بیستون – مجله مِستر بلیط

این شهر یکی از شهرهای ایونیا در آناتولی (آسیای صغیر) بود که امروز ویرانههای آن به عنوان مرکز باستانشناسی در سه کیلومتری جنوب شهر سلجوق استان ازمیر ترکیه واقع شده است. در اواسط قرن چهارم قبل از میلاد فتوحات هخامنشی فروکش کرد و برخی از نواحی جنوب و شرق به تدریج از شاهنشاهی هخامنشی جدا شدند. سلسله غزنویان که به تدریج در اثر جنگهای رهبران آن از پا در آمده بود سرانجام جای خود را به غوریان داد. لیث کابل وحومه ان را به تصرف دراورد و ازان پس این سرزمین به تدریج به تصرف کامل اعراب مسلمان درآمد.

مشهورترین چهره در میان این غلامان الپتگین است که در سال ۳۵۱ هجری قمری (۹۶۲ میلادی) علیه سروران سامانی خود در غزنه دست به شورش زد و خود را فرمانروای غزنه معرفی کرد، و به این ترتیب سلسله غزنویان را بنیاد نهاد. یازده می ۱۹۹۵ – اولین صعود مسیر شمال شرقی، این مسیر تماما توسط کیوشی فورونو و شجیکی ایموتو از ژاپن و شرپاها داوا شرینگ، پاسانگ شرپا و نیما شرپا گشایش یافت.

لشکریان اسکندر پس از اشغال غزنه و کابل، در شمال کابل (غوربند) شهرک دیگری را نیز به نام اسکندریهٔ قفقاز بنا نهادند. علاالدین غوری معروف به جهانسوز این شهر زیبا را به آتش کشیده اجساد سلاطین غزنوی مگر محمود و پسرش مسعود را از قبرها بیرون کشید و سوزاند. جشنها و مراسم این روز عبارتند از تطهیر، رقص و گاهیاوقات اهدای هدیه. در کابل اعراب با ایستادگی جوانی بنام رستمداد کابلی روبرو شده چندین شبانه روز در محاصره ماندند، آخر قوای تازه دم اعراب تحت فرماندهی یکی از سرداران عرب به نام لیث ابن قیس معروف به شاه دوشمشیره به کمک سپاهیان رسیدند.

از قدیم، خیلی قبل تر از اینکه کوه صفه مکانی تفریحی شود و طبیعتی بکر بود، مردم کوه صفه را بام اصفهان مینامیدند و از جمله تفریحاتشان این بود که در شب پس از یک روز کاری خسته کننده به دامنه کوه بیایند و شهرشان را که پس از هیاهوی روز آرام گرفته بود تماشا کنند. بر دامنه کوه بیستون تعدادی غار مربوط به دوره پارینه سنگی میانی وجود دارند، که غار شکارچیان، کهن ترین سند سکونت انسان در منطقه بیستون است.

اما در دامنه جنوبي بيشتر اوقات سيكلونهاي مديترانه و يا موجهاي غربي درياي مديترانه رطوبت را با خود حمل ميكنند . حزب آزادگان بر همین مبنا به توسعه سیاسی جامعه که هدف آن بلوغ سیاسی می باشد ارج زیادی قایل بوده و آن را از مهمترین اولویتهای خود می داند. پس از گردنه مرتفع ، به واسطه قله لانگتا برفی (6827 متر) بر روی مرز و سپس قله لنگهار (7061 متر) کمی به داخل خاک پاکستان – و مجددا بر روی نوار مرزی به سمت شرق به قله مرتفع ارگنت (7016 متر) ارتفاع افزایش می یابد.

خط الراس اصلی در جناح شمالی تیریچ میر با عبور از قله 6632 متری گوم به قلل گل لست زوم به ارتفاع 6665 متر و 6611 متر رسیده، سپس از طرف شمال افت کوتاهی داشته و مجددا در قله 6507 متری گزیسستان بر ارتفاع آن به طرز قابل توجهی اضافه می شود. در زمینه چیته شناسی رشته کوه البرز به ۳ قسمت غربی ، مرکزی و شرقی تقسیم میشود .

گلیجان، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. از دو سده چیرگی پادشاهان یونانی باکتریا چیزی به جز برخی از سکههای آن زمان بجا نمانده است. 2. كمونيست به رهبري شادي شبدالف 3. نهضت اسلامي تاجيكستان به رهبري محی الدین کبیری. یکی از غلامان ترک غوریان بنام قطب الدین تخت و تاج دهلی را تصاحب کرد و پس از وی غلامان ترک به مدت یک قرن این تخت و تاج را در اختیار داشتند.

پس از شکست ایرانیان از لشکریان اسکندر و گشوده شدن پایتخت هخامنشی، داریوش سوم به سوی شرق متواری گشت و توسط بسوس، بدخش (والی) بلخ، کشته شد. بنابراین ، در ابتدا کوه اورست به سادگی “H” برچسب گذاری شد. آقا زاده ايشان مي گويد: پس از دگرگوني حال آقا جان بلافاصله از قم به حضورشان رسيدم، وضع مزاجي و جسمي ايشان را متغير ديدم؛ به گونه اي که ديگر از آن به بعد حالشان رو به بهبودي نرفت و حال عمومي شان تغيير کرد. افرادي که فرار کرده بودند، به تدريج بازگشتند; از شهر نيز زنان به آن سوي آمدند و همه براي دفن شهدا، که بسياري مثله شده بودند، مشغول شدند.

این افراد باید یک شب را در نزدیکی این کوه کمپ کنند و سپس سه تا ۴ ساعت کوهنوردی کنند تا به این آتشفشان برسند. حدود دوهزار سال پیش از میلاد مسیح، سرزمین هندوکش (افغانستان) مورد هجوم اقوام آریایی که از درههای پامیر سرازیر شده بودند قرار گرفت و به تصرف این اقوام در آمد. گویا تصمیم بر آن بود تا این آرامگاه به امامزاده تبدیل شود. در دوران حکمرانی کانیشکا، مبلغان آئین بودایی از طریق آسیای مرکزی به چین سفر نموده و در پخش و اشاعهٔ این آیین تلاشهای زیادی کردند.

ج: در آنجا صبور با من رفیق بود، و بعدها درجریان مبارزات من، خیلی ها به من پیوستند. خاندان کوشان در حوالی سال ۲۲۰ میلادی، زمانی که خاندانهای کوچکی اینجا و آنجا سر بلند کرده و برخی از نقاط را تصرف نمودند منقرض گشت. پس از قدرت گرفتن دین اسلام در عربستان و تصمیم پیامبر اسلام به ترویج آن در دیگر کشورها، اعراب در سال ۳۲ ه.ق (۶۵۲ میلادی) پس از شکست یزدگرد سوم ایران را فتح و سلسله ساسانی منقرض گشت. گردونهاش را کسی میگرداند که در میان آفریدگان زیباترین است و هیچگاه به راه نادرست نمیرود.

در ترجمه لاتین انجیل، انجیل متی آمده است که ستاره بر فراز کوهی در شرق حلول کرده که بدنیا آمدن منجی در بیت الحم را بشارت داده. ۱۴۳ رخسار درخشانش همچو ستاره «تِـشْـتَـر» است. پس از وفات محمود ستاره اقبال دودمان غزنوی افول کرد. سلطان محمود که خود یک ترک و در ضمن یک سنی متعصب بود، زحمت سی ساله خالق شاهنامه بی بدیل حضرت ابوالقاسم فردوسی را کمترین ارزش نداده بلکه همهای نامردمی را نیز بر وی روا داشت، پورسینا نیز نسبت بی الطفاتی و کج خلقی محمود خانه و کاشانه را ترک نموده به آل بویه پناه آورد.

به عکس قللی چون تیریچ میر، سر قرار، استورونال، بونی زوم، آوی زوم، برم گول زوم، که با یخچال های مرتفع و دیواره های صخره ای روبه رو هستند. ولی از سمت شرق ادامه خط الراس اصلی پس از قله بدون نام 5681 متری به کوه فارزمند (6185 متر) و متعاقبا به قلل لونکوه هاوار (6902 متر) و لونکوه شرقی و در امتداد شرقی به گردنه عموشاه (5500 متر ) رسیده مجددا ارتفاع می گیرد و پس از یک قله بدون نام 6030 متری دیگر و مجموعه قلل دیگری به نام های رهوروم ( 6535 متر) ودر شمال آن قله پنجه در ارتفاع 6328 متری به طور کامل به خاک افغانستان وارد می شود.

کمکهای تخصیص داده به بدخشان در سال 84بروی کاغذ بالغ بر 35 میلیون دالر میگردد. در حد فاصل بین این دو دره بزرگ و زیبا ، بالغ بر ۴۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر قرار گرفته است که بی شک معروفترین و بلندترینش کوه ” دماوند” با ارتفاع ۵۶۷۱ متر که مرتعترین قله کشورنیز است . آرارات بزرگ بلندترین نقطه در ترکیه و فلات ارمنستان به شمار می آید که 5173 متر طول داشته و آرارات کوچک نیز 3896 متر ارتفاع دارد.

آنگاه به قله شاخص 4792 متری نوشاق بر روی مرز دو کشور پاکستان و افغانستان می رسد. با صعود به قله آرارات، بار دیگر می توانستیم ثابت کنیم که “ام اس” می تواند. تا بدست آوردن اطلاعات بیشتر فقط از ۴ عدد از این بلندیها به عنوان قله یاد خواهم کرد (از شنیدن نظرات اصلاحی و یا تکمیلی شما در این سایت خوشوقت خواهم شد). در همین سال نیروهای دولتی و شوروی ها در اعنابه و پشغور قرارگاه نظامی درست کردند؛ چرا که عبور و مرور قطار های حمل و نقل شان در این مناطق در خطر بود. در مقاله پیش رو قصد داریم شما را با معروف ترین کوه های آتشفشانی جهان آشنا کنیم که عظمت و مناظر زیبای اطراف آن ها، در کل دنیا شناخته شده و معروف است.

دیگران به کوهستان نگاه می کنند و ما صعودش می کنیم، با قدم هایمان حسش می کنیم، با نفس هایمان درکش می کنیم. به نظر من، او مأموریت داشت همه نخبگان فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و هنری را ملکوک کند. در سال ۵۳۵ هجری قمری (۱۱۴۰ میلادی) غوریان شهر با شکوه غزنی را که زمانی لقب عروس شهرها را داشت به تصرف خود درآوردند. اما کشتی کشف شده در زیر گل و لای قطوری دفن شده بود و بسختی به جز از ارتفاع قابل رؤیت بود. می گفتند ارتفاع قاف پانصد فرسنگ و بیشتر آن در میان آب است و مانند میخ، نگه دارنده زمین است، وگرنه زمین لرزان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید