باز آفرینی ضرب المثل کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد – درس کده

هوای کوه آرارات در تابستان آفتابی گرم و خشک بوده ولی در فصل بهار و زمستان دارای آب و هوای سرد میباشد که کوهنوردان در این فصول با بوران، کولاک و بارش باران و برف مواجه میشوند. موقعیت و طرز قرار گرفتن رشته کوهها در آب و هوای هر محل ، تاثیر زیادی دارد. می تواند به تمرکز کودک کمک زیادی کند. ابن هشام تعداد کشته شدگان دشمن را 22 نفر ذکر مى کند که 12 نفر آنها به دست على بن ابى طالب به هلاکت رسیدند.

در هر زمانی از روز می توانید از مسیر مشخص شده از این کوه بالا بروید و تمام شهر اصفهان را تماشا کنید. فرهاد کاوه آهنگران افزود: گروه امداد و نجات در ارتفاع و کوهستان این سازمان از ایستگاه شماره ۱۲ به محل حادثه اعزام شدند و در بررسیهای لازم مشخص شد فرد حادثه دیده در اثر شدت جراحت در دم جان سپرده است. خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی گزارشی از سقوط کوهنوردی از ارتفاعات ماری کوه صفه با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی اصفهان، گروه امداد و نجات از ارتفاع و کوهستان از ایستگاه شماره ۱۲ به محل حادثه اعزام شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی گزارش یکی از شهروندان با آتش نشانی مبنی بر سقوط فردی از کوه صفه اصفهان گروه تخصصی نجات در ارتفاع ایستگاه شماره ۱۲ آتش نشانی به محل حادثه اعزام شدند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشان وخدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: صبح امروز درپی گزارشی از سقوط مردی ۵۰ ساله به سامانه ۱۲۵ ستاد فرماندهی این سازمان، گروههای امداد و نجات کوهستان ایستگاههای شماره ۱۲ و ۳ مستقر در کوه صفه با همراهی سرپرست این گروه به محل حادثه اعزام شدند.

حادثه 24 – سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از ایست قلبی منجر به فوت فرد مذکر ۵۷ ساله در کوه صفه خبر داد. این مواد به شکل انفجاری به سطح زمین می رسند و منجر به تولید یک آتشفشان می شوند. هرکول روی پوست شیری به حالت نیمه خوابیده قرار گرفته و جامی را در دست چپ خود نگه داشته است و پشت سرش، یک کتیبه، درخت زیتون و گرز حک شده است.

این رشتهکوه مانند کوه های آسیای مرکزی جوان و تازه میباشد که در حال رشد و بزرگ شدن هستند و زلزلههای را که از خود بروز میدهد موضوع تجدید و نموی آن را به حقیقت نزدیک میسازد. این کتاب در حقیقت به وسیله ابوعباس حسنی و در شرحِ کتابِ فقهی امام هادی یحیی بن حسین، الأحکام فی الحلال و الحرام، تألیف شده و علی بن بلال آن را در دو مجلد تلخیص کرده است. در حقیقت صعود به قلههای با صلابت هندوکش که در جهان به عنوان «قلههای بلند با ضریب سختی بالا در آسیا» شناخته میشوند از آرزوهای کوهنوردان بهشمار میرود.

این قله در سال 1960 میلادی برای اولین بار توسط کوهنوردان ژاپنی و در سال 2009 نیز توسط کوهنوردان افقانی صعود شد. علما، طلاب و مردم که قبل از رفتن حاج آخوند سال ها شاهد بالندگی ها و فعالیت های علمی رو به رشد ایشان بودند، هنگام مراجعت آن عالم برجسته با شور و هیجان عجیب به صورت گسترده به استقبال ایشان رفتند. اله سای مرکب است از کلمه “اله” به معنای کبود و “سای” به مفهوم ساییدگی؛ در اوایل بهار سایه کوه بر زمینهایی که برف باریده است میافتد و این زمینها به صورت کبود دیده میشوند به همین دلیل، اله سای نامگذاری شده است.

معنای این سخن آن است که سید شمس الدین از سفرهای امام زمان و ورود و خروج آن حضرت نیز مطلع بوده و آن حضرت خود در جزیره خضراء ساکن است. جل در گویش مازنی به معنای بالا می باشد. هندوکش از جنوب بدخشان در شمال افغانستان می گذرد و به کوه های بابا در بامیان ختم می گردد. حصهٔ اول کوهستان: این ولسوالی در شمال غرب ولایت کاپیسا قرار دارد و بیش از ۷۵ هزار نفر جمعیت دارد. کوه سبلان در استان اردبیل و در شمال غرب کشور ایران قرار گرفته است.

کوههای یخچالی از دیگر جاذبههای افغانستان محسوب میشود، که اکثر این کوهها در شمال شرقی افغانستان قرار دارند. بر اساس مطالعه باستان شناسان این کوه از دیرباز منطقه ای مهم برای دیدبانی و پناهگاه محسوب می شده، برای مثال وجود قلعه ای در نزدیکی کوه صفه که بر اساس شکل و معماری آن می توان گفت این قلعه به زمان ساسانیان بر می گردد، گویای این موضوع است. یکی از عجایب مهم بیستون، نحوه حجاری این سنگ نوشته است.

این بیمارستان در صفحه توییترش نوشته که جنگ در پنجشیر موجب اخلال در فعالیت آن نشده و گفته که شماری زخمی به مرکز آن در عنابه برده شده است. ولایت کاپیسا از ولایتهای ناامن افغانستان است که عناصر گروه طالبان در بیشتر مناطق این ولایت حضور و فعالیت گسترده دارند. نزدیک به ۱,۷۸ میلیون سال پیش، می شود گفت که اولین فعالیت آتشفشانی کوه دماوند اتفاق افتاده است. مساحت بدخشان بیش از ۴۷٬۴۰۳ کیلومتر مربع میباشد و جمعیت آن حدود یک میلیون نفر برآورد شده است. من آنها را در یک عمل انجام شده قرار داده بودم، البته خود آگاهانه راهم را برگزیده بودم و والدین من هم چیزی نمی گفتند.

وقتی به ایستگاه پرستاری میرسد به او میگویند یک دخترب چه تصادف کرده است هرچه سریع تر باید خودتان را به او برسانید. يکی از آنان پرسيد: چه مدت درنگ کرديد؟ نصیر مهرین نویسنده و تاریخ دان افغانی در این باره می گوید : در اوستا از این سلسله کوه بنام ابارسین ، که به معنی بالاتر از عقاب است، یاد شده است . ارتفاع این کوه از 400 تا 5140 متر می رسد و قله معروف آن بنام شاه فولادی (Shah Fuladi) یاد می شود که 5135 متر ارتفاع دارد.

بلندترین قله این کوه تیراجمیر در منطقه چترال پاکستان موقعیت دارد که ارتفاع آن از سطح آب دریا ٧٧٥۰ متر میباشد و بلندترین قله آن در خاک افغانستان نوشاخ است که ٧۴٨٥ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. برای بررسی آخرین تحولات امنیتی ولایت کاپیسا، ابتدا با موقعیت جغرافیایی و تاریخی این ولایت آشنا میشویم. تونل سالنگ در ارتفاع 3٬950 متری از سطح دریا و در موقعیت مرکزی کوه های پربرف هندوکش قرار دارد.

حصهٔ دوم کوهستان: یکی از ولسوالیهای ولایت کاپیسا است که در شمال غرب آن قرار دارد. ولایت کاپیسا یکی از ولایات زیبای افغانستان است که در قسمت مرکزی این کشور قرار دارد و با ولایت پنجشیر در شمال، ولایت پروان در غرب و با ولایت های لغمان و کابل در جنوب همسایه است. دریای بلخ از قسمت غرب این کوه سرچشمه می گیرد و آب آن به هجده نهر تقسیم می شود و از این رو نواحی بلخ را هجده نهر هم یاد می کنند.

رشته کوه های هندوکش Hindu Kush که از پامیر تا مرکز کشور ادامه دارد و این کشوررا به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم نموده است ، ولی چرا این سسله کوه ها را هندوکش نام نهاده اند و هندوکش یعنی چه ؟ قفقاز به دو بخش قفقاز جنوبی (ماورای قفقاز) و قفقاز شمالی تقسیم میشود. بر بالای اين غار صومعهای ديده میشود که براساس پارهای از قراين، مربوط به قرن پنجم ميلادی است و پس از آنکه مسلمانان آنجا را فتح کردند، به مسجد تبديل شد. غار مخوف اصحاب کهف در کجا واقع شده است؟

در سال ۱۹۶۳ ميلادی هيئتی اکتشافی از اردن با حفّاری به کشف اين غار متروک نايل شد. در اواخر سال ۱۳۹۸ نیز باستان شناسان افغان در همکاری با اداره محلی کاپیسا توانستند پس از ۴۵ سال برای اولین بار آثار باستانی را که دو شیر با زبان بیرون از حلقوم در دوطرف پلههای سنگ حکاکی شده، در منطقه خمزرگر کشف کنند. کوه صفه با ارتفاع حدود دو هزار و 257 متر در جنوب غربی اصفهان واقع است.

رشته کوههای هندوکش به طول 600 کیلومتر در مرز دو کشور افغانستان و پاکستان از شرق به غرب امتداد یافته است. بدخشان از جنوب با ولایتهای پنجشیر، و کاپیسا و از غرب با ولایت تخار هممرز است. به گزارش شهرآرانیوز؛ ولایت بدخشان (ساسانی: بَدَخش؛ پهلوی: bythš؛ اشکانی: bthšy؛ پارسی میانه: pituaxou؛ یونانی: bdeašx؛ ارمنی: pəṭaḥšā؛ سریانی: مُفَتِّش؛ فرانسوی: balais؛ لاتین: balas؛ قفقازی: Bałasakan؛ چینی: Po-to-chang؛ انگلیسی: Badakhshan) یکی از ۳۴ ولایت افغانستان است که در شمال شرقی آن واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید