خلاف جهت عقربه های ساعت دارد. این قمرها به نام های یو، اروپا، گانیمد و کالیسو بودند که مدت زمان گردش این قمر ها به دور مشتری متفاوت است (یو کمتر از دو روز، اروپا سه روز و نیم، گانیمد یک هفته و کالیسو هفده روز).

این بدان معنی است که برای تکمیل مدار خود و یک دور کامل چرخیدن به دور خورشید، مریخ به زمان بیشتری نیاز دارد. اگر شما از اولین مورد در این مجموعه لذت بردید، قطعا این موضوع جدید را هم دوست خواهید داشت. در فرض این موضوع اگر زمین به اندازه سکه تصور شود مشتری به اندازه توپ بسکتبال خواهد بود. زیرا در این سطح هیچ بخش جامدی وجود ندارد. ستارهشناسان با تلسکوپهای برپاشده در زمین و ماهوارههائی که در مدار زمین میگردند به بررسی مشتری میپردازند.

بدیهی است در این شرایط بهترین فرصت برای رصد سیاره سرخ بهرام (مریخ) در طول این شب ایجاد میشود، اما مشاهده جزئیات بیشتر از این سیاره، با تلسکوپهای قدرتمند آماتوری و عکاسی نجومی از آن امکانپذیر است. در مواقعی ، عطارد در درخشندگی شبیه زحل میشود، اما معمولا به واسطه درخشندگی همسایهاش ، خورشید ، ناپدید میگردد. ساعاتی دیگر این لحظه فرا میرسد و میتوان این پیوند خارق العاده و نادر میان مشتری و زحل را شاهد بود. مشتری مانند بسیاری از سیارات دیگر مانند یک آهن ربا عمل کرده و میدان مغناطیسی دارد که شدت این میدان ده برابر شدت میدان مغناطیسی زمین است و قوی ترین میدان در منظومه شمسی به استثنای لکه های خورشیدی است.

ناسا در این باره میگوید: «این نمایی فرسوده از مریخ با تختهسنگها و تپههایی شنی است که ماسهها بر روی آنان جریان دارند. ستاره شناس دانشگاه “رایس” میگوید: هم ترازی بین این دو سیاره نسبتاً نادر است و تقریبا هر ۲۰ سال یک بار اتفاق میافتد، اما این مقارنه به دلیل بسیار نزدیک بودن این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است، چرا که این پدیده بار قبل در شامگاه ۴ مارس سال ۱۲۲۶ میلادی رخ داده است. Gliese 667 C c دومین سیاره از ستاره کوتوله سرخ Gliese 581 در صورت فلکی ترازو است که با ما 20 سال نوری فاصله دارد.

۳۰۰ سال است که لکه سرخ در سیاره مشتری است. برخی هنوز هم تمام سعی خود را بهکار میاندازند تا سیارهای بزرگ را در مرزهای نهایی منظومه خورشیدی بیابند. ترکیبات هسته مشتری که بیشتر از آهن و سیلیکات است هنوز معلوم نیست که جامدند یا به شکل مواد مذاب هستند. در ژوئیه ۱۹۹۴، هنگامی که ۲۱ تکه از دنبالهدار شومیکر-لوی ۹ با اتمسفر مشتری برخورد کرد ستارهشناسان شاهد رویدادی بسیار تماشایی بودند. این نظریه توسط دانشمندان از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی ارائه شده است. با اینحال نیروی این تندبادها بسیار کمتر از تندبادهای مشابه از لحاظ سرعت در زمین می باشد.

جونو در یکی از جدیدترین شیرجههای خود به سمت مشتری، تصویری از یک ابر عجیب و غریب را به تصویر کشیده است که به سرعت مورد توجه پردازشگران قرار گرفت. یکی از مهمترین مواردی که کشف شده و در سال گذشته به کاشفان آن جایزه نوبل دادند سیاره ۵۱ Pegasi بوده است. زحل سیاره بسیار زیبایی است که در اطراف آن، حلقه های روشن زیادی وجود دارد. طبق گفته ناسا، نزدیک به ۴۰۰ سال از مقارنه این دو سیاره در آسمان میگذرد، اما تقریباً ۸۰۰ سال از مقارنه زحل و مشتری در آسمان شب گذشته است. برجیس سه حلقه دارد که نامرئی هستند و تنها زمانی که مشتری از مقابل خورشید عبور میکند قابل مشاهده هستند ، چون نور خورشید این حلقهها را درخشان میکند و ما از زمین میتوانیم آنها را ببینیم.

سیاره مشتری (سیاره هرمز یا برجیس) به دلیل جرم بزرگش در هنگام ظاهر شدن در آسمان از تمام سیارات به غیر از زهره نورانی تر و قابل روئیت می باشد. آن جرم درخشان همان مشتری و زحل ادغام شده در هم است. جرم مشتری به تنهایی ۲٫۵ برابر جرم تمام سیارههای دیگر در سامانه خورشیدی است. در اکثر نظام های شمسی دیگر دیده شده که سیارات بزرگ در یک مدار بیضوی می چرخند. واژه بیدخت در فرهنگ کهن به معنای«دخترخدا» بوده و به شکل بَغدخت تلفظ می شده است، در ادامه مطلب شما عزیزان را با این سیاره بیشتر آشنا خواهیم کرد بنابراین تا پایان مطلب همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید