با کوه نمک قم بیشتر آشنا شوید

با سلام به قول دوست و همشهریم سایت بی بارتون هیچگونه اطلاعاتی در مورد تاریخ و پیشینه این روستای مهم در این منطقه نداره و داده ای در مورد وجه تسمیه و عکس هایی از این روستای دوست داشتنی در اون موجود نیست. او پیک مشتاقان است و وظیفه ی خطیر پیام رسانی عشاق را بر عهده دارد البته به پاس چنین خدمتی مورد مهر ومحبت این جماعت قرار دارد . کتب درسی دوره متوسطه هم سرشار از نمادهاست و بدون شناخت نمادها درک این آثار دشوار میگردد. بیشک باید عنوان کرد بدون راهنمای محلی، صعود و فرود از این کوه میتواند با مشکلات و چالشهای فراوانی همراه باشد، لذا توصیه میگردد به دلیل خاص بودن منطقه از لحاظ آب و هوایی و پوشش خاص کوهستانی و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت با راهنمای مطمئن به این کوهستان سفر کنید.

شیراز زیبا از جمله مقاصد پر جاذبه و پر طرفدار برای سفر است. بادی که از جانب شمال شرقی وزد و آن بادی خنک و لطیف است ، یکی از شعب بیست و چها رگانه ی موسیقی قدیم و ان پنج نغمه است . طالب در آمل به دنیا آمد و در همان شهر به کسب دانش و ادب پرداخت و در ابتدای جوانی و خیلی زود به شاعری روی آورد و از حدود بیست سالگی شروع به مدح حاکم آمل و بزرگان آن دیار کرد.

این کوه در منطقۀ Mahalangur در هیمالیا قرار دارد. همینجا بود که رادانات سیکدار (Radhanath Sikdar)، ریاضیدان جوان هندی و گروهی از به اصطلاح کامپیوترهای انسانی، از مثلثات برای جمعآوری دادهها در کوه استفاده کردند.وقتی سیکدار محاسبهی خود را در سال ۱۸۵۲ تمام کرد، به سرعت به سمت دفتر ناظر مستقر در کوهپایههای هیمالیا دوید و اعلام کرد که «بلندترین کوه جهان را کشف کرده است.»سال ۱۸۵۶، ارتفاع «قلهی ۱۵» را ۸۸۴۰ متر ثبت کردند که خیلی نزدیک به چیزی است که امروزه، کوهنوردان به رسمیت میشناسند. «جبل النور»: کوهي است که غار حرا در آن واقع است و آغاز رسالت رسول خدا (ص) از اين مکان مقدس بود و پيامبر اسلام (ص) سالها قبل از بعثت به اين کوه مي رفتند و با خدا مناجات مي کردند.

در سال (۱۱۲۲ هـ.ق) افغانها به ایران حمله کردند و سیزده سال بعد یعنی در سال (۱۱۳۵ هـ.ق) کاملا بر ایران مسلط شدند.برخی از عالمان حوزه علمیه اصفهان در فراز و نشیب حوادث، یا به شهادت رسیدند یا مفقودالاثر شدند و یا از آن جا برای همیشه کوچ کردند. ما دوباره در دشت ریوت در خانه ی حاجی متین دورهم جمع شدیم، پانزده نفر بودیم، قسم یا کردیم و به پریان رفته و تعلیمات چریکی را ادامه دادیم. این مکان، محل تخلیه تودهای از ضایعات است که چیزی جز سدیم کلرید یا همان نمک خوراکی که از محصولات جانبی استخراج پتاس است، در آن وجود ندارد.

ممنون از تلاش بی وقفه شما عزیزان در شناساندن جاذبه های گردشگری این مرزو بوم پل نیر در زبان محلی به “قیرمیزی کورپی” یا پل قرمز مشهور است. قره در زبان ترکی به معنی سیاه است ولی بعضا در معنای بزرگ نیز بکار می رود مخصوصا در نامگذاری اسامی جغرافیایی مثل کارا دنیز(دریای سیاه) در ترکیه یا قره چمن در تبریز. «المپ» نام چند کوه در يونان قديم است که معروف ترين آنها مقدونيه و تسالي است، ارتفاع آن از دريا 2885 متر است و بنابر روايات افسانه اي،اين کوه اقامتگاه خدايان بوده است که امروز« المپيوس» ناميده مي شود.المپيادها و بازهاي المپيک که جنبه ي جهاني دارند، منسوب به همين کوه هستند.

افسانه ای هست که حاکم فسا میخواسته بفهمه که این کوه چندتا دره داره.جایزه میذاره که هرکس بتونه آمار دقیقی از دره های خرمن کوه بده جایزه بزرگی بهش میدم.اما هرکس که به خرمن کوه میرفته حیوانات وحشی اون رو میخورده.بالاخره 2 برادر با هم میروند و بعد از یک روز برمیگردند.حاکم با تعجب میپرسه چرا به این زودی برگشتید.؟ در فرهنگ ايرانيان کوه «البرز» جايگاهي ويژه و مقدس دارد. صبا از معدود افرادی است که اجازه ی عبور درحریم یار را دارد .او پیوسته اجازه ی ورود به خلوت معشوق را دارد وهمین حضور، رشک و حسادت عاشقان را بر می انگیزد تا جایی که ایشان گه گاه از قصور و کوتاهی صبا درانجام وظایفش سخن می گویند و او را به خیانت در رازداری متّهم می کنند .

شاعران و نویسندگان با توجه به ظرفیت بالای زبان فارسی از نماد بهعنوان ابزار بیان اندیشههای خود استفاده کردهاند. برخی از این قصیده ها با ردیف و برخی دیگر با قافیه های ساده است و استفاده از ردیف که طالب علاقه ی زیادی به آن دارد نیز تقریبا در اکثر غزلهای او دیده می شود. موسي براي گرفتن تورات، مدت چهل روز به کوه طور مي رفت و در غيبت خود هارون را به جانشيني خود انتخاب کرد و سامري از اين غيبت استفاده نمود و قوم موسي را فريفت. کوه طور را، سيد کوه ها دانسته اند همان طور که جبرئيل را سيد فرشتگان و پيامبر (ص) ما را سيد انسانها ناميده اند.

البرز کوه در آيين زرتشت، کوهي مقدس است، زيرا، جايگاه بعضي از ايزدان دين زرتشتي، گياهان مقدس و رودهاست و نيز، يوغ ترازوي «رشن» (که کارهاي بندگان را بدان مي سنجند) بر البرز کوه قرار دارد. ثبت یادداشت های روزانه دکتر احمدیه و شوق او در آموختن و شیفتگی روزافزونش، باید الگوی پزشکان پژوهشگر باشد. صبا پرده دار حرم یار است .حتّی اجازه ی برداشتن برقع ازرخسار معشوق و باز کردن گره های زلف یاررا دارد.این موضوع مایه ی رشک وحسادت عشّاق گشته است ، ایشان مصرّانه ازمعشوق می خواهند تا صبا را به حرم خود راه ندهد . یعنی با پراکندن عطر خود پرده از وجود پنهان معشوق ( هر چه مثل گل ) بر می دارد .

کوه های بلندی در اطراف روستای ما وجود دارد. دیدنی های این کوه تنها هیبت و عظمت کوه نیست بلکه دیدنی های دیگری در این کوه وجود دارد که برای گردش بسیار مناسب هستند. اما با وجود این شکایت و سعایت ، صبا هم چنان تنها پیک معشوق است و کسی جز او به چنین رسالت مهمی قادر نیست . بالاآمدگى، کج شدگى و فعالیت هاى زمین لرزه اى ممکن است نشانه فوران در حال به سر رسیدن باشند، اما زمین شناسان هنوز قادر به پیش بینى زمان دقیق زمین لرزهها نیستند. وزوویوس یکی از مشهور ترین کوه های آتشفشانی جهان است که در ایتالیا قرار دارد.

درافغانستان بیش از سه چهارم ساحه آن را کوه هاى سر بفلک کشیده اى تشکیل میدهند که از 3 تا 6هزار متراز سطح بحربلندى دارند. پلاژیوکلاز کانی غالب این سنگ هاست که گاه تا بیش از نیمی از حجم سنگ را بخود اختصاص داده است. این شخصّـیت محبوب( باد صبا ) ازجمله ی بزرگ ترین ومهم ترین قهرمانان عرصه ی عــشق بازی است .او سراسر شعر فارسی را میدان تاخت و تاز خود قرار داده و شمیم روح بخشش در لابه لای ادبیات نهفته است . او سراسر شعر فارسی را میدان تاخت و تاز خود قرار داده و شمیم روح بخشش در لابه لای ادبیات نهفته است .

در دوره هایی که پادشاهان قدرتمند بر کشور حاکم می شدند تعداد زیادی شهر احداث می شد اما در اوقاتی که پادشاهان ضعیف بر تخت سلطنت جلوس می کردند و روسای خانهای بزرگ و زمینداران از اقتدار و نفوذ کافی برای رهبری و هدایت امور کشور در جهت منافع خود برخوردار می شدند . اينجا بود که گروهي از مسلمانان دست به عقب نشيني زدند و فرارشان شروع شد و به گفته «ابن عقبه» در ميان اين گروه آنچنان سردرگمي و از هم گسيختگي به وجود آمد که به جاي دشمن به خودي ها حمله مي کردند و برادر مسلمان خود را مجروح مي ساختند.

در فرهنگ ادبيات پيش از اسلام ، جايگاه سيمرغ است و بسياري از شاهان نجات بخش و داراي فره ي ايزدي از اين مکان مقدس بيرون آمدند.زال در آنجا پرورش مي يابد و بعدها پس از رشد او به سام الهام مي شود که بايد به البرز برود و پسر را در يابد.کيقباد،سر سلسله ي شاهان کياني، نيز از آنجاست. در ميان رنگين کمال آفرينش الهي،کوه از شاخصه هايي پر شور و جذبه قاف تا قاف عالم هستي است به گونه اي که در کتب آسماني و فرهنگ اسلامي و عرفاني و اساطيري جنبه ي وسيع و قابل تاملي دارد.اينک به اختصار به جنبه هاي نمادين و پر رمز و راز قاف در برخي از متون ادب پارسي مي پردازيم.

دیدگاهتان را بنویسید