تیشینه همسفر باهوش شما

از مسیر یال جنوب شرقی- با عبور از آبشار یخی، کم غربی و لوتسه فیس- به قله رسیدند. اما با پایان جنگ و اشغال تبت توسط چینیها مرزهای تبت بر روی خارجیها و بخصوص کوهنوردان بسته شد. این کوه بر روی خط الراسی مرتفع قرار گرفته که در طول مرز نپال و تبت از غرب به شرق و از چوآیو تا ماکالو امتداد می یابد. در نپال به آن ساگاراماتا به معنای سر آسمان و در تبت چو مولونگما به معنای مادر خدای زمین می گویند. اول آنکه دختر مالوری گفته بود که پدرش عکسی از مادر وی به همراه داشته و به او قول داده بود که عکس او را بر روی بام دنیا قرار دهد.

کشف معبد آشوری در این منطقه بیانگر آن است که مردمانی قبل از هزاره اول پیش از میلاد در این نواحی زیسته و آیین های دینی خود را به جای می آوردند. بیست می ۱۹۹۶- اولین صعود دهلیز شمال شمالشرقی. این مسیر به دهلیز ژاپنیها معروف شد نوزده می ۱۹۸۰- یرزی کاکوسکا و اندری ژوک از طریق برج جنوبی- درست سمت راست دیواره جنوب غربی- به قله دست یافتند بیست آگوست ۱۹۸۰- راینولد مسنر از ایتالیا از گردنه شمالی تراورسی را به سمت دهلیز شمالی صورت داد. دریای کابل: این دریا از دره اونی کوه پغمان سرچشمه گرفته ، جلگه میدان را آبیاری می کند و در حد سرک قندهار مسیر خود را کمی تغیر داده به تنگی للندر به سمت جنوب کوه قرغ داخل می شود بعد از آن به تنک میدان و گل باغ به جلگه ای معروف چهار دهی وصل شده ، پس از عبور از چهارده ، وارد شهر کابل می شود و شهر را به دوقسمت تقسیم میکند و در قسمت تپه مرنجان وبی بی مهر از شهر کابل خارج می شود .

پس از چند روز تلاش و بر قراری کمپهای شش گانه سرانجام در روز 8 ژوئیه 1924 روز موعود برای فتح بام دنیا فرا رسید. مأموریتِ اصلی بانسر این است تا همان کاری را با ون دام انجام بدهد که راکی بالبوآ برای سیلوستر استالونه انجام داد؛ همانطور که راکی بالبوآ بعد از چند فیلم آخرِ سری راکی که مدام فانتزیتر و بیمغزتر میشدند، سعی کرد تا پروندهی شخصیتِ راکی را با فیلمی که تمرکز اصلیاش را بهجای مبارزه، روی فراهم کردنِ شرایطِ یک نقشآفرینی دراماتیک برای سیلوستر استالونه گذاشته بود تمام کند، بانسر هم میخواهد روی شخصیتِ تسخیرشدهی ون دام تمرکز کند.

گردشگرانی که در تابستان به کوههای بابا سفر میکنند باید لباس گرم، غذای کافی و وسایل کوهنوردی با خود داشته باشند چون هوای اینجا همواره سرد است و بالا رفتن از کوهها نیز چندان آسان به نظر نمیرسد. شاید تعجب کنید که بدانید اورست بلندترین کوه روی زمین نیز نیست. اگرچه کوه اورست بلندترین کوه در جهان است، اما دورترین نقطه از مرکز زمین در بالای کوه Chimborazo (ارتفاع 6310 متر) در اکوادور، آمریکای جنوبی است. لازم به ذکر است علاوه بر این امکاناتی نظیر رستوران، کافی شاپ، شهربازی ویژه کودکان و بزرگسالان و مرکز بولینگ اصفهان با ظرفیت ۱۰خط بازی جهت اوقات فراغت بازدیدکنندگان و نیز افتتاح رستوران بزرگ و محل مخصوص برگزاری جشنها و همایشها به ظرفیت ۸۰۰ نفر واقع در ایستگاه دوم (قله کوه صفه)، در ایستگاههای تله کابین موجود است.

پیدا کردن جسد مالوری نیز به اندازه ناپدید شدن وی پر رمز و راز بود. 29 سال بعد از مالوری “سر ادموند هیلاری” بر فراز اورست ایستاد تا اولین انسانی باشد که قدم بر روی بام دنیا گذاشته یاشد، اما آیا او واقعا اولین کوهنوردی بود که اورست را فتح میکرد؟ پس از صعود سال ۵۳ تلاشهای موفق و ناموفق زیادی از مسیرهای مختلف صورت گرفت و تا امروز که بیش از ۵۰ سال از نخستین صعود کوه می گذرد حدود ۲۵۰۰ کوهنورد از ۱۶ مسیر اورست را صعود کرده اند.

در مساحی های سال ۱۸۵۴ یک هیئت انگلیسی نام آنرا قله ۱۵ نهاد و دو سال بعد آنها توانستند ارتفاع قله ۱۵ را ۸۸۳۹ متر اندازه گیری کنند آنرا رفیعترین قله عالم شناختند، اما این اندازه گیری چندان پایدار نبود و پس از آن هندیها ارتفاع قله را ۸۸۴۸ ثبت نمودند. بیست و نه می ۱۹۵۳ – اولین صعود اورست: تنزینگ نورگی (نپال) و ادموند هیلاری(زلاند نو) هر دو عضو یک هیئت انگلیسی. یکی از مشهورترین نامهایی که اقدام به صعود اورست کرده یک کوهنورد انگلیسی با نام “هربرت مالوری” بود.

آخرین بار مالوری و اروین در ارتفاع هشت هزار و 600 متری و درست 250 متر زیر قله در حالی که با قدرت به سمت قله پیش میرفتند، مشاهده شدند. به گزارش ایسنا، رویای صعود به این کوه 8 هزار و 848 متری را کوهنوردان زیادی در سر پروراندهاند و شماری هم در راه رسیدن به این رویا جان خود را از دست دادهاند. جایی که مسیر صعود قله از طریق یال شمالی و گردنه شمالی قابل دسترس به نظر می رسید. اما کشور نپال که سابق بر این غیر قابل دسترس بود خلاف این عمل کرد و مرزهای خود را از سال ۱۹۵۰ بر روی خارجیها گشود.

دوم آنکه زمانی که پیکر مالوری پیدا شد، عینک آفتابی او درون جیبش قرار داشت این در حالی بود که در آن ارتفاع تقریبا صعود بدون عینک غیر ممکن است. مسیر صعود تیمهای سال ۵۱ تا ۵۳ از طریق یخچال خمبو، آبشار یخی و کم غربی بود که تیمهایی از انگلستان و سوئیس به آن دست یافتند. در سال ۱۹۲۴ جورج مالوری کسیکه پیکان حمله سه هیئت نخست این کوه بود، در تلاش برای فتح قله جان خود را به همراه همنوردش اندرو اروین از دست داد. زمانی که پیکر یخ زده مالوری پیدا شد تقریبا لباسها و مدارک وی سالم بودند اما در مدارک و جیب مالوری عکسی از همسرش یافت نشد و این یعنی عکس را از مدارکش خارج کرده بود.

پیکر یخ زده و تقریبا سالم مالوری بعد از 75 سال در اورست پیدا شد. اما آیا این عکس را مالوری روی قله گذاشته بوده؟ تیم ملی کوهنوردی ایران در سال ۱۳۷۷ موفق شد نخستین صعود مستقل ایرانیان را بر روی اورست صورت دهد. هومن آپرین کوهنورد ایرانی مقیم آمریکا بعنوان نخستین ایرانی در سال موفق به صعود اورست گردید. تیم ملی کوهنوردی ایران متشکل از تیمهای مردان و زنان موفق شد در ۳۰ می ۲۰۰۵ بر فراز اورست بایستد. این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۳۶ نفر بودهاست.

این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۲ نفر بودهاست. بلندترین قلّه این منطقه “تفتان” نام دارد که آتشفشانی خاموش دارد و در جنوب شرقی ایران با ارتفاع ۴۰۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. رشته کوه سهند به دلیل مراتع زیبا و لاله زارها و چمنزارها وسیع و چشم نواز آن، لقب عروس کوه های ایران را از آن خود کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید