داستان جویندگان طلا در فضا – پادکست ایستگاه فضایی

رعایت علایم نگارشی به شما کمک می کند تا مقاله خود را با وضوح بیشتر بنویسید ولی اگر جمله شما به حد کافی واضح نبود، رعایت علایم نگارشی نیز چندان کمکی به فهم جمله نمی کند و باید در تلاش باشید تا جمله را با وضوح هرچه تمام تر بنویسید. براساس این تحقیقات میتوان نتیجه گرفت که روشهای معمول تصفیه آب از جمله گذراندن از فیلتر و همچنین گندزدایی تا حد زیادی در از بین بردن این ویروس موثر خواهد بود. این برنامه برای پلتفرم های مختلفی از جمله اندروید، آیفون و ipad طراحی شده و طرز کار با آن هم بسیار ساده است.

بازی کامپیوتر Pandora First Contact پاندورا نخستین تماس یکی دیگر از سری بازی های سبک استراتژیک است که توسط Slitherine Software طراحی و ساخته شده و به تازگی نیز کمپانی Matrix Games آن را برای پلتفرم PC به بازار عرضه کرده است . خط داستانی اصلی بازی مدتی بعد از خروج کمپانی Dahl Corporation از سیاره پاندورا رخ می دهد و شخصیت های اصلی بازی در جستجوی دروازه باستانی و افسانه ای پاندورا به این سیاره می آیند. در این مقاله به بررسی سیارات منظومه شمسی می پردازیم تا بیشتر با ناشناخته های علم نجوم آشنا شویم. با پروشات همراه باشید تا با 30 حقیقت جالب و خواندنی درباره سیاره اورانوس آشنا شویم.

16. از بین 27 قمری که به دور اورانوس میچرخد، 5 قمر اصلی بوده و تیتانیا بزرگترین آن است. در مارس 2007 مشخص شد که تغییرات انتشار رادیو از سیاره با میزان چرخش زحل مطابقت ندارد. در سال ۲۰۰۷ ماه آنته کشف شد و در سال ۲۰۰۸ مشاهدات کاسینی از الکترونهای پرانرژی ماه ریا در نزدیکی مغناطیس کره زحل خبر دادند که نشاندهنده سیستم حلقوی در اطراف دومین ماه بزرگ زحل بود. زهره تنها سیاره ای است که در جهت حرکت عقربه های ساعت به دور خود می چرخد. تو مرا زیر و رو می کنی.

دعوت وی به کسب لذتی برتر از لذتهای شناخته شده، از ابیات زیر کاملاً بر میآید، بخصوص اگر این ابیات را با توجه به زمینة کاربردیشان در متن مثنوی در نظر بگیریم. حتی اگر قرارگیری آن در چارت شما مستقیماً بر حرفه شما تأثیر نگذارد، باز هم نشان میدهد که شما میخواهید به چه چیزی شناخته شوید و به چه چیزی میخواهید برسید. بازی Rust بهخاطر برخی بخشها و طراحیهای عجیب خود (مثل مردان برهنه) نوعی شهرت منفی کسب کرده اما اگر بخواهیم به بهترین و جذابترین عناصر آن نگاه کنیم، به بخش ساخت و ساز میرسیم.

چهار شکارچی گنجینه جدید در کنار چهار شکارچی قبلی و افراد حاضر در Sanctuary، پایگاه خانگیاشان، قصد دارند تا با جک مبارزه کرده و او را زمین زنند. فرارو- ستاره شناسان با استفاده از دادههای ماهواره بررسی سیارههای فراخورشیدی ناسا TESS و چندین تاسیسات زمینی، یک سیاره فراخورشیدی زیر نپتونی را کشف کرده اند که به دور ستاره کوتوله TOI-2257 میچرخد. پنجمین و بزرگترین سیاره منظومه شمسی مشتری یا برجیس است که در اطراف خود حلقه دارد.

نام دیگر این سیاره کیوان می باشد و بزرگترین قمر آن تیتان نام دارد. به چرخش زمین به دور محور خودش، حرکت وضعی می گویند که ۲۴ ساعت طول می کشد. بارش باران سبب شد که اسید کربنیک و کلسیم به اقیانوسها راه یابند – دی اکسید کربن نیز که به طور مستقیم در اقیانوسها حل شده بود -. در این زمان سینوباکتریای اقیانوسی برای اولین بار از انرژی خورشید برای تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن استفاده کردند، این فرآیند نقطه عطفی در فراهم ساختن جو و تشکیل اولیه جو بود.

۹۵٫۳۲ درصد از جو مریخ از کربن دیاکسید (CO۲)، ۲٫۷ درصد آن از نیتروژن (N۲)، ۰٫۱۳ درصد آن از اکسیژن (O۲) و ۰٫۰۸ درصد باقیماندهٔ آن از کربن مونوکسید (CO)، نیتریک اکسید (NO)، مقادیر جزئی آب (H۲O)، نئون (Ne)، کریپتون (Kr) و زنون (Xe) ساخته شدهاست. جو مشتری از هیدروژن، هلیوم، متان و آمونیاک تشکیل شده است. به دلیل جو بسیار رقیق سیاره که حرارت را نگه نمیدارد، در شب دمای آن به ۱۸۰- درجه سانتی گراد میرسد. ویلیام هنری پیکرینگ در سال ۱۸۹۹ قمر فوبه را کشف کرد که قمری نامنظم است و کاملا هماهنگ با زحل و دیگر قمرهای آن نمیچرخد.

سرعت چرخش مواد در سحابی خورشید، مواد و گازهای موجود در سحابی را به نحوی تفکیک کرد که دو دسته سیاره شکل گرفتند. مشتری ، زحل ، اورانوس و نپتون از هیدروژن و گازهای دیگر تشکیل شده اند. مشتری از گازهای هلیم و هیدروژن ساخته شده است. است. چهار سیارهٔ نخست، سیارات درونی یا زمینسان هستند و بیشتر از سنگ ساخته شدهاند و از چهار سیاره دیگر مشتری و زحل سیارات بیرونی یا غول های گازی هستند و بیشتر از گاز های هیدروژن و هلیوم ساخته شدهاند و اورانوس و نپتون غول های یخی هستند.

12. تمام قمرهای اورانوس منجمد بوده و سطح تیره دارند. دمای سطح کالیستو به منفی ۱۳۹٫۲ درجهی سانتیگراد میرسد. دمای سطح رئا مشابه دمای دیون و تتیس است که در نواحی خورشیدی به منفی ۱۷۴ درجهی سانتیگراد و در نواحی سایه به منفی ۲۲۰ درجهی سانتیگراد میرسد. مایل بودن محور زمین در حرکت انتقالی سبب می شود که پرتوهای نور خورشید در عرض های جغرافیایی مختلف، با زاویه های متفاوتی به زمین برسند.

زمین با سرعتی حدود ۳۰ کیلومتر بر ثانیه در حرکت است و با حرکت خلاف جهت عقربه های ساعت، شب و روز را پدید می آورد. سرعت چرخش نپتون به دور خورشید کمتر از سایر سیاره ها و حدود ۵٫۵ کیلومتر بر ثانیه می باشد. در ۱۶۴ سال و ۳۲۸ روز یکبار بدور خورشید و هر ۱۵ ساعت و نیم یکبار بدور خود می چرخد. اولین حلقهها در سال 1977 کشف شدند، در حالی که دو حلقه بیرونی توسط تصاویر به دست آمده از تلسکوپ فضایی هابل در سالهای 2003 و 2005 دیده شدند. میتوان در فورانهای فوقالعاده آتشفشان شباهتهایی را یافت مانند آخرین فوران در Yellowstone که 630 هزار سال پیش اتفاق افتاده است.

اندازه مریخ تقریباً نیمی از زمین است و مانند سیارات زمینی خود دارای هسته مرکزی، گوشته سنگی و پوستهای جامد است. مواد و عناصر فلزی و سنگین در اطراف خورشید باقی مانده و سیارات جامد یا سیارات داخلی را به وجود آوردند. مواد سبک از مرکز سحابی دور شده و به سیارات گازی یا سیارات خارجی تبدیل شدند. این کار را به وسیله رصد یک ستاره و دیدن اینکه آیا نور آن ستاره محو میشود یا نه انجام میدهند.

این اعضاء عبارتند از سیارات، سیارکها و ستاره دنباله دار. سرانجام در این ناحیه متراکم، گرمای لازم برای وقوع واکنشهای هستهای فراهم گشت و بدین ترتیب، ستاره خورشید بوجود آمد. شاید مهم ترین دلیل فاصله بیشتر مریخ از خورشید باشد. در دورترین حالت فاصله آن 3.2 میلیارد کیلومتر میباشد. 22. اورانوس در فاصله حدود 2.8 میلیارد کیلومتری به دور خورشید میچرخد. احتمالاً این حلقهها با خرد شدن یک یا چند قمر اورانوس تشکیل شدهاند. در لحظاتی از این چرخش، یکی یا دو قطب آن مستقیماً به سمت خورشید قرار گرفته و به اندازه 42 سال نور خورشید دریافت میکنند، در حالی که قسمت دیگر سیاره تاریکی مطلق است.

دیدگاهتان را بنویسید