جهان فارسایت در مرحله توسعه است

به عنوان مثال ، زهره دارای تاج هایی است که دارای ساختارهایی مانند حلقه هستند که از 95 تا 1300 مایل (155 تا 2100 کیلومتر) عرض دارند. حلقه اصلی صاف بوده و حدود ۳۰ کیلومتر ضخامت و بیش از ۶۴۰۰ کیلومتر عرض دارد. یافتهها نشان میدهد که در بعضی از این سیارات بیش از 5 درصد جرم میتواند از آب مایع تشکیل شده باشد. نتیجه نهایی: مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه Ludwig-Maximilians Universität München در آلمان می گوید که می تواند به اندازه کافی گرما و آب مایع در قمرهای سیارات بی ستاره – جهانهای شناور آزاد و بدون خورشید – برای حمایت از زندگی وجود داشته باشد.

در مفهوم علمی امروزی، سیاره به معنای جسم آسمانی است که به دور خورشید می چرخد و جرم کافی برای گرانش خود دارد. سیارات منظومه تراپیست-1 در مدارهایشان به دور ستاره کوتوله فوقسرد گردش میکنند. انجام اندازهگیریها در خصوص سیارات منظومه تراپیست-1 بدلیل هماهنگی زیادی که میان گردشهای مداریشان وجود دارد بسیار آسان است. در واقع این سیاره مانند ناهید از شرق به سمت غرب می چرخد اما بر خلاف سایر سیارات خط استوا تقریبا در زاویه درست مدار خود قرار گرفته است. ما در سیارهای زندگی میکنیم که آب دو سوم سطح آن را پوشانده است.

اما GJ 1214b با همه ی آن ها تفاوت دارد. این بازی شبیهسازی از یک کاوش فضایی همراه با یک روایت علمی تخیلی است. همانطور که اشاره کردیم به منظور دانلود و نصب این بازی ها در اغلب موارد هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. در ادامه این نوشتار تکراتو با بازی فارسایت بیشتر آشنا خواهید شد. از دلايلي كه باعث شد كشف اين سياره بسيار طول بكشد : مهمترين عامل ابزار بود كه هم اكنون به پيشرفت قابل ملاحظه اي در این زمینه نسبت به قبل رسيده ايم.دليل ديگرآن فاصله اي بود كه اين سياره با ما دارد. سیاره تراپیست-e1 ، بیشترین شباهت را با کره خاکی ما دارد و به عنوان تنهای سیارهای که چگالی بیشتری نسبت به زمین دارد، احتمالا هسته آهنی چگالتر دارد و نیز اتمسفر زمین، اقیانوس و یا سطح یخ زده در آن دیده نخواهد شد.

اما در صورتی که منظومه سیارهای مفروض دو یا چند سیاره داشته باشد، برهمکنش گرانشی سیارات به یکدیگر منجر میشود متناسب با جرمشان بر روی یکدیگر نیرو جاذبه وارد کنند. آنها بر این باورند که برخورد سیارکها که توسط سنگهای فضایی منظومهی شمسی صورت گرفته ممکن است باعث خرد شدن و تلاقی این دو سیاره شده و تکهای از حیات و موجودات را از مریخ به زمین آورده باشد. به دلیل نزدیکی به ستاره اش دمای سطح آن تقریبا 230 درجه ی سانتی گراد است که برای زندگی موجودات زنده مناسب نیست. برهمین اساس هیچگاه به عناوین این سری به عنوان بازیهایی با گرافیک خارق العاده و چشم نواز نگاه نکردهایم که این به خودی خود یک ایراد یا مشکل نیست.

گسترش مرزهای منظومهٔ خورشیدی تا جاییاست که دیگر تحت تأثیر خورشید (نفوذ نور خورشید، گرانش خورشیدی، میدان مغناطیسی خورشید و بادهای خورشیدی) نیست. اما، با در نظر گرفتن تنوع سیارات کشف شدهای که به دور ستارههای دیگر میگردند و همچنین این کشف اخیر که در بیشتر ستارهها ، برخلاف منظومه شمسی ، سیارات غول پیکر به ستاره نزدیک هستند. آنها هستههای جامد دارند و با اتمسفر احاطه شدهاند. آن طرف مدار نپتون، جمعیت عظیمی از اجسام کوچک یخی وجود دارد که تا دهها هزار AU کشیده شدهاند.

مقدار زیادی از حجم آن را آب تشکیل می دهد. تیم مطالعاتی گریم، با استفاده از دادههای 200 گذر، جرم و چگالی این سیارات را مدلسازی و مدارهای آنها را تا جاییکه ترنسمیتهایی که مشاهده کرده بودند منطبق بود، شبیهسازی کردند. جالب توجه است بدانیم که زمین در مقایسه با استانداردهای کیهانی ، میزان بسیار کمی آب دارد، یعنی فقط در حدود 0.1 درصد از جرم آن آب است. این میزان یعنی 250 برابر بیشتر از مقدار آب موجود در اقیانوسهای زمین. این جذب اضافی گرما، که به سبب پدیده گلخانهای صورت میگیرد، گرمای متوسط آنرا بیشتر از هر سیاره دیگری در سامانه خورشیدی کرده است.

این برای اولین بار است که دانشمندان در جو یک سیاره موسوم به «ابر زمین» آب پیدا کرده اند. این سیاره فراخورشیدی یکی از سیاره های موسوم به «ابر زمین» است که اندازه آنها بزرگتر از زمین و کوچکتر از نپتون است. کشف بخار آب در جو این سیاره به وسیله دانشمندان متخصص در شاخه ای از نجوم که به کشف سیاره های فراخورشیدی در بخش های دیگر کهکشان راه شیری (به جز منظومه شمسی) می پردازد صورت گرفته است. دارای جرم کافی و گرانشی باشد که بر نیروی وارده ناشی از اجرام کیهانی دیگر غلبه کند و دارای تعادل هیدرواستاتیکی باشد و نسبتا به شکل کروی در آمده باشد.

همان معدنکارهای قدیمی بر روی سیارات دیگر قدم میگذارند یا بر روی ماه شروع میکنند به حفر و کندن تونلهای بزرگ؟ نیروهای جزر و مدی اعمال شده توسط این سیاره بر روی ماه آن می توانند گرما را تأمین کنند ، همان کاری که سیارات غول پیکر منظومه شمسی با قمرهای یخی خود انجام می دهند. ولی چرا معتقدیم هر فرد قادرست به خوبی تشخیص دهد که در ظرف ذهنش دارای همان چیزهایی است که مدعی داشتنشان است7. اندازه و فاصله سیاره عطارد چه قدر است؟ اما در مورد سیارات بی ستاره ، جهانهای شناور آزاد که به دور ستاره ای نمی چرخند ، چه؟

پاسخ: هر چه سیّاره ای به خورشید نزدیک باشد گرم تر و هر چه دورتر باشد سردتر است. قطر آ 2.7 برابر زمین است و جرمی نزدیک به 7 برابر جرم زمین دارد. در بعضی شبها، سیاره زهره را میتوانید از روی پشت بام خانهیتان نگاه کنید، چون نزدیک زمین است خیلی پر نور دیده میشود. به گزارش خبرگزاری مهر، این فیلم سه بعدی درباره مبارزه هیولاهای آبی رنگ سه متری است که در قمری شبه زمینی به نام پاندورا سکونت دارند. اگر دی اکسید کربن کافی در جو ماه وجود داشته باشد ، حداقل 90٪ ، اثر گلخانه ای به اندازه کافی آن گرما را حفظ می کند تا آب را مایع نگه دارد و زندگی را ممکن کند.

Lost Planet از داستان تقریبا کلیشه ای بهره می برد که Capcom توانسته است با پیچ و تاب دادن داستان، آنطور که می خواهد داستان را به گیمر ارائه کند. یک سوال واضح این است: چگونه یک سیستم سیاره ای بدون خورشید احتمالاً حیات را پشتیبانی می کند؟ حتی منجمین و ستاره شناسان برجسته هم مدت مدیدی این فرضیه را که سیاره ناشناختهای – سیاره ایکس – ممکن است در آن طرف مدار پلوتو وجود داشته باشد، مورد مطالعه قرار دادهاند.

فاصله آن از خورشید ۴۵۰۱ میلیون کیلومتر است و در مدت ۱۶۵ سال یکبار بدور خورشید می گردد. زحل دارای حداقل ۶۲ قمر است. این سیاره دارای جوّ بسیار غلیظ و متراکمی است که همیشه سطح آن را از ديد ما پنهان می دارد. داغترین سیاراتی هستند که تاکنون کشف شدهاند و اتمسفری ضخیم و دارای بخار دارند. این دو سیاره که در فاصله کمی از ستارهشان واقع شدهاند. به جز دنبالهدارهای بسیار دور، اریس و ماهش دورترین پیکره های آسمانی هستند که در سامانه خورشیدی یافت شدهاند.

چراغ های جلو و عقب خودرو حالتی پویا دارند و شبیه به عروس های دریایی فیلم آواتار طراحی شده اند. عامل دیگری که باعث تردید در مورد ماهیت این سیاره شد، درخشش بیش از حد آن بود که برای یک سیاره زیاد بود و همین موضوع محققان را به شک انداخت. این برای حمایت از برخی اشکال زندگی بیش از حد کافی است. میانگین دمای روز در حدود 350 درجه سانتیگراد و دمای شب 170- درجه سانتیگراد است. بدینترتیب اطلاعاتی را دربارهی دمای جو سیاره در ارتفاعات مختلف به دست میآوریم.

برررسی مادون قرمز حاکی از آن است که دمای این سیاره برابر ۵۸ درجه کلوین است. در این مطلب در مورد سیاره ونوس و ویژگیهای مهم آن صحبت کردیم. در آن صورت ، ماه ممکن تقریباً به اندازه نپتون است و این سیاره چندین برابر مشتری است. در واقع منظومه شمسی آب فراوانی دارد، اما بیشتر آن در مناطق بسیار سرد بیرونی است. در زبان انگلیسی بیشتر ترجیح داده می شود که از ‘ ‘ استفاده شود ولی در زبان امریکایی ترجیح براین است که “ “ استفاده شود. سیاره فراخورشیدی «کی ۲-۱۸ بی» در منطقه ای با «قابلیت حیات» قرار گرفته است.

این تحقیق جدید چگالی سیارات موجود در این منظومه فشرده نسبت به مطالعات پیشین با دقت بسیار بیشتری اندازه گیری کرده است. محققان هشدار دادهاند که این نتایج جدید که در مجله Astronomy & Astrophysics به چاپ رسیده است، به طور مستقیمی به زیستپذیری این سیارات ارتباطی ندارد. همسایه ما زهره که به خورشید نزدیکتر است، هیچگونه آبی برسطح خود ندارد. همچنین سیاره کوتوله بسیار سرد است، بهطوری که بخشی از اتمسفر منجمد شده و به سطح میرسد.

در سوی مقابل اما به نظر میرسد سیارات دورتر در این منظومه پوشیده از یخ باشند. ابن باجه اخترشناسی اندلسی هم در سده دوازدهم میلادی از رصد دو سیاره به شکل دو نقطه سیاه بر سیمای خورشید خبر داد که یک قرن پس از او قطب الدین شیرازی، ستارهشناس ایرانی در رصدخانه مراغه آن را به درستی با عنوان گذر ناهید و تیر از جلوی خورشید شناسایی کرد. آقای گریم و همکارانش تصمیم گرفتند تا این منظومه سیارهای را با استفاده از تکنیکی به نام “تغییرات زمانبندی گذر” (TTV) مورد اندازهگیری قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید