حضرت حمزه در جنگ اُحد

این لایه، بیرونی ترین لایه زمین می باشد. بله. مثل یک آتشفشان عمل می کند! در این آتشفشان ضخامت ماگما زیاد و چسبناک است مثل عسل و گاز نمی تواند به راحتی فرار کند. به همین دلیل است که دولت برنامهای تدوین کرده تا با احداث پناهگاههایی ویژه در این منطقه، افراد بتوانند به هنگام بروز حادثه و برای فرار از سقوط گدازهها به آنجا پناه ببرند. هوای داخل باد کنک گرم تر می شود و به همین دلیل مولکول هایش از یکدیگر فرار کرده و دورتر می شوند. به طوری که حصار مکشوفه بنابر وضعیت کوه ساخته شده و در کنار پرتگاههای کوه عملکرد تدافعی آن را مشخص تر نمودهاست.

شهر کاگوشیما (Kagoshima) که ۷۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت دارد تنها در چند کیلومتری این کوه واقع شده است. آخرین فوران این کوه در مارس ۲۰۰۹ اتفاق افتاد و در جریان آن، خاکسترها تا فاصلهٔ دو کیلومتری از اطراف کوه، پخش شدند. در 25 کیلومتری شمال شرقی مسجدسلیمان در محلی موسوم به بردنشانده، نظیر چنین ساختمانی موجود است و در آنجا هنوز می توان بقایای ستون های سنگی ای که سقف ایوانیِ مثلث را تشکیل می داده مشاهده نمود، که تحت تأثیر معماری اورارتو قرار گرفته است. در تورات چنین آمده است که کشتی نوح در منطقه آرارات به گل مینشیند.اگرچه تورات تحریف شده است اما باید بدانیم که بخش هایی از آن درست باقی مانده است.

آرارات، مردم و قوم کردی را در خود جای داده و دارای دو قلهي آتشفشانی آرارات بزرگ (5137 متر) و آرارات کوچک (۳۹۵۲ متر) است. نیروهای ترکیه هنگام درگیری با کردهای آغری داغ (آرارات)، به بهانه سرکوب کردها و اینکه نیازمند ورود به بخشی از خاک ایران در آن منطقه هستند، بدون مجوز و دلیل کافی خاک ایران را در کوه آرارات اشغال کرده و حتی پس از پایان یافتن مسئله کردهای شورشی آرارات، حاضر به تخلیه نقطه مذکور نشدند. هسته بیرونی بسیار داغ است و از فلزهای نیکل و آهن مذاب تشکیل شده است.

مقاله ای در مورد هسته زمین را از اینجا بخوانید. نمونه ای از یک آتشفشان سپری، مثل کوه اتنا (Etna) و هاوایی. مثل کوه کوتوپاکسی (Cotopaxi) در اکوادور (Ecuador) و کوه فوجی (Fuji) در ژاپن. در هنگام پایین آمدن لبههای اسنوبرد سنگریزهها را به اطراف میراند و با سرعت بالایی سرازیر میشود و تصویر خاصی را در ذهن بیننده به جا میگذارد. در اطراف دماوند، محیط های کوهستانی چندی وجود دارد که هر یک دارای ویژگیهای منحصر به فرد هستند: دشت لار (پارک ملی)، دشت پرگل و گیاه نمارستاق، درهی پرپیچ و خم سه سنگ با آبی بلورین و آبگیرهای خیالانگیز در درههای فرعی، گردنهی بسیار عظیم سرداغ، ستیغ هفت سران با پرتگاههای پرهیبت، رودخانهی پر آب هراز، ستیغ طولانی دو برار و …

این رشتهکوه دارای ۱۷ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است که بلندترین آنها (قوچگلی داغی) ۳۷۰۷ متر بلندی دارد و مرتفعترین نقطهٔ استان محسوب میشود. این کوهها مانع ورود بادهای مخرب صحراهای آسیای مرکزی می باشند . آن ها مدت زیادی است فوران نکرده اند، ولی می توانند دوباره فوران کنند (ممکن است دوباره فوران کنند)! طبری در کنار تنظیم تاریخ خود، به خواهش المکتفی، خلیفهٔ عباسی، کتابی درزمینهٔ وقف نوشت که در بر گیرندهٔ نظر همهٔ دانشمندان و فقیهان مسلمان تا آن زمان بود. در جاده ای میرویم که البرز سرفراز را مقابل خود می بینیم که به مسافرین خوش آمد می گوید، در جاده ای میرویم تا خاطره شیرین بیاوریم، با مردمی مومن، بسیار خوب و مهربان و مهمان نواز، مردمی دلاور که در طول تاریخ درخشیده اند، مردمی که بخاطر زندگی شاداب و طبیعی عمری طولانی دارند، مردمی که تحصیل کرده های بیشمار برای خدمت به جامعه ایران بزرگ هدیه کرده اند.

لازم به ذكر است راننده خوش قول ما، فطرت نام داشت كه مذهب شافعي داشت. این ملکول ها به لایه بیرون باد کنک فشار وارد می کنند. این آتشفشان ها بیضی یا مخروطی شکل هستند که از گدازه های بیرون آمده تشکیل شده اند و تکه های کوچک گدازه را به هوا پرتاب می کنند. این تکه های کوچک روی زمین افتاده، سرد می شوند و سیندرهایی (Cinders) را در اطراف کوه ایجاد می کنند. در اثر وجود این مواد، یک لایه مغناطیسی در اطراف زمین ایجاد می شود که از ما در مقابل اشعه های مضر خورشید محافظت می کند.

پاسخ این است: بر اساس آخرین پژوهش های مراکز زمین شناسی دانشگاه های ایالات متحده،این طوفان عظیم قسمت های زیادی ازجنوب غربی آسیا و شمال آفریقا و همچنین جنوب و جنوب شرقی اروپا را تحت تاثیر قرار داده است.اما نکته اینجاست که در این زمان تنها انسانهای(هوشمند) روی زمین فقط در منطقه بین النهرین عراق زندگی میکرده اند و پس از طوفان در سایر نقاط زمین پراکنده شده اند.زیرا خداوند بزرگ،داناتر و مهربانتر از آن است که انسانهای(بی گناه) دیگر را نیز گرفتار عذاب الهی کند. آنقدر فشار زیاد می شود که ناگهان انفجار رخ می دهد و ابر خیلی بزرگی از دود و سنگ های آتشفشانی و گاز ایجاد می کند.

مواد مذاب قرمز رنگی که از دهانه کوه خارج می شود، گدازه نام دارد که گاهی این مواد دارای حباب هم هستند. معمولا دارای شیب کمی بوده و اندازه آن ها بزرگ است. این آتشفشان که در جزیرهٔ جاوه (Java) در اندونزی واقع شده، تهدیدی جدی برای منطقهٔ وسیعی از اطراف آن به شمار میرود. این آتشفشان، بلندترین و فعالترین آتشفشان در منطقهٔ اروپا است و یک تهدید بسیار جدی برای ساکنان روستاها و شهرهای جزیرهٔ سیسیل به شمار میرود.

در سال ۱۷۷۲ این آتشفشان، ۴۰ روستا را که در دامنههای این کوه قرار داشتند به طور کلی ویران کرد و بیشتر از ۳۰۰۰ نفر از ساکنان این منطقه را به کام مرگ کشاند. در ساحل زیبای ناپل (Naples)، کوه آتشفشان خطرناکی به خواب رفته است که در گذشته با به کام مرگ فرستادن همهٔ جمعیت شهر، قدرت ویرانگرش را به نمایش گذاشته است. از قرن شانزدهم، این کوه به طور مداوم، بسیاری از ساکنان روستاهای اطراف را به کام مرگ فرستادهاست. بخش مرکزی آن با ۹۹٫۱۹۰ نفر (که از این بین جمعیت شهر تنکابن ۵۵٫۴۳۴ نفر و شهر شیرود ۱۱٫۳۷۷ نفر میباشد)، بخش خرمآباد با ۴۱٫۰۰۶ نفر و بخش نشتا با ۲۵٫۹۳۵ نفر ساکنان کل شهرستان تنکابن را تشکیل میدهند.

دو شهر جابلقا و جابلس ا در دو سوی این کوه قرار دارند. این کوه مصنوعی حدود ۱۸۸ میلیون تن نمک را در خود جا داده که در هر ساعت حدود ۹۰۰ تن و در هر سال در حدود ۶.۴ میلیون تن نمک به آن اضافه میشود.وجود این کوه نمکی در مرز ایالت تورینجیا (Thuringia) و منظرهای که این کوه در شهر هرینگن به وجود آورده، باعث تبدیل این منطقه به جاذبه توریستی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید