اين نماز، نماز صبح بوده است

پیش از این آقای مینهپال، چندی قبل در یک گفتوگو با تلویزیون خصوصی”یک” در پاسخ به این سؤال که از ترور خود تا چه حد هراس دارید، گفته بود که این کشور قربانی میخواهد. و تا حد امکان به متن اصلی وفادار بودم. هنگام بالا رفتن از سرو نگرو گردشگران مسیر کوتاهی در کنار سنگهای بزرگ آتشفشانی و ماسههای زیبا طی میکنند و در بالای کوه امکان دیدن دهانهی جوانترین آتشفشان آمریکا را دارند، به علاوه اینکه از بالای کوه میتوانند با تختههای مخصوص شن و ماسه به سمت دامنه کوه اسکی کنند.

تا به امید حضرت ولیعصر (عج) با کمک شهروندان و مسئولین ،کوهدشت را درسال جدید وارد مسیر پیشرفت کنیم. ما انسانها باید سعی کنیم تا جایی که در توان داریم به همدیگر مهر ورزیم عشقی که در میانمان جاری است را تا آخر عمر حفظ کنیم .باید تمام تلاشمان را به کار گیریم که رفتار پسندیده ای داشته باشیم تا در آینده پشیمان لحظات گذشته نشویم. به اراضی گسترده جل و باغ های زیبای چای و گل و کیوی می رسیم، سه کیلومتر راه را با مناظری متنوع و با دید وسیع دریا و کوه و با آواز دلنشین پرندگان زرد و بنفش که به روی کابلها و دکلهای انتقال نیرو ردیف نشسته اند طی می کنیم.

مورخان سنتی مسلمان مانند اصطخری و ابن حوقل نیز وجود مردمان غیر اسلامی غور را قبل از زمان سلطان محمود غزنوی گواهی می دهند که توسط وی مسلمان شده بودند. دانشمندان و مورخان مختلفی مانند جان مک لئود، مسلمان شدن غوریان را به دست سلطان محمود غزنوی می دانند که پس از فتح غور دین مبین اسلام را در آنجا اشاعه داد: مردمانی از مرکز افغانستان که توسط سلطان محمود غزنوی به اسلام گرویده بودند.

پس از این، غور به عنوان یک دولت دست نشانده از امپراتوری غزنوی در نظر گرفته میشد. او پس از خروج از آخرین اتراق گاه قبل از قله در ارتفاع ۶۵۰۰ متری، سه روز متوالی برای رسیدن به قله وقت صرف کرد. خوانندگان می دانند که این وبلاگ صرفا ترجمه از منابع خارجی و بیشتر از یک سایت بوده و گاه در زمینه های دیگر هم ترجمه هایی صورت گرفته است. به دلیل موقعیت جغرافیایی بامیان که درتقاطع چهارراهی بین کابل وهرا ت ومزارشریف وغزنی قراردارد.، می تواند درحمل ونقل کالا ومسافران نقش قدیم خویش را دوباره بازیابد. مجسمه ۵۵ متری بامیان بزرگترین هیکل بودای دنیا و بلندترین مجسمه سنگی جهان بود.

بامیان یکی از شهرهای کهن و تاریخی افغانستان امروزی محسوب میگردد. از آثار و کتب تاریخی بجا مانده اینطور برمی آید که در زمانهای قدیم عدهای خود را به قله دماوند رسانیده بودند. فقط به سمت شرق آن گدازۀ آتشفشانی قلۀ دماوند در قسمتی از جادۀ هراز دیده می شود. غور:بنام غورستان نیز یاد می شود و کشور کوهستانی بین هرات و غزنی است. از این رو درههای عمیق ساختمانی و دیوارههای عظیم کوهستانی بین آنها چشم انداز غالب این ناحیه محسوب میشوند. این سازههای گرانبهای افغانستان که شهرت جهانی داشت در رژیم طالبان بکلی تخریب گردیداما در سال های اخیر اقدامات خوبی برای بازسازی آنها شروع شده است بت بزرگ بنام صلصال و بت کوچکتر بنام شمامه بوده است.

آنها از سمت بازرگان و کوه آی یک گذر کردند و پس از ورود به خاک ایران کردها را از هر سو در میان گرفتند.ارتش ایران برای کمک به ترکیه غیر از عقب نشینی از سرحد و دور کردن کردهای ایران از سرحد بسه کردهای ایران اجازه نداد که به کردها در آرارات کمک نمایند. حامدکرزی رییس جمهور پیشین، حنیف اتمر وزیر خارجه، احمدولی مسعود رییس عمومی بنیاد شهید مسعود و شماری دیگر از سیاست مداران و شهروندان افغانستان به کشته شدن آقای مینه پال واکنش نشان دادند و آن را محکوم کردند.

بقایای قدیمی ترین شهرک های کشف شده توسط باستان شناسان لیتوانیایی بین سال ٢۰۰٧ و ٢۰۰٨ در غور شواهد زندگی و تمدن را در ٥۰۰۰ سال قبل از میلاد نشان میدهد. در زمان عبدالرشید و طغرل غاصب، غور و غرجستان خودمختاری شان را به دست آوردند. ارتفاع قلهی این کوه حدود ۴۸۱۱ متر میباشد که در بالای قلهی آن هم یک دریاچه کوچک زیبا وجود دارد. خودش می گوید: حدود بیست سال در کربلا با مرحوم شیخ‚ دوست و معاصر بودم ملا علی کنی پس از تلا ش و تحمل سختی های فراوان در فراگیری علم و دانش‚ به مقام اجتهاد و استنباط احکام دست یافت و استادش شیخ محمدحسن نجفی صاحب جواهر‚ روزی برفراز منبر درس‚ به اجتهاد و مقام علمی او اشاره کرد.

هدف اوچرک پیش کش شده- نوسازی و ارزیابی (بازیابی) برخی از پدیده های مهم تاریخ افغانستان پس از تعویض رژیم سیاسی و احیای استقلال کامل دولتی کشور در سال 1919، است. 10 مارس 2012 – حتی پس از تماس های مکرر تلفنی با اعضای تیم لهستانی( که اخیرا اولین صعود زمستانی گاشربروم یک را انجام دادند) از بارگاه اصلی قله پنهان، هنوز خبری از تیم بین المللی که برای صعود قله تلاش می کند نرسیده است. داریوش شاه می گوید: از این روی ما خود را هخامنشی می نامیم ما از دیرباز نژاده بودیم، از دیرباز خاندان ما شاهی بود و می گوید: هشت تن از خاندان ما پیش از ما شاه بودند، من نهمین شاه هستم.

اینان حکایت میکنند که وقتی مردم دره در این نبردها مهاجمان را فراری داده بودند، آنان چوپانان را میکشتند و رمهها را با خود میبردند. گاردن که یک جهانگرد فرانسوی بود، این نقش برجسته را به مسیح و حواریون نسبت داده است. همزمان با این، سرور دانش، معاون دوم رییسجمهوری گفته است که شهادت مینهپال که گروه طالبان رسما آن را به عهده گرفته یک جنایت تمام عیار علیه انسانیت و ارزشهای انسانی و آزادی بیان است؛ طالبان به هیچ اصلی از اصول انسانی و اسلامی پابند نیست.

بعضي استقامت ورزيدند تا به شهادت رسيدند و گروه سوّمي فرار کردند و جان به سلامت بردند! اسامی اعضای گروه در دفترچهای که بر روی قله قرار داشت ثبت شد. به علاوه، آنان نياز به يک منطقه باز براي جنگ با مسلمانان را داشتند که تنها در شمال مدينه يافت مي شد. در ادامه قیس حیران نماینده احمد مسعود در آمریکای شمالی با اضافه شدن به لایو جعفریان درباره وضعیت فعلی پنجشیر گفت: وضعیت در این منطقه به خوبی پیش میرود و ورق جنگ خیلی زود به نفع نیروهای مقاوت برگشته است.

کشته شدن رئیس مرکز اطلاعات و رسانههای حکومت واکنشهای را نیز در پیداشت. به گفته دن باتنر، موضوع، سازگار شدن با محیط تان است. به علت نزدیك بودن این روستا به شهر توریستی سرعین و هم چنین سرسبز بودن این روستا آن را با سایر روستاهای استان اردبیل متمایز كرده است . منشأ گاز و علت وقوع ناگهانى آن هنوز مورد بحث و بررسى است. وی در اخیر گفته است که دواخان مینهپال، با وطندوستی، فداکاری و شهامتتمام، صدای حقانیت مردم افغانستان را فریاد میکشید.

آفتابنیوز : لیندسی گراهام و مایک واتز دو سناتور آمریکایی در تماس تیلفنی با احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان از تلاش های وی اعلام حمایت کردند. در حین حال، سید سادات منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح گفته که دواخان مینهپال مبارز راه آزادی بود؛ شهادت وی بیانکننده دشمنی تروریستان با آزادی است. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، در بیانیهی میگوید که تروریستان جنایتپیشه و قسیالقلب امروز دواخان مینهپال رییس مرکز رسانههای حکومت و از چهرههای وطن دوست و فعال را در کابل به شهادت رسانیدند.

که در دنیا و آخرت آبرومند و از مقربان (الهی) و با مردم در گهواره و در بزرگسالی سخن میگوید و از نیکان و شایستگان است. دانشمندان معتقدند که سرعت رو به بالای کوه اورست بسیار زیاد بوده است. بدون شک کسی کم و کسی هم زیاد میترسد اما من با شرایط بلد هستم و زیاد نمیترسم. افسوس که اين سلامتي چندان به طول نينجاميد، بر اثر سرماخوردگي وضع مزاجي آقا در 28 ذي قعده 1391 به هم خورد و بار ديگر غم و اندوه در چهره ارادتمندان ظاهر گشت.

اما مشخص ترین چهره انحلالی در سطح دیواره جنوبی بیستون، سطوح تراشیده شده با شبکه وسیع لاپیه های شیاری و کندویی و شیارهای بزرگ انحلالی می باشند. به این خاطر کوه نوردان مستقر در بارگاه اصلی درخواست جستجوی هوایی کرده اند که انتظار می رود دو بالگرد تا ظهر امروز برسند، در مسیر خود برای جستجو در دامنه های این کوه هستند. و صرفا عشق و علاقه و تشویق های خوانندگان باعث ادامه کار می شود.

این مسئله بین کوهنوردان مرسوم است که می گویند: سعی کن زودتر از ساعت 2 بعد از ظهر به قله برسی تا بتوانی زنده بیرون بیایی! اما امروز با کمال ناباوری خبر شهادتش را شنیدم آنهم در روز جمعه بعد از ادای فریضه نماز که چگونگی شهادتاش دال بر حقانیت راه و مفکورهاش میباشد. بعد از سرچ تو بایک20 به این نتیجه رسیدم که باید پیستون ها کثیف شده باشه و با راهنمایی دوستان قرار شد بشورمش. مدت ها بود که به علت کمبود وقت در فکر بستن وبلاگ بودم اما هر بار دلگرمی های دوستان در بخش نظرات ناخواسته مانع از این کار می شد و دوباره انرژی می گرفتم.

دیدگاهتان را بنویسید