بازدید سلاجقه از اثر طبیعی ملی کوه نمک استان بوشهر – ایران آنلاین

این ولایت که دارای معادن طلا، سنگ مرمر، زغالسنگ، مس و سرب است، ۱۰ ولسوالی به نامهای بگرام، غوربند، کوه صافی، سیدخیل، شیخعلی، چاریکار، جبلسراج، سالنگ، سرخ پارسا و شینواری دارد. چشم انداز و منظره ی زیبا و بدیع معدن ویلچیسکا زیبایی بی نظیر خود را مدیون طبیعت است که در آن سنگ ها در شکل ها و اندازه ها و نامتعارف، عجیب و پیچیده شکل گرفته اند. در حین ساخت، هر کجا که به دلیلی سطح سنگ تخریب میشد؛ قطعه سنگ دیگری را به اندازه محل تخریب شده میتراشیده و در جای آن نصب میکردهاند. چیمبورازو، کوه آتشفشانی خاموشی در رشته کوه آند است که تقریبا ۶۲۴۸ متر مرتفعتر از سطح دریا است که خیلی کمتر از اورست است.

آثار حجاری شده در بیستون از نگرگاه فنآوری و سازوکار ساخت، از بهترین نمونههای هنر هخامنشی است. صنعت پارچۀ کتان، ساخت کارد و ابزار فلزی چاریکار و پیرامون آن در افغانستان بسیار مشهور است. کاوشهای بسیاری در این غار نیز انجام شده است و نهایتاً آثاری از جمله ابزار سنگی و یک ابزار استخوانی در آن یافت شد که قدمت آنها به دوران پارینهسنگی باز میگردد. پیمایش البرز از آستارا شروع شده و پس از 25 روز تا یک ماه با طی مسیری 950 کیلومتری به ترکمنستان و عشقآباد، ختم خواهد شد. وزارت دفاع افغانستان نهم تیر ۱۴۰۰ در اطلاعیهای اعلام کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور طی عملیاتی با وارد کردن تلفات سنگین به طالبان در «شینواری» باعث خروج آنها از این ولسوالی شدند.

این ولسوالی از جنوب و غرب با ولایت کابل، از شرق با ولایت کاپیسا و از شمال با ولسوالی بگرام همسایه است. در بخشهایی از ولایت پروان افغانستان، شماری از نیروهای طالبان حضور و فعالیت گسترده دارند؛ همزمان با افزایش تحرکات طالبان، صدها نفر از ساکنان ولایت پروان برای مقابله با این گروه بسیج شدند. اما همان طور که مادرم در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرده بود، عشق به وطن عزیزم اجازه نمی دهد برای کشوری غیر از ایران کشتی بگیرم و تا روزی که بتوانم مسابقه بدهم با تمام سختی ها و کمبودهای ورزشی، در خدمت مملکتم خواهم بود.

سپس وقتی آماده شدید و در صورتی که هوا مناسب بود، می توانید به قله بروید. و این یکی از آرزوهایم بود، و این در حالی بود که من به درس هایم علاقه ای نشان نمی دادم. آیا آنها می توانند خواندن و نوشتن را فرا گیرند و با هم مفاهمه ایجاد نمایند و از لحاظ فکری توسعه یابند؟ شهرستان کوهدشت، با توجه به مطالعات باستانشناختی انجام شده در كانون های «سرخدم لریهميان»و«سرطراحان»از پيشينه کهنی برخوردار است. بیشتر صحنه های دیگر در استودیو فیلمبرداری شده است. بخشهایی از این اقدام در اورست، در مکانی با ارتفاع 4750 متر در نپال، که فاصله زیادی با EBC آن ندارد، فیلمبرداری شده است.

بخشی از از فیلم “اورست” واقعا در کوه اورست فیلمبرداری شده است. وی از شاگردان شیخ محمدحسن ، صاحب “جواهر” و شیخ مرتضی انصاری بود. ملا رفیعا یا ملا رفیع مازندرانی ایشان صاحب شرح اصول کافی است و از اساتید علامه مجلسی بوده است و از علما بزرگ و عالم جهان در زمان خیش بوده است.و در سن هشتاد و پنج سالگی از دنیا رفت و در تخت فولاد دفن و شاه اسماعیل صفوی مقبره بر او بنا کرد.

شیخ محمد کوهستانی(ره) بوده که در اینجا به فرازهایی از زندگینامه- خاطرات و سخنان این فقیه صمدانی جهت الگوگیری در زندگی اشاره می گردد. از بلایای طبیعی معمول این کشور میتوان به زلزلههای متوالی در میان کوههای هندوکش و سیل و خشکسالی اشاره کرد. افرادی که می خواهند از کوه بالا روند برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این طوفان ها، برف، بوران و سرمازدگی باید از عینک های مخصوص و لباس گرمی که به صورت اختصاصی برای محافظت در این آب و هوا طراحی شده، استفاده کنند. ولایت پروان افغانستان که در شرق این کشور قرار دارد، از قدمت تاریخی قابل توجهی برخوردار است.

جاده منتهی به کوه نمک هم دچار فرونشست و چالههای نسبتاً بزرگی شده که در بعضی نقاط از این مسیر، عبور خودروها به دشواری امکان پذیر است و حادثه هر لحظه در کمین تردد کنندگان قرار دارد. شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان است که در ۶۴ کیلومتری کابل قرار دارد؛ این ولایت پنج هزار و ۹۷۴ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن در سال ١٣٩٩ حدود ۷۳۷ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است. پنجشیر از طرف شمال به ولایت تخار، از شمال شرقی به ولایت بدخشان، از شرق به ولایت نورستان و از جنوب شرقی به ولایت لغمان متصل است.

شماری از کوهنوردان افغان توانستند به یکی از بلندترین قلههای کوه هندوکش صعود کنند. کوهنوردان اورست بارها با تهدیدهای بسیاری در مقابل زندگی و حیات خود روبرو می شوند. این ولسوالی از جنوب با ولسوالی چاریکار و ولایت کابل، از شرق با ولسوالیهای سالنگ و جبلسراج، از غرب با ولسوالی غوربند و از شمال با ولایت بغلان همسایه است. زمان واقعی صعود از پایین ترین پایگاه پایه به قله فقط چند روز است اما همین زمان را باید صرف برگشت و پایین آمدن نیز بکنید. این بدان معناست که شما باید هفته ها در اردوگاه های پایه تمرین کرده و منتظر بمانید.

از ارتفاع 5300 متری، کوه در تمام طول سال پوشیده از برف و یخ است و رخداد هایی همچون طوفان و بوران های شدید در این محوطه غیر معمول نیست. کوه بابا: رشته کوه بابا در مرکز افغانستان واقع شده و از شرق به غرب امتداد دارد. چاریکار: ولسوالی چاریکار مرکز ولایت پَروان و یکی از شهرهای پرجمعیت افغانستان است؛ جمعیت این ولسوالی بیش از ۲۰۲ هزار نفر است؛ چاریکار در حدود ۶۴ کیلومتری شمال کابل قرار دارد و راه اصلی کابل ـ بغلان و نیز شمال افغانستان از چاریکار میگذرد؛ منطقهٔ میان کابل و چاریکار از نظر جمعیت متراکمترین منطقهٔ افغانستان است.

آب و هوای افغانستان متغیر و در بسياري از نقاط زمستان بسیار سرد و طولانی (حدود شش ماه)و در برخی نقاط تابستان خیلی گرم و سوزان میباشد. گازهای سرد که به آن موفت Moffette هم گفته میشود گازی است که کمی از هوای معمولی گرمتر باشد. کوهنوردان به دلیل هوای سرد و غیر قابل پیش بینی، باید حتما تا ساعت 2 بعد از ظهر به قله برسند، در غیر این صورت تجربه نشان داده است که آنها باید برای جلوگیری از گرفتار شدن در منطقه مرگ یا کمبود اردوگاه در اثر کمبود نور و افت دما، به عقب برگردند.

اگرچه کوه اورست بلندترین کوه در جهان است، اما دورترین نقطه از مرکز زمین در بالای کوه Chimborazo (ارتفاع 6310 متر) در اکوادور، آمریکای جنوبی است. کوه اورست دورترین نقطه از مرکز زمین نیست. ممنون از همراهیتون با مطلب سایز، فاصله و ابعاد در انگلیسی. بگرام: یکی از ولسوالیهای ولایت پروان، ولسوالی بگرام است که بیش از ۱۱۷ هزار نفر جمعیت دارد؛ این ولسوالی از جنوب با ولایت کابل، از شرق با ولسوالی شینواری و از شمال با ولسوالی چاریکار همسایه است.

تا سال ۱۸۵۲ محاسبات به اندازه کافی پیشرفته نبودند تا بتوانند درک کنند که Peak XV بالاتر از هر کوه دیگر در جهان میباشد. در مکان های بالاتر، مانند قله اورست، تراکم کم هوا به این معنی است که پروانه ها دیگر نمی توانند حرکت کنند. هنگامی که مردم از کوه نوردی در اورست می میرند، بدن آنها در کوه رها می شود و به عنوان نشانه ای برای کوهنوردان دیگر تبدیل می شود. پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا و فروریختن برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک، میدان هوایی نظامی بگرام به تصرف اشغالگران آمریکایی درآمد.

آن عدّه از مسلمانانى که در میدان جنگ بودند، براى اینکه بقیّه پراکنده نگردند، پیغمبر(ص) را بالاى کوه بردند تا به مسلمانان نشان دهند که او زنده است. مسئولان در ولایت پروان میگویند که پس از افزایش تحرکات طالبان در غوربند، پانصد نفر از ساکنان این ولایت در برابر طالبان بسیج شدند. سرخ پارسا: یکی از ولسوالیهای هزارهنشین ولایت پروان، ولسوالی سرخ پارسا است؛ این ولسوالی ٨٥٩ کیلومترمربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود ۴۶ هزار نفر اعلام شده است. مقاله بسیار مفید و پرمعنا در مورد حفظ و حراست منابع طبیعی که ارزش ٍ تاریخی دارد و هم داره آرزو بسیا دره زیبا با اهمیت کشور ما است و آب هوای دره آرزوی تاثیر آن برای چندین ولایت در شمال هندوکش و چنیدین ولایت در جنوب هندوکش را سرسبز و محیط سالم ساخت است و این دره زیبار باید بحیث یکی از پارک های ملی کشور پیشنهاد گردد وبسیار به جا خواهد بود که در حفظ منابع طبیعی این دره زیبا اقدام جدی هرچ زودتر صورت گیرد .

این ولسوالی از جنوب با ولایت کابل، از شمال شرقی با ولسوالی غوربند، از غرب با ولایت بامیان و از شمال با ولسوالی شیخعلی همسایه است. و (نور) خورشید را هنگامی که طلوع کند می بینی که از مقابل غارشان به سمت راست میل می کند و هنگامی که غروب می کند (نورش را) از سمت چب آنان می برد و متمایل می شود و آنها در فضای وسیعی از آن غارند. سپس دستور داد تا از آن کوه ظرف سنگی کوهسنگی براى حضرتش تهيه کردند و حضرت رضا (ع) دستور مىدادند در همان ظرف سنگى براى او غذا درست کنند.

امروزه مهمترین کاشی و سرامیک کشور از خاک یزد تولید میشود. همچنین شرایط نا به سامان ناحیه مرگ باعث میشود سقوط افراد باعث از بین رفتن آنها شود. ابراهیم پیوسته در سفر بوده و حکایاتى که از او نقل مى کنند غالبا راجع به سیاحت یا حج است. او در صفحه فیسبوک خود نبشته است که شهید مینه پال مبارز، فرهنگی، قلم به دست، نویسنده، شاعر و ژورنالیست بود. نوگل سادات (1985) معتقد بود که حرکت گسلها هایی که دارای خمیدگی هستند، باعث ایجاد یک منطقه کشش در محل خمیدگی گشته و آتشفشان دماوند نیز اثر چنین پدیده ای است .

دیدگاهتان را بنویسید