او درپایان نوشت، در گیری پراکنده ادامه دارد

کوه آتشفشان پاکایا در گواتمالا بار دیگر فوران کرد. کوههای مرکزی ایران در امتداد قطر شمال غربی به جنوب شرقی از جنوب استان آذربایجان شرقی شروع شده و تا دامنههای باختری کوه بزمان ادامه مییابد و در آنجا به رشتهکوههای شرقی ایران میپیوندد. کوههای مرکزی ایران نیز مانند کوههای شرقی، تقریباً بایرند. در این سال ها برای حمایت دوبار به کمیته ملی المپیک نیز رفتم که نتیجهای نداشت، همچنین معاون سابق بانوان وزارت ورزش (در چهار سال قبل) هم برای امثال من وقت نداشتند و مرا به حضور نپذیرفتند.

با حضور در ارتفاعات این منطقه میتوانید از دور شاهد نقش برجسته بیستون، سنگ نوشته بیستون، تندیس هرکول، نقش برجسته اشکالی، پرستشگاه مادی، غار شکارچیان و بقایای شهر پارتی باشید. » گفتند: «رسول خدا (ص) کشته شد.» پرسید: «پس بعد از حیات رسول خدا (ص) زندگى را مى خواهید چه کنید جا دارد شما هم در همان راهى که رسول خدا (ص) در آن راه کشته شد بمیرید.» آن گاه رو کرد به دشمن، و آن قدر شمشیر زد تا کشته شد.

آنها در اواخر چند صعود زیبا انجام دادند تا تواناییهای خود را بروز دهند و بگویند شرپاها چه افراد توانمندی هستند و سعی دارند توانایی خود را با گذراندن دورههای خاص قوی کنند و کم کم تغییراتی در این شغل ایجاد کنند. اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر بلندترین کوه کره زمین به حساب میآید و کی ۲ با ارتفاع ۸۶۱۱ متر دومین کوه بلند کره زمین است، در صورتی که دومین قله بلند کره زمین بعد از اورست یکی از قلههای فرعی خود کوه اورست است که کوهی مستقل به حساب نمیآید اما ارتفاع آن از کی ۲ بیشتر است.

” چون ترجمه احوال ابوسهل کوهی در کتاب ” تاریخ الحکما ” مفصلتر از جاهای دیگر آمده است. کوه الهه نمک، کوهی نمکی با رنگ های مختلف و متنوعی است که تراش خورده است و همین تراش های آن زیبایی خارق العاده به آن بخشیده است. فعالیت این چشمهها سبب ایجاد جاذبههای متعدد در گنبد و نمکی جاشک شده و با از بین رفتن آنها تمامی زیبایی این منطقه محو میگردد. چالش های بسیاری در مسیر کوهنورد قرار می دهد. به هر قلهای که می خواستم صعود کنم تمسخر شدم ولی حمایت ندیدم. قاضی امین که آمد، بابر، ملک یونس، وکیل احمد خان پاکستانی به ایتالیا رفتند و استاد ربانی به عربستان سعودی و ترکیه رفت.

به طور مثال از طرف شمال توسط منطقه وسیع توران ، از جنوب شرق بوسیله فلات بزرگ دکن و هند ، از جنوب غرب توسط نواحی پهناور صحرای عربستان و فلات عربی که از توده عظیم آفریقا جدا شده است ، تحت فشار و چین خوردگی ست . این واحد زمینساختی پیکره اصلی و میانی فلات ایران را پدیدآورده است. فعالیت آتشفشانی در ایران مرکزی به نام کمربند آتشفشانی ارومیه – دختر یا آتشفشانهای سهند – بزمان به صورت رشته کوههایی از آذربایجان (سهند و سبلان) تا بزمان – تفتان در بلوچستان امتداد دارد.

دشت کویر و دشت لوت در مرکز این فلات قرار دارند. تحقیقات جدید زمینشناسی نشان دادهاست که در زمانی که قسمت اعظم سطح اروپا به وسیله یخچالها پوشیده شده بود، فلات ایران یک مرحله بارانی را داشتهاست که حتی درههای مرتفع نیز در زیر آب قرار داشتهاست. به جای استفاده از خمیر اگر چسب چوب در دسترس دارید می توانید استفاده کنید . با برخورد دو لبه لایه ها به همدیگر و نفوذ یکی به زیر دیگری، گودال بزرگی در اقیانوس ها تشکیل می شود. علاوه بر این زیبایی ها، کوه سهند یکی از عوامل رونق کشاورزی، دامداری و کندوداری در این منطقه به شمار می رود.

در میان نواحی زغالدار در البرز مرکزی سنواحی آلاشت ، گلند رود ، نورد ، سرسنگه ، سرخ آباد و واسیاسر به دلیل شرایط مساعد جغرافیایی با وجود راه آهن مناسب ترین مناطق برای تأسیس معدن می باشند . در ابتدا تیم نقشهبرداری با حمل یک تئودولیت (دوربین نقشهبرداری) غول پیکر ۵۰۰ کیلویی (که برای حمل آن احتیاج به ۱۲ نفر بود) رفته رفته به سمت شمال حرکت کردند تا ارتفاعات را تا حد امکان اندازهگیری کنند. به عقیدهی من شرپا، همنورد من است و لزوما باربر من نیست و من در حمل بار با او شریک میشوم.

در سال ۱۳۲۰ق امامت مسجد مجد در تهران به وی محول شد. مقامات ترکیه در سال ۱۳۱۱ش به دولت ایران خبر دادند که احسان نوری پاشا، رهبر قیام آرارات، که در ساوه تحت کنترل شدید نیروهای ایرانی بود، به خاک عراق فرار کرده است. در هر حال، دو ویژگی عمده در این پهنه حاکم است یکی چینخوردگی، دگرگونی و پلوتونیسم شدید مزوزوئیک، و دوم، تکاپوی شدید آتشفشانی سنوزوئیک. رسوب حاصل از فورانهای آتشفشانی نیز برای تهیه وسایل صنعتی و بهداشتی بسیاری مورد استفاده قرار میگیرند.

فرزندانی که خدا به پدر استاد عطا میکرده است، معمولاً بر اثر ضعف امکانات بهداشتی پزشکی یا به علل و عوامل دیگر زنده نمیماندند. از همین جهت، آیات را نامربوط میبینی، ولی قرآن علی علیه السلام که نزد صاحب الامر(عج) است، از هر نقصی مبراست و همه چیز در آن آمده است . کوههای مرکزی ایران قلههای معروفی مانند سهند در استان آذربایجان شرقی، کوه کرکس و کوه مارشنان در استان اصفهان، جبال بارز، کوه هزار و کوه شاه (لاله زار) در استان کرمان و کوه بزمان در استان سیستان و بلوچستان را در بر میگیرد.

اصفهانگردی در اسنپتریپ از تاریخچهی پایتخت قدیم ایران شروع میشود، با دیدنیها و خانههایش اوج میگیرد و با پیشنهادات رستوران و سوغات و اقامت پایان مییابد. مجموع قلل کانچن چونگا دارای یخچال های طبیعی مرتفع و عظیمی هستند که امتداد آنها در پایین دست و کوهپایه و با ذوب شدن برف رودخانه های بزرگی را تغذیه می کنند. هزینه پکیج کامل برای صعود به این قله حدود 40 هزار دلار آمریکا به ازای هرنفر می باشد. من برای جذب اسپانسر برای صعود اورست و لوتسه، هم به سازمانها و شرکتهای دولتی و هم شرکتها و سازمانهای خصوصی رفتم، هر جایی که به ذهنم میرسید رفتم، چون اورست از لحاظ هزینه برنامه سنگینی است.

درصد زیادی از شرپاها همین تفکرات را دارند و تا جایی که بتوانند از زیر کار فرار میکنند، چون میدانند این شغل بسیار خطرناک است. هر جایی که میرفتم برای حمایت و اسپانسری، جالب بود که وقت ملاقات می دادند و بعد میخندیدند که عجب حالی داری که میخواهی صعود کنی. در ایران حتی قهرمانهای ما در باشگاهها اجازه ورزش بر روی وسایل استاندارد را ندارند و امکانات ایران برای قهرمانان نیست، برای کسانی است که میخواهند پول دهند و یا شاید وقت گذرانی کنند. مخارج مربوط به ماموریت اندازهگیری ارتفاع کوه در حدود ۲۵۰,۰۰۰ دلار (دویست و پنجاه میلیون دلار) تخمین زده میشود.آلن آرنت، کوهنورد مشهور، معتقد است که به خاطر وجود سطوح مختلفی از یخ که باعث ایجاد تغییرات مستمر در ارتفاع میشود، هر گونه اندازهگیری میتواند تنها همان لحظه را منعکس کند.

یک قانون جدید از طرف دولت نپال، هر کوهنورد را ملزم می کند که حداقل 8 کیلو زباله پس از فرود به همراه خود بیاورد. آیه 124) سپس خاطره یارى مسلمانان در میدان بدر به وسیله فرشتگان را یادآورى کرده مى گوید: «در آن هنگام که تو به مؤمنان مى گفتى: آیا کافى نیست که پروردگارتان، شما را به سه هزار نفر از فرشتگان، که (از آسمان) فرود مى آیند، یارى کند؟ البته که به دلیل بزرگی و گسترش این کوه که همانند یک رشته کوه می باشد، در نپال ، تبت و هند قرار گرفته است. همانطور که گفته شد، این کوه دارای پنج قله اصلی و معروف می باشد.

این قلل دارای پنج یخچال طبیعی می باشند که شروع آن از ارتفاعات بالا می باشد. علی علیه السلام در حالی که این شعار حماسی را می داد، خود را به صفوف دشمن زد: «أنا ابوالقُصّم مَن یُبارزنی»؛ «منم دشمن شکن، کیست که به مبارزه من آید ؟ در اردیبهشت سال 1392 آقای رضا شهلایی در قالب یک تیم بین المللی موفق به صعود قله شدند. به همین دلیل و نیز به علت نبود تعریفی دقیق و رسمی برای قله کوه، تعداد قلههای چهار هزار متری ایران تقریبی است. کوه «اسپور» نیز با ۳۳۰۰ متر ارتفاع، آخرین بار در سال ۲۰۰۴ فوران کرد.

هرچند که تردمیل من استاندارد نیست و سبب آسیبهایی در زانوهایم شده است ولی چارهای جز این نیست. این کمربند همانطور که اشاره شد ۱۷۰۰ کیلومتر طول و با عرض ۱۰۰ کیلومتر به موازات منطقه رورانده زاگرس گسترش دارد. طول رشتهکوههای مرکزی ایران حدود ۱۴۶۰ کیلومتر است و عرض آن بهطور متوسط ۸۰ کیلومتر میباشد که در بعضی مناطق گاه به ۴۳۰ کیلومتر (استان کرمان) افزایش مییابد و در برخی نواحی به ۳۵ کیلومتر کاهش مییابند و در مجموع پهنهایی به وسعت ۱۴۳۰۰۰ کیلومتر مربع را زیر پوشش قرار دادهاست. کتیبهای زیر این سنگ قبر قرار دارد و روی آن عباراتی دیده میشود که در پایان تاریخ ۱۰۰۱ هجری قمری ذکر شده است.

و به این ترتیب آتشفشان متولد میشود و تمام آتشفشانهایی که در قرن اخیر فعالیت نمودهاند در مجاورت آتشفشانهای قدیمی تولید شدهاند. باید به این نکته توجه داشت که قلههای بالای ۴۰۰۰ متر در ایران بیش از ۶۰۰ قله برآورد میشوند اما الزاماً همه آنها کوه به حساب نمیآیند. کوه کانچنجونگا دارای بیش از 20 قله هفت هزارمتری می باشد. این آتشفشان معمولاً هر ۴۰ تا ۷۰ سال یکبار فوران می کند، اما از سال ۱۹۱۸ فوران بزرگی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید