اینترنت باعث کاهش تمرکز می شه

اول دریاچه تار، در پس آن خطالرأسی به نام قرهداغ و در نهایت دماوند باشکوه با رخ جنوبی و پرابهتش. با توجه به اینکه ماشین ما مربوط به شهر دغوبایزید بود محدودیت ورود به شهر ایغدیر داشت و مجبور شدیم در ابتدای یکی از محلات این شهر توقف کنیم و الباقی راه را تا مرکز شهر پیاده طی کنیم. بخشی از تاریخ بامیان به دوره اول کوشانیان از سده اول میلادی باز می گردد که آیین بودا را تا نواحی شمالی هندوکش گسترش دادند، بامیان که برسر راه ابریشم قرار داشت، به تدریج به مرکز تجاری- مذهبی مهمی بدل شد.

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن حدود ۱۶۰ نفر بودهاست. طبق آمار ریاست احیا وانکشاف دهات که پروژه های همبستگی ملی را درهر قریه، ایجاد می کند، ولایت بامیان دارای 2187 قریه میباشد. این گدازه که تازه از دهانه خارج شده دارای دمای ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد بوده و به دلیل دمای بالا به شکل مذاب است. سومین قله مرتفع ایران که دریاچه روی قلهاش شهره خاص و عام است. کوهی مرزی و مرتفع در کوهستانی که زیبایی آن را بسیار شنیدهام و هنوز به دیدارش دست نیافتهام. کوهی مرتفع و زیبا در استان گیلان (ماسوله) که به نوعی مشهور به بلندترین قله آن استان است.

تفریح گاه دیگری که دراین اواخرساخته شده است باغ فامیلی ششپل میباشد، این تفریحگاه درنزدیکی شهرضحاک ماردوش یکی ازساحات آثارتاریخی این ولایت قراردارد وبعد ازبند امیر، دومین تفریحگاه فامیل ها دربامیان به حساب می آید. از عجايب اند. مردم عوام عقیده دارند که پایتخت ضحاک “ماردوش” بوده است. قلهای که بر روی آن بزرگترین رصدخانه خاورمیانه در حال ساخت است. اما فتح قله چیمبورازو در دو هفته مقدور است.در هر حال هنوز هم اگر محاسبه را از سطح دریا انجام دهیم اورست بلندترین قله محسوب می شود. از هر صد نفری که سعی در رسیدن به قله اورست دارند چهار نفر در این راه جان خود را از دست می دهند و بدن آنها در بیشتر موارد در کوه باقی می ماند.

این امر باعث میشود کوه اورست نه تنها بلندترین کوه جهان بلکه مرتفعترین منطقهٔ مرزی هم باشد. 33-عامل پرفشارجنب حاره ای چگونه باعث گسترش بیابان ها درایران شده است؟ ارتفاع قلل رشته کوه البرز بسیار متنوع است. رشته کوه لبرز و همینطور قله دماوند و به خصوص قارن کوه ( قاف) در قسمت شمال استان سمنان نقش بسیار برجسته ای در متون تاریخی طبرستان و افسانه های ایرانی دارند.البته در افسانه ها و داستان های کهن از رشته کوه البرز به نام تیراگ نام برده شده است که در واژۀ نامه کتاب سوشیانس نیز از آن یاد شده است. هر دو در منطقه چالکبود اشترانکوه (لرستان)، بسیار نزدیک به هم که از فرازشان دریاچه گهر نمای دیگری دارد.

علاوه بر آن استفاده از تله کابین این امکان را به شما میدهد که منظرهای زیبا از قلعه تاریخی شاهدژ ببینید که در نوع خود تجربه بینظیری خواهد بود. قلعه چهل دختران، چهل برج، و دره حاجردرولسوالی کهمرد ازدیگرجاهای تاريخی و دیدنی این ولایت به شمارمی رود. از مهمترین این آثار دو مجسمه عظیم بودا یکی به ارتفاع 53 متر ودیگری به بلندی 35 متر بود که ازشاهکار های هنری عصر کوشانیان به شمارمی رفت، هیوان تسانگ همچنین ازمجسمه عظیمی دربامیان که بودا را درحالت خوابیده به پهلو نشان می داده، یاد می کند که امروزه اثری ازآن دیده نمی شود.

این سد، یکی از مهمترین مراکز جلب توریستی افغانستان به شمارمی رود. گويند دریکی از روزهای مقاومت و جنگ، نوه محبوب چنگیزخان به نام”ماتکین” با تیر یکی از قلعه گیان(يکی از ساکنين شهر) به قتل رسید. اما حکایت کوه صفه در دوران پادشاهی صفویان در اصفهان، حکایت شنیدنی است به طوری که در دوران صفویه بعد از انتخاب اصفهان به پایتختی کشور، از آنجایی که کوه صفه از اهمیت نظامی خاصی برخوردار بوده، شاهان صفوی بخشی از تمرینهای نظامی خود را در کنار قلعه شاهدژ انجام میدادند و در زمان شاه سلیمان صفوی نیز به دستور وی، در کنار چشمه پاچنار، بنایی ساخته شد که از آن برای تفریح خود و درباریان استفاده میکردند به طوری که حتی بسیاری از جهانگردان در سفرنامههای خود به این مکان هم اشاره کرده بودند که از جمله این افراد، «کمپفر» سیاح و پزشک آلمانی بود که مشاهدات خود را از این بخش از کوه صفه در سفرنامهاش آورده است.

خان مغول به خشم آمده دستور داد به هرقیمتی که می شود قلعه را به تصرف درآورید وبراحدی ابقا نکنید. كوهستان صفه كه تا چند دهه پيش به صورت عنصري مجزا و با فاصله از شهر قرار داشت اينك با توسعه شهر به طرف جنوب كاملا به شهر متصل شده و بخشي از آن به پارك كوهستاني و محل تفرج شهروندان تبدیل شده است. باميان منطقه ای است که در آن حيات وحش به کثرت و با تنوع جريان دارد. در منطقه تاریخی الموت که از کنار دریاچه زیبای «اوان» صعودش آغاز میشود. با توجه به تاریخی بودن این کشور علاوه بر جاذبه های فراوان تاریخی از جاهای دیدنی طبیعی زیادی هم برخوردار می باشد.

با نور هدلامپها شروع به صعود از شیبهای تند مسیر کردیم که صخرههای زیادی بین آنها را فرا گرفته بود. درهمین اواخربسیاری ازآثارگرانبهای تاریخی آن مانند، دوپیکره بزرگ بودا که پیشتر ازآن یاد شد به دست طالبان ویران شد که موجب اعتراض جهانیان وسازمانهای بین المللی فرهنگی گردید. در این قسمت قلعههای تاریخی محوطه بیستون را به شما معرفی خواهیم کرد. با الهام از اين آيه اميدبخش تصميم بر احداث ساختمان مدرسه گرفت و با ياري خدا و توجهات حضرت ولي عصر عليه السلام کلنگ آن را به زمين زد و با تلاش و کوشش همراه با تدبير و دورانديشي سه دستگاه ساختمان کاه گلي بسيار ساده و بي الايش که هر يك مشتمل بر چند حجره ( مدرسه فضل، 5 اتاق رحمت، 11 اتاق و فرح 12 اطاق در دو طبقه) بود براي اسکان طلاب بنا کرد.

بند امیرکه سه سال قبل، توسط فرمان حامد کرزی رئیس جمهورکشور پارک ملی افغانستان اعلان گردید، درولسوالی یکه ولنگ این ولایت قراردارد. بامیان مسیری بود درسر سه راهی بین ایران، هند وچین وآسیای میانه. پیمایش البرز از آستارا شروع شده و پس از 25 روز تا یک ماه با طی مسیری 950 کیلومتری به ترکمنستان و عشقآباد، ختم خواهد شد. اما جمعه در پاسخ به شنبه گفت که اگر تاجر بودی همه ی دارایی خود را جمع نمی کردی که یک باره آن را از دست بدهی و شنبه را از خود دور کرد. موقعيت دارد. شهرغلغله قبل ازویرانی به نام شهر بامیان ودربعضی ازمنابع به نام حصار بامیان یاد می شد واز ظهور اسلام تا اوایل قرن هفتم هجری حکم پایتخت را داشت، این شهردرهنگام حمله مغول درسال 618 ه ق که حاکم خوارزمشاهی درآنجا حکومت می کرد وبه مقاومت وپایداری پرداخت، ويران شد.

موقعیت بامیان وثروتی که از راه نذرات زوار وبازرگانانی که ازآنجا عبورمی کردند، به دست می آورد، موجب شد که به یکی از بزرگترین مراکز آیین بودا تبدیل گردد وآثاری بدیع از هنر بودایی درآنجا پدید آید که شگفتی هربیننده ای را برمی انگیزد. 1. دنیا در تمام اندازه خود آنقدر کوچک است که این دو نفر که یکی از آنها شرارت کرده و دیگری شرارت دیده است ، سرانجام در راه خود روبرو می شوند و کسی که شرارت می کند مجازات می شود ، شرمنده و پشیمان از کار خود.

طبیعت کوهستانی ترکیه، روند تکامل فرهنگی کشور را متاثر از خود ساخته است. این کشور که در میانه آلبانی، کوزووو، صربستان، بلغارستان و یونان قرار گرفته، با جاذبه های طبیعی و فرهنگی خود به جذب گردشگران می پردازد. کشور ما ایران چند کیلومتر مربع وسعت دارد؟ دامنه کوه پوشیده از جریان گدازههایی به وسعت 400 کیلومتر مربع است. شهرغلغله: این شهر فعلأ به کلی ویرانه است به وسعت بین چهارتا پنج هکتار، درمرکزبامیان. به گزارش مقامات محلی محيط زيستی و رياست زراعت باميان، بعد ازمنع شکارحیوانات وحشی که از چند سال به اينطرف توسط دولت تعميل شده است، روزبه روزبه تعداد و نوعيت حیوانات وحشی افزایش بعمل آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید