آیا او را به یاد دارید؟

یکی از قمرهای سیاره زحل است که نام این قمر از نام “پرومته” یکی از شاهان اساطیری “کولوفون” اخذ شده است. فضاپیمای کاسینی در سال ۲۰۱۰ جوی بسیار نازک موسوم به اگزوسفر را در اطراف رئا کشف کرد که ترکیبی از اکسیژن و کربن دیاکسید است. گازهای اطراف این ابرنواختر هنوز دارند بر اثر موج حاصل از انفجار ستاره آن گسترده میشوند. کاسینی در طول شش ماه پرواز در اطراف مشتری ۲۶ هزار تصویر از این سیاره، حلقهها و قمرهای آن ثبت کرد. علی رغم تمامی مطالعات انجام شده هنوز ساز و کار حاکم بر شکل گیری روزهای بسیارآلوده در شهر تهران، با توجه به رو به رشد بودن این شهر و افزایش روزهای بسیارآلوده در این شهر، لزوم انجام این مطالعه ضروری به نظر می رسد.

از نظر ترکیب بیشتر شبیه خورشید است. 5. دو سیاره گازی بزرگتر، مشتری و زحل هستند که از چهار سیاره دیگر بزرگتر بوده و بیشتر از هیدروژن و هلیوم تشکیل شدهاند. یکی از متداول ترین رویدادها در این سیاره طوفان های گرد و غبار است که حجم زیادی و مخرب است. معروف ترین آنها عبارتند از: Oberon، Titania، Ariel، Miranda، Umbriel. جنگ او با ورتره ، دیو خشکی و خشکسالی، که آبها را در آسمان نگهداشته بود، در وداها و ادبیات ودایی معروف است. اما یادتان باشد نویسنده که شدید ، این رخصت را داده اید تا بخوانند ، قضاوت کنند ، پل بزنند و زندگی کنند.

آنها در خانههایی کنار پدر و مادرهای موقت زندگی میکنند. این سیاره در مدار ستاره Proxima Centauri قرار دارد که نزدیکترین ستاره همسایه خورشید است. یکی از بزرگترین این ستارگان، ستاره VYصورت فلکی کلب اکبر است. پس مهمترین فعالیت رصدگران که به دنبال کارعلمی این اختفا هستند زمانسنجی چهار برخورد این اختفا است که با زمانسجی دقیق آن می توان قطر سیاره زهره و با زمانسنجی طول مدت اختفا در مکان هایی که اختفا از استوای ماه اتفاق می افتد قطر استوای ماه را بدست آورد، همچنین در شهرهایی از کشور ایران این شانس وجود دارد که این اختفا بصورت خراشان دیده شود که رصد اختفای خراشان علاوه بر زیبایی هایی که دارد می توان با زمانسنجی دقیق عوراض لبه ایی ماه را نیز ترسیم و بدست آورد.

23. تا مدت زمان طولانی در طی تاریخ مردم مفهوم منظومه شمسی را درک نمیکردند. شازده کوچولو در ایران از اقبال خوبی در طی سالیان اخیر برخوردار بوده است و جامعه ی ادبی ایران و مردم اهل مطالعه ی ایران نسبت به ارزش های این کتاب آگاه شده اند و مطمئنا بارها و بارها شما چاپ های مختلف با ترجمه های متعدد از این کتاب را دیده اید. در اینجا 26 حقیقت جالب و خواندنی درباره منظومه شمسی را به شما معرفی میکنیم.

اگر شما آن را از دست دادید، سعی کنید اآن را با دوربین دوچشمی خود بررسی کنید! یکبار گرد سیاره به دور خود حدود 6 روز زمینی طول می کشد. اخترشناسان احتمال میدهند این منطقه محل تولد بسیاری از ستارههای دنباله دار منظومه شمسی باشد؛ آنها میگویند تعدادی از اجرام آسمانی که دورتر از مدار نپتون به دور خورشید گردش میکنند نیز باید جزئی از اجرام ابر اورت باشند. از میان این ستارگان میتوان به ستاره کوچک OGLE – TR – 122B اشاره کرد که از نظر ابعاد نصف این سیاره فراخورشیدی غول آسا است؛ اما تراکمی ۵۰ برابر آن دارد.

میتوانیم با توجه به فاصله اندکی که WASP – 17b با ستاره مادر خود دارد، آن را یک «مشتری داغ» یا «س تاره تفتیده» بدانیم. این ستاره که تنها حدود ۳۰ بار از خورشید ما بزرگتر است، نمیتواند در ابعاد با NML Cygni مقایسه شود؛ اما جرم آن حدود ۲۶۵ برابر خورشید بوده و نزدیک به یک میلیون بار از ستاره ما درخشانتر است. ناهید اغلب ستاره صبح و عصر نامیده می شود، زیرا اولین ستاره ای است که در ابتدای غروب خورشید در آسمان قابل مشاهده است و آخرین ستاره ای است که در سپیده دم از دید ناپدید می شود.

به تازگی ماهواره پلانک با مأموریت بزرگ خود برای تهیه کاملترین نقشه از آسمان (که تا سال ۱۳۹۳ / ۲۰۱۴ به طول خواهد انجامید) درک ما از این عظمت را دقیقتر و بهتر کرده است اخترشناسان موفق شدهاند با تهیه نقشه ریزموج تابش زمینه کیهانی با پستاب باقی مانده از انفجار بزرگ، فاصله دورترین جرم آسمانی را که میتوانیم از زمین رصد کنیم، تخمین بزنند. 6. دو سیاره گازی بیرونی غول پیکر، اورانوس و نپتون، بیشتر از یخ، آب، آمونیاک و متان تشکیل شدهاند.

این نتایج در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰ در کنفرانس سالانهی اتحادیهی ژئوفیزیک آمریکا اعلام شدند.کشف آب بیشتر در جو مشتری: بر اساس دادههای کاوشگر جونو در سال ۲۰۲۰، تقریبا ۰٫۲۵ درصد از مولکولهای جو استوای مشتری، مولکولهای آب هستند. این ابر کهکشان در قلب خوشه کهکشانی واقع شده که آبل ۲۰۲۹ نامیده میشود و بیش از یک میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد. پ- زمانی که حذف کردن واژه ای منجر به گمراهی خواننده می شود ، برای بیان مخفف ها ، یا اعداد از این علامت استفاده می کنیم. به دست آوردن امتیاز استثنایی از مجموع 5 امتیاز بی دلیل نصیب این بازی نشده است ، و نشان از طرفداری گسترده آن نزد کاربران در سراسر دنیا است.

این سیارکها در مجموع حدود ۱۶ درصد از جرم کمربند سیارکی را تشکیل میدهند. تنها چیزی که وجود دارد این است که این سیاره به احتمال زیاد در گروه مینی نپتون ها قرار دارد ، کل سطح آن به احتمال زیاد از اقیانوس تشکیل شده است ، بنابراین اگر روی کره زمین حیات وجود داشته باشد ، به احتمال زیاد آبزی است. میدان مغناطیسی مریخ بسیار ضعیف تر از میدان مغناطیسی زمین است و جو نسبتاً نازک است که به تابش خورشیدی اجازه می دهد بدون مانع بر سطح تأثیر بگذارد. یک راه دیگر هم وجود دارد؛ میدانید که انسان قرن هاست که کهکشانهای دوردست را بدون اینکه اطلاعات چندانی در زمینه آنها داشته باشد، میبیند.

منظومه شمسی یا سامانه خورشیدی ، منظومهای دربرگیرندهٔ یک ستاره به نام خورشید و شماری اجرام آسمانی دیگر است که در مدارهایی مستقیم یا غیرمستقیم پیرامون آن میگردند. این فرایند به تدریج موجب کاهش حجم خورشید خواهد شد و این کاهش حجم اکنون قابلتوجه نیست، اما حدود ۱ میلیارد سال بعد، حجم این ستاره ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت. در سال 1851، تعداد سیارک ها به 15 سیارک افزایش یافته بود، ولی این تعداد هنوز نیز برای بسیاری از اخترشناسان راضی کننده نبود. این یافته ها نشان می دهد که این مولکول های بزرگ میتوانند در سیارات هنگام شکل گیری وجود داشته باشند.

این سیاره به عنوان یکی از روشنترین سیارههای منظومه شمسی نیز شناخته میشود برای نام آن از کلمه زهره استفاده شده که به گلهای سفید گفته میشود. 18. برای نشان دادن مقیاس منظومه شمسی باید بگوییم که اگر خورشید به اندازه یک گلبول سفید خون باشد، منظومه شمسی به اندازه کل ایالات متحده آمریکاست. آنها معتقدند انحراف و گردش نوری که از دورترین کهکشانها ساطع میشود، باعث شکلگیری کپیهایی از کهکشانهای نزدیکتر خواهد شد که به نظر میرسد در فاصلهای بسیار دورتر از ما واقع شدهاند. از نظر ترکیب و اندازه شبیه همسایه خود اورانوس است. گالیله نتوانست با تلسکوپ کوچک خود این حلقه ها را به وضوح و به درستی رصد کند.

گاهي اوقات جريان هاي بلند و حلقه اي شكل از گاز كه به آن زبانه مي گويند از خورشيد جدا شده و در فضا منتشر مي شوند اين گاز ها با سرعتي معادل 600 كيلو متر درثانيه درفضا زبانه مي كشند. سپس گاز و گرد و غبار باقيمانده به صورت يك صفحه تخت گرد (ديسك) به نام ديسك ميان سياره اي در مي آيد كه به دور خورشيد مي گردد. چرخش مشتری به دور خود تندتر از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی است.

این ستارهها معمولا چندین میلیون سال پس از شکل گرفتن، خود را به صورت ابرنواختر متلاشی خواهند کرد. سحابی رتیل که با نامهای دیگری مانند ۳۰ماهی طلایی یا NGC2070 شناخته میشود، زایشگاه ستارهای بسیار بسیار بزرگی با جرمی برابر با چندین میلیون خورشید است که در فاصله ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین قرار دارد. این تنها سیاره ای است که از طریق محاسبات ریاضی پیدا شده است و نه از طریق مشاهدات نجومی. تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۰ قمر جدید برای زحل کشف شد. این سیاره دارای دو قمر فوبوس و دیموس است. 9. گانیمد بزرگترین قمر منظومه خورشیدی است.

بادهای خورشیدی پیرامون موانع محیط میانسیارهای مانند دنبالهدارها و مگنتوسفرهای سیارهای میروند. قسمت جالب ماجرا اینجاست که با استفاده از همکاری در بخش خصوصی و همکاری با شرکت هایی مانند ترنس آسترا زیرساخت های لازم برای جمع آوری منابع فضایی و سفرهای تجاری در فضا، میتواند صورت گیرد و حالا که ناسا اینطور عمل میکند، میتواند به اولین استفاده کننده از این منابع و زیرساخت ها برای ماموریت های اکتشافی بدل شود. شعاع WASP – 17b حدود ۱۳۶ هزار کیلومتر برآورد میشود که بزرگتر از شعاع تعدادی از ستارگان رشته اصلی است.

قطر این فضا حدود ۲۵۰ میلیون سال نوری است و حجم آن ۲۳۶۰۰۰ مگاپارسک مکعب پیش بینی میشود. زیرا اتمسفر گازی آن اغلب از هیدروژن و هلیم تشکیل شده و در زیر لایه بالایی ابرها فشار تا به اندازهای بالاست که گاز به مایع تبدیل میشود. شناسایی فعالیت های زمین شناسی در مریخ ممکن نبود، با این حال، به طور قابل اعتماد شناخته شده است که رویدادهای زمین شناسی قابل توجهی قبلا در این سیاره رخ داده است. مدار نامنظم نپتون ما تا کنون فقط توانستهایم 9 سیاره را در منظومه شمسی شناسایی کنیم، اما آیا سیارههای دیگری نیز در این منظومه وجود دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید