باز آفرینی ضرب المثل کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد – درس کده

گفته میشود در این شهر بهطور کامل از انرژیهای تجدید پذیر استفاده خواهد شد. امروزه شهرهای با جمعیت بیش از ده میلیون نفر در آسیا بیشتر از سایر قار ه ها است. از مجموع اینها به خوبى استفاده مى شود که حدیث منزله، موضوعى نبوده است که اختصاص به داستان تبوک داشته باشد بلکه یک فرمان عمومى درباره على (علیه السلام) براى همیشه بوده است؛ و از اینجا روشن مى شود اینکه بعضى از دانشمندان اهل سنت مانند آمدى تصور کرده اند که این حدیث متضمن حکم خاصى در مورد جانشینى على (علیه السلام) در غزوه تبوک بوده است و ربطى به سایر موارد ندارد، به کلى بى اساس است، زیرا پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) به مناسبتهاى مختلف و در جریانهاى گوناگون این جمله را تکرار فرموده و این نشان مى دهد که یک حکم عمومى است.

نظرات خود را با ما و سایر همراهان ره بال آسمان به اشتراک بگذارید. همچنین روایت شده است پیامبر(ص) سوره طور را در نماز مغرب، قرائت میکرد. در آیه نخست این سوره به «طور» سوگند یاد شده و به همین دلیل این سوره را طور نامیدهاند. خدا در آیه 63 سوره بقره میفرماید: «و (به یاد آورید) زمانى را که از شما پیمان گرفتیم و کوه طور را بالاى سر شما قرار دادیم (و به شما گفتیم:) آنچه را (از آیات و دستورهاى خداوند) به شما دادهایم، با قدرت بگیرید و آنچه را در آن است به یاد داشته باشید (و به آن عمل کنید) شاید پرهیزکار شوید!

در تفسیر مجمع البیان از پیامبر(ص) روایت شده است اگر کسی سوره طور را بخواند، بر خداوند واجب میشود که او را از عذاب جهنم حفظ کند و در بهشت جای دهد. در این هنگام موسى(ع) اعلام کرد: چنانچه پیمان ببندید و به دستورات خدا عمل کنید و از سرکشى و تمرّد توبه نمائید، این عذاب و کیفر از شما بر طرف میشود و گرنه همه هلاک خواهید شد. این منطقه باستانی که گفته میشود محل گفتگوی حضرت موسی و پروردگار بوده است، موردتوجه و احترام سه دین ابراهیمی یعنی اسلام، مسیحیت و یهودیت قرار داشته و دولت عربستان در نظر دارد آن را در برنامه توسعه ساخت یک کلانشهر جدید، تخریب کند.

در روایاتی دیگر از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) نقل شده است کسی که سوره طور را میخواند، خداوند خیر دنیا و آخرت را به او عطا میکند. پژوهشگران مطالعات انجیلی و باستان شناسان نسبت به خطر جدی تخریب قریبالوقوع محل گفتگوی حضرت موسی با خداوند که ده فرمان در آن نازلشده است، ابراز نگرانی کردند. گویا سپاهیان وی در گذر از پنجشیر و کوههای هندوکش، دچار سرما و کمبود آذوقه شدهاند، ولی سرانجام از آنجا گذشته، و شهر بزرگ بلخ را گشودهاند.

درباره فضیلت تلاوت سوره طور، از جمله در روایات نقل شده است اگر کسی آن را بخواند، از عذاب جهنم به دور است و در بهشت جای دارد و خیر دنیا و آخرت به او داده میشود. به گفته متخصصان، پروژه ۳۵۰ میلیارد پوندی عربستان، منجر به تخریب جدی این محوطه باستانی و تاریخی بسیار مهم و مذهبی خواهد شد و در این میان بسیاری از شواهد باستانشناختی از بین خواهند رفت. نابودی این محوطه میتواند علاوه بر جریحهدار کردن احساسات بسیاری از پیروان ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت، شواهد باستانشناختی مهمی را از بین ببرد، هرچند که پیشازاین دولت عربستان با تخریب مراکز مقدس و تاریخی همچون قبرستان بقیع، نشان داده است که بهسادگی حاضر به نابودی این مراکز بوده و مطالعات علمی، شواهد باستانی و ارزشهای مذهبی ادیان مختلف برای آنها ارزشی ندارد.

این سوره كافران را به عذابى كه در روز قيامت برایشان، در نظر گرفته شده، بیم داده و با بیان سوگندهايى، وقوع آن عذاب را حتمی اعلام کرده است. گفته شده منظور از طور، کوهی است که در آن به حضرت موسی(ع) وحی میشد. علامه طباطبایی در المیزان مینویسد: منظور از طور همان کوهی است که در آن به حضرت موسی(ع) وحی میشد. بر اساس روایات اسلامی و آیات قرآنی، حضرت موسی در این منطقه شعلهای مشاهده کرده و به سمت آن میرود اما قادر به نزدیک شدن به شعلهها نشده و ندایی میشنود که به وی اعلام میکند تو در سرزمین مقدس طور هستی و کفشهایت را از پا درآور.

سوره طور پنجاه و دومین سوره و از سورههای مکی قرآن است که در جزء ۲۷ جای دارد. ناحیهٔ کلمبیا در اصل به شکل الماس بزرگی بود که در مری لند و ویرجینیا کشیده شده بود اما بعدها بخشی که از ویرجینیا گرفته شده بود به این ایالت باز گردانده شد. محمد همیشه سعی میکرد زیبایی کمک به هم نوع را به رضا نشان دهد و او را با خود همراه کند اما رضا گوشش به این حرف ها بدهکار نبود. پیشازاین تصور میشد که کوه طور یا همان کوه سینا در کشور مصر و استان جنوبی سینا واقعشده است اما پژوهشگری به نام «چارلز ویتاکر» چندی پیش اعلام کرد که محل اصلی این کوه، در منطقه کوهستانی جبل اللوز کشور عربستان قرار دارد.

2. قرار گرفتن کوه طور بالاى سر بنى اسرائیل: طبق آنچه در کتب تفسیر آمده است، قرار گرفتن کوه طور بالاى سر بنى اسرائیل یک امر واقعی بوده که در زمان حضرت موسی(ع) واقع شده است و نه موضوعی که در ابتدای خلقت رخ داده باشد. برخی احتمال دادهاند که مقصود از طور سیناء، مجموعهای از کوهها بوده است و وقایع مختلف طور سیناء، در مجموعه این کوهها رخ داده است نه یک کوه خاص. این زخم به قدری شدید بود که حلقه های کلاه خود، در گونه های پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرورفته بود. ابوسفیان خود عهد کرده بود تا از قاتلان جنگ بدر انتقام نگیرد، با همسرش همبستر نشود.

برخی از اسلامپژوهان غربی اینگونه استنباط میکنند که ابوسفیان یک مغز نظامی بود و بدین دلیل به مدینه حمله نکرد که گمان میکرد رسول خدا (ص) قوایی را برای حفاظت از شهر قرار داده و آنها تازهنفس هستند و قریش، اگرچه پیروز شده، ولی خسته است و نمیتواند با مسلمانان مدافع شهر مقابله کند. این سوره در پایان ، پیامبر(ص) را به تسبيح پروردگار فرمان داده است. تاکنون۵ عنوان از کالکشن جیسون بورن ساخته شده که در ادامه نام آنها و سال اکرانشان را برایتان لیست میکنیم. رخ شمالی این کوه با وجود دیواره ستبر علم کوه مجموعه ای فنی را تشکیل داده که به عنوان کعبه دیواره نوردان ایرانی شناخته میشود.

سوره سپس پارهاى از ویژگیهای آن عذاب را بیان کرده و در مقابل، بخشی از نعمتهاى بهشتیان را شرح داده است. منطقه سید بچه ها شامل هفت قریه به هم پیوسته میباشد که از در آغاز بوم کوشه دره ی به سمت غرب ادامه یافته و قریه جات مذکور را به خود جا داده است. قلهای در البرز مرکزی و دور از دسترس که از هرسو صعودش کنی طاقتفرسا و طولانی است.

پس نتیجه گرفتیم : که توسعه پایدار بعملی گفته میشود که ضمن استفاده اصولی ومنطقی از منابع ، نه تنهااز ریشه کن شدن آن منبع جلو گیری میکند بلکه با دور اندیشی و آینده نگری کاری میکند که هم آینده خود وهم آینده نسل های بعدی را تاَمین گردد . برخلاف روش تولید عسل، ژله رویال توسط زنبورها و از جمع آوری شهد گل ها تولید نمی شود بلکه ژله رویال ماده ای ژلاتینی به رنگ سفید تا زرد می باشد که توسط غدد تحت حلقی و آرواره ای زنبورهای کارگر پرستار ترشح می شود ژل رویال به عنوان “ابرغذا” شناخته می­شود و فقط برای تغذیه زنبور ملکه و لاروهای جوان زنبور عسل طی دو، سه روز ابتدایی زندگی آنها مصرف می­گردد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: ساعت 19 و 38 دقیقه دیروز در پی تماس مردمی از سقوط مردی 21 ساله در بخش گل زرد صفه به ستاد فرماندهی آتش نشانی ،گروه امدادونجات کوهستان مستقر در کوه صفه در کوتاهترین زمان به محل حادثه اعزام شدند. به باور این پژوهشگر، وجود نقوش باستانی و کتیبههای سنگی در این منطقه نشاندهنده این است که کوه طور واقعی اینجا است و این نشانهها با متون مقدس یهودیت و مسیحیت تطبیق دارد.

سوره طور، ۴۹ آیه، ۳۱۳ کلمه و ۱۳۲۴ حرف دارد. به نوشته المیزان، محور اصلی سوره طور، تهديد كسانى است كه با حق عناد مىورزند. با تابیدن مستقیم آفتاب برفها سست میشدند و هرلحظه ممکن بود از جایی به پایین کوه سرازیر شوند. او به غیر از علامه شمس الدین محمد بن محمود آملی ریاضیدان و فیلسوف معروف است،شمس الدین علی آملی عالمی وارسته بود از او کتاب هایی به جا مانده است او سفری به مصر داشت و در انجا با حاکمان مصری دیدار کرد و در آن جا رصد خانه ای بنا نهاد که از اولین رصد خانه های عظیم و نوین جهان بوده است ،بعدها به یونان رفت و در همانجا وفات یافت.

در همین حال، وزارت دفاع افغانستان روز گذشته (پنجشنبه) از تلفات سنگین طالبان در عملیات نظامیان افغان خبر داد و اعلام کرد: بر اثر عملیات نظامیان افغان در استانهای ننگرهار، لغمان، غزنی، پکتیکا، قندهار، زابل، هرات، جوزجان، سمنگان، فاریاب، سرپل، هلمند، نیمروز، قندوز، بغلان و کاپیسا ۳۰۳ نفر از اعضای طالبان کشته و ۱۲۵ نفر از آنها زخمی شدند. جمعیت افغانستان حدود ۳۰ میلیون نفر برآورد میشود. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۵۴ نفر بودهاست. به گفته مائورو، در این کوهستان بقایای پایهای که بنیاسرائیل برای پرستش گوساله طلائی ساخته بودند که به گوساله سامری شهرت دارد، کشفشده است که خود شاهدی غیرقابلانکار بر انتساب این کوه به حضرت موسی است.

از سوی دیگر در این منطقه بقایای قربانگاه ساختهشده توسط بنیاسرائیل برای پرستش گوساله سامری در زمان غیبت حضرت موسی نیز کشفشده است. این موضوع در حالی است که کتاب خروج (The Book of Exodus) در این رابطه میگوید که موسی (ع) بنیاسرائیل را به کوه سینا هدایت کرد که در آن آتش و دود و رعدوبرق قرار داشت. در این کتیبه، داریوش دست راست خود را به نشانه پرستش فر کیانی به سوی آسمان دراز کرده است. من تو را برگزیدهام. فرمود؛ ای موسی پیش آی و مترس که تو در امانی و دست در گریبانت ببر تا سپید بی گزند بیرون بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید