جدیدترین خبرهای «سیاره پلوتون

تنها ماه طبیعی شناخته شده برای زمین، کره ماه است که از نزدیک به ۴٫۵۳ میلیارد سال پیش گردش خود به دور زمین را آغاز کردهاست.جو زمین ترکیبی است ازنیتروژن ،اکسیژن ، کربن دیاکسید ، بخار آب و عنصر های کمیابی همانند آرگون و … بدون مشتری احتمالا زمینی هم وجود نداشت؛ این سیاره با نابود کردن دنیاهای کوچکتر راه را برای زمین هموارتر کرده است.سیاره مشتری چند برابر زمین است؟ چاله های بزرگتر می توانند دارای قله های مرکزی باشند که در اثر ارتجاع پوسته پس از برخورد به وجود می آیند.

در مریخ، شمار چاله ها از جایی به جای دیگر به شدت متغیر است. این کار باعث میشود با اجسام قابل مشاهده و جای آنها در آسمان شب بهتر آشنا شوید. تحلیل کرد؛ یعنی از آن برای تجسّم قلمرو و ظهور کلّی که در غیر این صورت قابل تجسم نیست، استفاده کرد. اگر با چشم غیر مسلح نمیتوانید به خوبی رصد کنید، ممکن است بخواهید از تلسکوپ یا دوربین شکاری استفاده کنید. بسیاری از منجمان توصیه میکنند که ابتدا با استفاده از چشم غیرمسلح با آسمان و اجرام آن آشنا شوید، سپس دوربین شکاری را امتحان کنید و در آخر از تلسکوپ استفاده کنید.

در ادامه این مطلب از خبرنگاران با 7 حقیقت جالب در مورد مریخ آشنا خواهید شد. ستاره های بیشماری را خواهید دید که چشمک زنان به شما نگاه می کنند و ماه را میبینید که درخشان و زیبا همه جا را روشن کرده. در این مطلب تفاوت نمای آسمان را در ماه و سیارات مختلف منظومه شمسی با سیاره زمین خواهید دید. این موجودات ساکنان سیاره سرخ بودند و ممکن بود هر لحظه به زمین و انسانها حمله کنند. این تصویر نمای جالبی از قطب جنوب سیاره مشتری را در معرض نور خورشید به نمایش میگذارد. واقعیت این است که مریخ بسیار سردتر از کره زمین ما است و با اینکه دما در خط استوای آن ممکن است به 20 درجه سانتیگراد بالای صفر برسد، اما در قطب های شمال و جنوب آن دما تا 140 درجه زیر صفر افت می کند که برای ساکنین کره زمین دمایی عجیب و غیرقابل تحمل است.

همچنین در سورۀبقره، آیه 22 میفرماید: «والذی جعل لکم الارض فراشأ بناء وانزل من السماء ماء فاخرج به من الثمرات رزقأ لکم» آن خدایی که زمین را چون فرشی بگستراند آسمان را چون بنایی برافراشت و از آسمان آبی فرستاد و بهوسیله آن از زمین هرگونه ثمره ایی برای شما بهعنوان روزی برویاند. نور منعکسشده از ماه میتواند توانایی شما در دیدن ستارگان و سیارات را کم کند. اگر فاز ماه نزدیک به ماه کامل باشد، ممکن است مشاهدهی اجرام آسمانی دشوار باشد.

در این سالها تا حدود یک دههی بعد در صورت فلکی دلو به سر میبرد و تا ترک کامل این صورت فلکی، بهترین مواقع رصد آن با بهترین مواقع رصد این صورت فلکی (قسمتی که نپتون در آن واقع شده) پیوند خورده است. عمق دره ها در برخی نقاط به ۸ تا ۱۰ کیلومتر می رسد. به دنبال این تخیلات عجیب و غریب فیلمهای زیادی در هالیوود و دیگر نقاط جهان ساخته شد و مردم را به سوی خود جذب میکردند. این پدیدهها ممکن است فقط از بعضی از نقاط روی زمین قابل مشاهده باشد. با دیجی رو همراه باشید تا در این قسمت از دیجی قلم سفری داشته باشیم از زمین زیبایمان تا مریخ سرخ رنگ.

میتوان حدس زد که یک دوره فشرده آتشفشانی به اندازه کافی دیاکسید کربن را به اتمسفر میفرستاد تا باعث این رویداد بزرگ تغییر آب و هوا شود که اقیانوسها را بخار کرده و باعث پایان چرخه آب شد. یک روز خورشیدی (مدت زمان ظهر تا ظهر روی سطح سیاره) در عطارد معادل 176 روز زمینی طول میکشد در حالی که روز غیرواقعی (مدت زمان 1 چرخش نسبت به یک نقطه ثابت) 59 روز زمینی زمان میبرد. دورهٔ چرخش این سیاره ۹/۹۲۵ ساعت و تناوب مداری آن ۱۱ سال و ۳۱۳٫۸۳۹ روز است.

اینگونه خود را به زحمت انداختن، بیشتر به این میماند که با دیدن چرخش یک موتور، بلافاصله بهدنبال قطعه متحرکی باشیم که تصور میکنیم باید همراه با آن بگردد؛ درحالیکه برخلاف تصور اولیهی ما ممکن است این موتور هرز گردد9. کرهای است با قطر ۲،۳۷۶ کیلومتر که هر ۲۴۸ سال یک بار به دور خورشید میگردد؛ البته هر شبانه روز آن ۶٫۳۹ برابر شبانه روز زمینی است. سیاره زهره از خود قمری ندارد اما در آسمان مانند یک ستاره دور دست می درخشد که باعث می شود اکثر مردم از آن به عنوان ستاره یاد کنند. با پیشرفت در علم هوا و فضا و ارسال مریخ نوردها مشخص شد که این سیاره سرخ آنچنان مرموز و عجیب هم نیست ولی دارای ویژگیهای شگفت انگیز زیادی میباشد.

قمرهای سیاره مریخ چگونه هستند؟ تلسکوپها از زمین نگاهشان را به این سیاره دوختند و کار بر روی ارسال ماهواره و مریخنورد آغاز شد. این اولین سیاره فراتر از زمین بود که توسط یک فضاپیما ( مارینر 2 در 1962) مورد بازدید قرار گرفت و اولین سیاره ای بود که با موفقیت بر روی آن فرود آمد (توسط ونرا 7 در 1970). ابرهای ضخیم ناهید مشاهده سطح آن را در نور مرئی غیرممکن می سازند و اولین نقشه های دقیق تا زمان ورود مدارگرد ماژلان در سال 1991 ظاهر نشد .

نیروی جاذبه در مریخ بسیار ضعیف تر از جاذبه زمین است و از همین رو اگر روزی بتوانید پا بر روی این سیاره سرخ بگذارید (و البته زنده بمانید!) می توانید پرش هایی تا سه برابر چیزی که در اینجا تجربه می کنید، داشته باشید! برخلاف زمین که هسته آن عمدتا مایع و مذاب است، هسته مریخ احتمالا به صورت جامد می باشد چرا که مریخ میدان مغناطیسی چشمگیری ندارد. با چرخش زمین به دور خودش ، چرخههایی در هسته خارجی آن که از آهن مذاب تشکیل شده بوجود آمده ، جریانهای الکتریکی تولید میکنند.

در عصر طلایی تمدن روم و بعدها در قرون وسطی ماه بعنوان جرم سنگینی شناخته شده بود که بدور زمین در حال چرخش بود، همانند سایر سیارات که تا به آنروز شناخته شده بودند (عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل). هیچ انسانی تا به حال پا به سطح مریخ نگذاشته اما دانشمندان در تلاش برای شناخت بیشتر آن، تا به امروز کاوشگرهای متعددی را به این سیاره سرخ ارسال کرده اند. جالب است که بدانید تصاویری که توسط مریخنوردها و یا ماهوارهها از این سیاره بهدست میآید گاهی اوقات بسیار عجیب و غریب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید