جدیدترین خبرهای «دره پنجشیر

ترکیب عمده مواد متصاعد بخار آب بسیار گرم و پرفشار و گاز کربنیک است که در هنگام بالا آمدن تدریجا از گرمای آن کاسته میشود. آب و هوای افغانستان متغیر و در بسیاریی از نقاط زمستان بسیار سرد و طولانی (حدود شش ماه)و در برخی نقاط تابستان خیلی گرم و سوزان میباشد. همچنین آمده است که نرنجان سنگ از هندیهای افغانستان در جمله هیئات افغانی در دوران زمامداری امیر امانالله خان به هند فرستاده شد.

غار و اشياء گرانبهاي آن مربوط به اوايل شاهنشاهي هخامنشي و اواخر مادهاست كه در سال 1367 بصورت تصادفي توسط اهالي كشف و غارت شد . در سالهای اخیر با تبدیل کافه خاچیک به پناهگاه و پایگاه کوهنوردی و اصلاح مسیرهای دشوار، خدمات مربوط به فعالیتهای کوهنوردی بهبود نسبی پیدا کرده است. این کوه دارای رخهایی پرشیب و صخره ای بوده، جنس سنگهایش از گرانیت است و چندین قله فرعی بالای 4000 متر آنرا احاطه کرده اند.

آیت الله ایازی (ره) بعد از شنیدن عرایض آیت الله کوهستانی فرمود : « من تنها برای اقامه نماز جماعت به اینجا نیامده ام بلکه تمام انگیزه تحصیلم تدریس بوده است ودوست دارم در اینجا حوزه ای تحصیل بشود که شعبه ای از حوزه نجف اشرف یا قم باشد» .روز یکشنبه 26 اسفند ماه برابر با دوم محرم الحرام 1423 . ایشان این نوع شعر را در پاسخ به زلفوخالهایی که نجف آزادبخت برایش سروده پاسخ داده است. پنجشیر آخرین نقطهای است که هنوز تحت تصرف نیروهای طالبان در نیامده و درگیریهای شدیدی میان جنگجویان طالبان و نیروهای موسوم به جبهه مقاومت در این منطقه همچنان در جریان است.

ریشه نام اصفهان از سپاهان است و این نشان میدهد که در دوران ساسانیان این منطقه مقر سپاهیان «ولیعهد نشین» بوده است؛ چیزی که با مشاهده برخی آثار به جا مانده مثل آتشگاه و گورهای زرتشتیان اثبات میشود. همچنین این احتمال وجود دارد که برخی بقایای قلعه کوه صفه به جا مانده از یک آتشکده باشد. منرال های مس در سنگ های اولیه رسوبی ، ولکانو جنی وناریه عمقی وجود دارند. این زمینه تاریخی و وجود برخی شواهد حکایت از این دارند که گذشتگان از کوه صفه به عنوان پایگاه و پناهگاه استفاده میکردند. کتابهای معتبر تاریخی مربوط به قرون میانه اسلامی مثل «تاریخ ابن اثیر»، «تاریخ راوند» و «تاریخ جهانگشای جوینی» مبارزات دولت سلجوقی -سنی مذهب و طرفدار خلفای بغداد- با پیروان فرقه شیعه اسماعیلیه در اصفهان را به خوبی شرح میدهند و به کوهستان صفه و قلعه آن نیز اشارههایی دارند.

مهمترین و مشهورترین اثر باستانی در این محوطه نقش برجسته و «کتیبه داریوش» بزرگ است، نگارهها و سنگنبشتههای بیستون با سه خط و بیش از ۱۲۰۰ سطر تاریخ گویای دورانی طولانی مربوط به نخستین سال فرمانروایی داریوش اول در سال (۵۲۲ پیش از میلاد) از زبان خود اوست. در مغرب دامنه کوه صفه، عمارت قلعه مانند دیگری وجود داشته که با خشتهای بزرگ به اضلاع نیم متر ساخته شده و به نام تخت رستم معروف بوده است. ظاهر او در مقایسه با پادشاهان هخامنشی کمی متفاوت است؛ اما شباهتهای بسیاری نیز بین ظاهر بلاش و پادشاهان هخامنشی وجود دارد. شیوه ساخت و معماری قلعه کوه صفه شباهت زیادی به معماری دوره ساسانی دارد و وجود حفرههای سنگی در اطراف کوه صفه، استودانها (استخوان دانهای) زرتشتی را در ذهن تداعی میکنند.

بخشهایی از این قلعه توسط دیوارهای طبیعی کوه محاصره شدهاند و امکان نفوذ به آن وجود ندارد. خط اول آن از بزرگراه شهدای صفه تا گردنه باد با طول ۱۸۵۰ متر و ۵۰ کابین ۴ نفره که امکان بازدید از بام اصفهان را برای بازدیدکنندگان فراهم میآورد و مناظر کوه صفه نظیر قلعه شاهدژ، دیدنیهای اطراف شهر و تنگه گردنه باد از جاذبههای طبیعی این مسیر به شمار میرود و خط دوم آن از گردنه باد به سمت قله شاهدژ با طول ۶۵۰ متر و ۶ پایه میانی می­باشد. علاوه بر آن استفاده از تله کابین این امکان را به شما میدهد که منظرهای زیبا از قلعه تاریخی شاهدژ ببینید که در نوع خود تجربه بینظیری خواهد بود.

یکی از بخشهای جالب کوه صفه اصفهان که توانسته توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب کند، تله کابین صفه است. در همین شرایط بود که «احمدابن عطاش» یکی از معتقدان و فعالان اسماعیلی در اصفهان با فرمانده قلعه شاهدژ نقشه کشید و این قلعه را به تصرف در آورد. این قلعه بزرگ دارای 20 برج نگهبانی و 6 دروازه میباشد که این روزها فقط بقایای آن به چشم میخورد.

در کنار کتیبه و نقش برجسته مهرداد دوم، کتیبهای دیگر با نام کتیبه شیخ علیخان زنگنه به چشم میخورد. سوالات سری دوم : سوالات بیشتر و بروز تر است که با توجه به وقت و یا حوصله شما دانش آموز ؛ هرکدوم رو که راحت تر بودید بخونید . یک دلیل این دوگانگی وجود رشته کوه البرز است که همچون سدّی طبیعی و بزرگ از گذر رطوبتِ برخاسته از دریای خزر به سوی جنوب ممانعت کرده است و بیشتر این رطوبت در جبههٔ شمالی البرز وجود دارد.

در سمت چپ کوه یک سلسله تپههای کوچک و بزرگ به نام هزار دره قرار گرفته که جاده شیراز از وسط آن میگذرد. کوه صفه اصفهان یکی از این مکانهای طبیعی است که روی دامنه آن یک پارک بزرگ قرار گرفته و در اطراف آن به تفریحات مختلف دسترسی خواهید داشت. این ماجرا ادامه داشت تا اینکه ارباب ده «بالا کوه» تصمیم میگیرد، برای به دست آوردن زمینهای ده پایین و البته سلطه به مردم آن، راه چشمه را به پایین کوه ببندد. مردم به این سازه قلعهمانند تخت رستم میگفتهاند.

45% مردم این قاره مسیحی، 40% مسلمان و 15% دارای سایر مذاهب بویژه بت پرست هستند. این تپهها دارای خاک سرخ است که جهت زینت و رنگآمیزی عمارات به کار میرود. این قاره دارای جمعیتی بالغ بر 877،500،000 نفر می باشد. باغ وحش صفه، وجود رستوران مختلف، چشمه درویش ( خاچیک)، چشمه چاه درویش، گردنه باد و بسیاری دیگر از امکانات مختلف در این مکان فراهم گردیده اند. در استان سیستان و بلوچستان کوه بزمان با ارتفاع ۳۴۹۷ از سطح دریا به شکل یک کوه آتشفشان نیمه فعال وجود دارد. قلعه اصلی شاهدژ یا شاه دز و معروف به قلعه دیو در بلندترین نقطه کوه و در شمال غربی آن قرار دارد.

پس از عبور از این 3 حلقه چاه، باید از شیبی تند و تنگنای غار گذشت تا به ژرفترین نقطه غار در عمق 42 متری رسید. بنابراین راه نفوذ سپاه مشرک به مدینه، منحصر به عبور از کنار کوه احد بود که آغاز یک منطقه باز و زراعی بود. در برخی منابع، قدمت پل به دوره ی سلجوقی نسبت داده شده است.مصالح این پل از خشت و ساروج تهیه شده و برجسته ترین آثار تاریخی شهر است که هم اکنون نیز مورد استفاده عابر پیاده قرار می گیرد و دو منطقه بازار و گلشن لنگرود را به هم متصل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید