باز آفرینی ضرب المثل کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد – درس کده

وجود انبوه سنگ لاجورد و تراشه های آن در شهر سوخته، دلیل اهمیت تجاری این سنگ در حکومت های شرق ایران، در منطقە گستردهای از کوه بدخشان در شرق تا سرزمین مصر در غرب است، احتمالا سنگ خام از کوه های سرسنگ بدخشان استخراج می شد و به صورت مادۀ خام به شهر سوخته منتقل میشد و پس از پاکسازی در کارگاه ها، از راه کرمان و فارس، به شوش و سپس به شهرهای جنوبی میانرودان و دورتر و از طریق دریا به سومر و مصر صادر می شد. بدخشان با بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر فاصله از مصر، منبع لاجورد براى تمدنهاى قدیم مصر، بابل، یونان و روم بوده است.

این گوهر در تمدن های باستان بین النهرین ، مصر ، چین ، یونان و روم محبوب و ارزشمند بوده است. میزان سبکی در برنامه چقدر اهمیت دارد؟ بله قانون وجود دارد اما این منافاتی با رایزنی و گفتوگو ندارد. اما لاجورد چنین خصوصیتی ندارد و اگر در آتش ریخته شود به دلیل تبدیل گوگرد به گاز SO2 ،شعلۀ آبی با بوی تند مشاهده می شود. ساختار شیمیایی اصلی سنگ لاجورد ریشه در منابع آتشفشانی دارد، همانند دیگر گروه های معدنی سودالیتی، عناصر شاخصی همچون کلسیم و گوگرد در لازوریت مشاهده میشوند.

با اینکه لاژورد در رده سنگ های نیمه قیمتی قرار دارد ولی نمونه های طبیعی و مصنوعی متنوعی برای آن ارائه می شود، زیرا این سنگ به دلیل مجاورتش با تعداد زیادی عناصر دیگر مثل کلسیت ، پیریت ، سودالیت و هاینیت ، با سنگ های زیادی در ارتباط است. در منطقه بریتیش کلمبیا، رشته کوههایی با همین نام وجود دارد که بخشی از آن را کوههایی رنگارنگ شکل داده است. همزمان با آغاز هجوم طالبان در سال ۱۴۰۰، تعدادی از شخصیتها و نیروهای مخالف طالبان به این ولایت آمده و جبهه مقاومت در برابر طالبان را تشکیل داده و پرچم سابق ائتلاف شمال را برای این جبهه برگزیدند.

براساس نظریۀ ژئوشیمیدان ها، لازوریت در زیر پوستە زمین و در مناطق نزدیک به ماگما تحت حرارت و فشار بسیار بالاتر از سطح زمین تشکیل می شود. این سنگ در طی مراحل زمین شناسی به صورت مرمر کریستالی است و به خاطر ترکیب آن ، بیش از اینکه یک کانی باشد ، یک سنگ محسوب می شود . اما این کانی به دلیل داشتن عنصر مس (مسبب وجود رنگ آبی در این کانی) و عامل کربناتی، میتواند در مجاورت هوا، رطوبت، حرارت و عوامل اکساینده دچار هوازدگی گشته و به اکسید مس II(سیاه رنگ) تبدیل شود. سنگ لاجورد فاقد عنصر مس است، در برابر شرایط جوی از جمله گرما و اکسیژن مقاوم بوده و رنگ خود را از دست نمی دهد.

بنابر خصوصیات ذکر شده در مورد سنگ ارمنی (آزوریت) به دلیل ناپایدار بودن کربنات مس در برابر حرارت، اکسید مس سیاه رنگ و دوده تولید میشود و بنا بر این سنگ ارمنی در آتش به رنگ سیاه در می آید و در “قراضۀ طبیعیات” این صفت به اشتباه به لاجورد نسبت داده شده است. تو گفته بودي كه كوهها را به هم مي چسباني و من نيز باور كردم و با اميد اينكه كوهها را به هم مي چسباني به تماشا نشستم ، در حالي كه مي دانستم اين كار از عهده تو بر نمي آيد و الان نيز شايد اينطور شده كه گفته اند كوه به كوه نمي چسبد ولي آدم به آدم مي رسد!

اگر از هر شمالی از کوه البرز پرسیده شود، میگوید کوه البرز در جنوب بلخ است. این رودخانه در جنوب بندر کنگان به خلیج فارس میریزد. گروهی از ریاضیدانان برجسته از جمله محمد بن موسی خوارزمی بر این کار نظارت داشتند.ابی منصور سرپرست گروههای نجومیای بود که با رصد محیط زمین را یافتند.تنها اثر نجومی وی، زیج ممتحن است.او نیز مانند بسیاری از همکاران خود، نتایج حاصل از رصدهای خود به همراه عداای از منجمان را در زیجی در رصدخانهی شماسیهی بغداد گرد آورد که نسخهای از آن در دست است.

با حفاری در این مناطق حجم زیادی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله سنگ لاجورد به صورت خام و تراش یافته به دست آمدند که نشان از رونق تجارت این کالا در این مناطق داشت. با شکست مادها از تیکالت پلیسر سوم، پادشاه آشور در قرن هفتم قبل از میلاد، غنایمی از جمله الجورد (ده تن) دریافت شد و کتیبه های آشوری به آن اشاره کرده اند. این باغ در زمینی به وسعت ۸ هزار متر مربع قرار گرفته که به باغ لاله های گچسر معروف شده، این باغ در روستای گرماب در کیلومتر ۵۲ جاده چالوس از توابع گچسر جنب رستوران نوفل لوشاتو واقع شده و در آن ۶۰۰ هزار شاخه گل لاله روییده و نمای زیبایی به این محل هدیه کرده، طبیعت رویایی و زیبای باغ لاله را می توان با چشم اندازهایی چون کوه های البرز، رودخانه کرج و پوشش گیاهی منحصر به فرد چالوس، از جاذبه های گردشگری کشور نام برد که مشتاقان و گردشگران ایرانی و خارجی بیشماری تاکنون از این مجموعه دیدن کرده اند.

استخراج این سنگ بیش از ۲۵۰۰ سال در ایران باستان و در محل افغانستان امروزی رواج داشته به همین دلیل ریشه نام گذاری سنگ لاجورد (Lapis lazuli) که با نام های لازورد (lazaward) در عربی یا لاژورد (Lajward) در پارسی هم یاد شده از واژه فارسى باستان یا فرس قدیم به نام «لاژورد» گرفته شده که سپس در عربى به لاجورد تغییر کرده و از عربى وارد زبان لاتین شده است و به «لازور» تغییر پیدا کرده است.

لاژورد از اوایل سده هفتم قبل از میلاد در منطقه بدخشان افغانستان استخراج شده و سپس در سایر کشور ها مثل روسیه ، پاکستان و مناطقی در افریقا نیز یافت شده است. بهترین و با کیفیت ترین نمونه های استخراج شده این سنگ قیمتی و زیبا از معادن در شمال شرق افغانستان به خصوص ولایت بدخشان بدست می آید. زمان قدیم رسم بود که پادشاهان به دستان خود بازوبند می بستند، دریای نور تا زمان ناصرالدین شاه در وسط یکی از بازوبندهای سلطنتی نصب می شد اما بعد از اینکه استفاده از بازوبند از مد افتاد و همه به کلاه گذاشتن روی آوردند، دریای نور هم روی تزئینات کلاه ها قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرمآباد، حسین گودرزی صبح امروز در شورای علوم پزشکی لرستان که با حضور وزیر بهداشت در حال برگزاری است، با اشاره به رضایت نسبی مردم از مجموعه درمان، اظهار کرد: با وجود تلاشهای انجام شده اما برخی مشکلات در حوزه درمان وجود دارد که نیازمند پیگیری است. یکی از راه های تشخیص سایر سنگ های رنگ شده از لاجورد استفاده از پنبه آغشته به استون (لاک پاک کن) است که اگر مقداری به پشت سنگ بکشید رنگ آن را پاک خواهد کرد، البته این روش بستگی به نوع (روش) رنگ شدگی آن سنگ دارد. در میان نمونه های مصنوعی یا سنتتیک 2 نوع معروف هستند، لاجورد گیلسون (Gilson Lapis) که از ترکیب اولترامارین، زینک فسفات آبدار، سیلیس و سایر ناخالصی ها به شکل پیریت در سال 1954 توسط پییر گیلسون (P.Gilson) ساخته و به نام خودش نام گذاری شد و لاجورد سوئیس (Swiss lapis) که جاسپر رنگ شده با فروسیانید (Ferrocyanide) است و لاجورد آلمانی (German lapis) که با پودر سنگ یشم فرآوری شده ساخته می شود.

اما ویروس نوع B می تواند بصورت دوا مدار در عضویت با قیمانده ودر نهایت به سر طان جگر ویا سیروز جگر ومرگ بیانجامد . زندگی ما سیردرغفلت شده ، غفلت از خود ، غفلت از فرهنگ ، غفلت از دیدن و لذت بردن پدیده هایی که غربیان حاضرند هزاران کیلومتر طی طریق کنند تا فرصت دیدن آنها را بیابند اما ما حتی این زحمت را به خود نداده ایم که از آنها دیدن کنیم و سر پناهی هرچند باقیمتی ناچیز برای این آثاربی بدیل تهیه کنیم. زنان کشور ما در دوران جهاد دوشادوش ما در صحنه ایستاده بودند، فداکاری ها کردند.

لاجورد سنگی نیمه قیمتی در دوران ایران باستان است. به گفته شاهنشاه داریوش کبیر در متون تاریخی به جای مانده از دوران هخامنشیان، لاجورد به کار رفته در ساخت این کاخ، از سغدیه، سرزمینی در آسیای مرکزی و شامل بدخشان، تأمین شده است. در کتیبە بنیاد کاخ داریوش کبیر در شوش، هر یک از مصالح لازم برای ساختمان کاخ و منشا آن ها ذکر شده است. در دامنه اورست حجم عظیمی از کپسولهای اکسیژن و تجهیزات کوهنوردی وجود دارد که صعود کنندگان آنها را در کوه رها کردهاند. این سنگ آبی رنگ مورد علاقه مصریان باستان و فراعنه مصر قرار داشته و کشف این سنگ در اهرام، نشان از تاریخ تجارت این سنگ گرانبها دارد.

بخش عمده رشته کوه هیمالیا ، در زیر خط برف قرار دارد. این سنگ به راحتی با سنگ های آبی مات دیگر مثل آزوریت و سودالیت اشتباه می شود ولی آزوریت هم درجه سختی کمتری دارد و هم رنگ تیره تری دارد .همچنین سودالیت نیز در قیاس با لاجورد دارای رنگ کمرنگ تر ودانه های آن به مرغوبیت لاجورد نیستند. در یافته های هزاره چهارم پیش از میلاد مردم سرزمین سیلک (تمدن باستانی ایران با بیش از 8 هزار سال قدمت واقع در کاشان امروزی) از سنگ لاجورد در ساختن آئینه و سنجاق و جواهرات استفاده شده است که بخشی از آن به مصر باستان صادر می شده است.

اولین کار دست با لاجورد، در پاکستان و در هزارۀ چهارم به دست آمد، در هزارە سوم نیز کارهای دستی متعددی از لاجورد در سرزمین های مصر و بین النهرین کشف شد. همچنین ماسک مومیایی معروف فرعون باستانی مصر ، توتنخامن با لاجورد تزئین شده است. همچنین نمونه های بسیار دیگری از لاجورد وجود دارد که از ترکیب پودر و ذرات سنگ لاجورد با سایر مواد با عنوان ناخالصی با رزین و یا پلاستیک ساخته می شود.

در کنار آن غار مسجدی است و در نزدیکى مسجد، قصری بهنام رقیم و در قسمت شمالى غرناطه شهری قدیمی به نام دقیوس وجود دارد . رسول خدا (ص) که هرگز از مقابل دشمن فرار نمیکند، در آن شرایط ایستادگی میکرد، ولی مدافعان بسیار اندک بودند. به گزارش تین نیوز به نقل از مهر، درپی بارندگی های شب گذشته و ریزش کوه در گردنه پای آستان محور گراب- کوهدشت خودروی راهداری دچار سانحه و به مصدومیت سه نفر از راهداران منجر شد.

دیدگاهتان را بنویسید