آرزوهایی بسان استواری و سربلندی کوهها – روزنامه افغانستان

Olympus Mons is a shield volcano. Rather than violently spewing molten material, shield volcanoes are created by lava slowly flowing down their sides. Olympus Mons rises three times higher than Earth’s highest mountain, Mount Everest, whose peak is 5.5 miles above sea level. Scientists think that the lower surface gravity of the red planet, combined with higher eruption rates, allowed for the lava on Mars to pile up higher. به این سطح Areoid of Mars میگویند که معادل ژئویید یا سطح مبنای ارتفاعی (geoid) در زمین است.

دقت داشته باشید که لباس نقش اساسی در هنگام کوهنوردی دارد و بهتر است چنین لباس هایی را در هنگام صعود به قله اورست به همراه خود داشته باشید: پیراهن آستین بلند با قابلیت خشک شدن سریع، پیراهن آستین کوتاه جهت پیاده روی در مسیرهایی با شرایط آب و هوایی مناسب، لباس زیر گرم به همراه جوراب گرم و پشمی برای هوای بسیار سرد، ژاکت پشمی، کلاه های گرم زمستانی یا کلاه کپ، دستکش گرم و کفش های مخصوص کوهنوردی.

پلنگ برفی برای شرایط محل زندگی خود کاملا آماده است و پنجه های بزرگ و پاهای پهن او اجازه راه رفتن روی برف و صخره را می دهد و خز ضخیم و دم کلفتی که به دور خود می پیچد، می تواند او را گرم کند. آن ها حیوانات اجتماعی هستند و در دسته های 4 تا 12 نفری زندگی می کنند و صخره ها و زمین های ناهموار با شیب تند را برای زندگی ترجیح می دهند. هر ولایتی دارای چندین «ولسوالی» بود که به وسیله مسئولی به نام «ولسوال» اداره میشدند و ولسوالیها در برابر «والی» مسئولیت داشته و میبایست گزارش کار را به آنها میدادند، البته هر ولسوال امکان داشت چندین علاقهداری را نیز اداره کند.

در سال ۱۸۵۶، در طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند، برای اولین بار ارتفاع قله اورست که در آن زمان با نام قله ۱۵ شناخته میشد به مقدار هشت هزار و ۸۴۰ متر گزارش شد. و در ضمن این گزارش فقط نظرات و مشاهدات اینجانب و درج اطلاعات محدودی از دوستان بوده است و صد در صد ایراداتی دارد که برای همین از همه معذرت خواهی و پوزش میطلبم . جوّ آن شامل ۹۵ درصد دی اکسید کربن، ۳ درصد نیتروژن، ۱٫۶ درصد آرگون و فقط مقدار ناچیز اکسیژن و آب وجود دارد.

این نویسنده می نویسد: “او ھم چنین سلطان اصفھان “یعنی حاکم آن جا” شد… تا این که در سال 2005 شخصی از دو پلنگ برفی عکس گرفت. آب و هوای خشن و نامطلوب، زمین های ناهموار و ارتفاعات از ویژگی های اصلی زیستگاه پلنگ برفی به شمار می رود. قدمت این جاده به دورههای هخامنشی، سلوکی و اشکانی باز میگردد و یکی از جادههای پررونق به شمار میآمده است. اورست بلندترین کوه زمین به شمار میرود اما این کوه بلندترین کوه منظومه شمسی نمی باشد، بلکه قله کوه “المپیوس” با ارتفاعی بیش از ۲۵ کیلومتر مرتفع ترین کوه سامانه خورشیدی است که بیش از ۳ برابر قله اورست ارتفاع دارد، این کوه می تواند تا صد قله دماوند را در خود جای دهد.

دولت این کشور تمامی کوهنوردان را مستلزم به پرداخت مبلغ زیادی برای دریافت جواز صعود میکند که این مبلغ چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار آمریکا به ازای هر نفر میباشد. ارتفاع آن بیش از ۲۵ کیلومتر است و پهنایی به اندازه کشور نپال دارد. حدود 200 متر پس از چشمه درویش و گذر از یک راه صعبالعبور، چشمه گل زرد دیده می شود که زیبایی خاص خود را دارد.

او از هر چیزی از قبیل میوه، دانه، برگ، حشره و البته گوشت تغذیه می کند. آیا در قله اورست موجودی زندگی می کند؟ یاک هیمالیا تا ارتفاع 6000 متری نیز می تواند زندگی کند و به خاطر خز کلفتشان، تا دمای منفی 40 درجه نیز زنده می مانند. دمای هوا در قطبهای آن میتواند تا ۱۳۰ درجه زیر صفر پایین برود. این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۳۳ نفر بودهاست. در تابستان مردم روستا علفهای که در بهار کنده را جمعآوری میکنند. این در حالی است که اسحاق گیلانی، رهبرنهضت همبستگی ملی افغانستان ادامه درگیری ها را به سود هیچ طرف نمی داند و خواهان از سر گیری مذاکرات میان طالبان و طرفداران احمد مسعود است.

هسته درونی نیز از نیکل و آهن ساخته شده است، اما به حالت جامد.این لایه که داخلی ترین لایه زمین است، تقریبا به اندازه سطح خورشید داغ است. شرپاها سطوح مختلف دارند و تفاوتها هم در اخلاق و هم در تکنیک آنها وجود دارد که باعث تغییر در میزان درآمد شرپاها میشود و براساس این تغییرات ردهبندی میشوند و پول میگیرند. قد خرس سیاه هیمالیا 1.4 تا 1.7 متر است و 90 تا 200 کیلوگرم وزن دارد. بخش غربی جسم معدنی توسط رسوبات نیوجن پوشانیده شده ، ولی به وسیله میتود اکتشاف برقی به فاصله 100 -130 متر تعقیب گردیده است.

بله دقیقا شکل شماره 3 بشدت خطرناک است اما شکل 1 خطر و شکل 2 کم خطر و نسبتا بهتر است در معادن بهتر است محل استخراج به صورت پلکانی باشد که خطر ریزش ماده معدنی. دها انباشتههای معدنی این فلز به مقیاس معدن درمحدوده این گستره تشکیل گردیدهاست. زمرد افغانستان برای بار اول در سال ۱۹۷۰ توسط یک شخص روسی در این منطقه یافت گردید. وی یک از کارهای صورت گرفته در همین رابطه را احداث فاز اول منطقه تفریحی ، چنگری خواند و افزود : در فاز اول آن 300 میلیون تومان هزینه جهت راه دسترسی ، روشنایی ، نمازخانه و سرویسهای بهداشتی در نظر گرفته شده است.

نظر آن حضرت این بود که در داخل شهر با دشمن مواجه شوند؛ چراکه مدینه از نظر جغرافیایی در منطقهای مناسب قرار داشت و فقط بخش شمالی آن، آسیبپذیر بود. در طول این مدت بیش از 3500 متر رسوب از نوع آهک توده ای همراه با سیلیس رادیولارها بطور هم شیب درآن ته نشین می گردد. بررسی های پیشین، ارتفاع قله اورست را هشت هزار و ۸۴۸ متر تعیین کرده بود. آرارات يك آتشفشان استراتوولكان است كه وسعتي در حدود يك هزار كيلومتر مربع را اشغال كرده است. با عنايت حضرت رضا عليه السلام و سفارش آيت الله العظمي ميلاني در فرصتي کوتاه بدن پاک آن رادمرد الهي را در بهترين نقطه يعني دارالسياده در جوار ملکوتي امام هشتم به خاک سپردند تا براي هميشه در پناه آن امام همام باقي و زنده بماند.

حتی مردم بومی و شرپاها (شرپا یک قبیله بومی در هیمالیا است که معمولا اکثر آن ها از حمل وسایل کوهنوردان هنگام صعود کسب درآمد می کنند) تنها مدت کوتاهی می توانند بالای قله بمانند و امکان هیچ گونه زیست و بقا در بالای قله وجود ندارد. در این حالت، اگر شخص توسط این گاز احاطه شود، به علت نرسیدن اکسیژن خفه مى شود و چون این گاز بى رنگ و بى بوست، شخص هیچ گونه آگاهى از احاطه شدن درون این ابر نخواهد داشت. وزن ماده باقی مانده نیز کمتر از ماده اولیه است زیرا بخشی از آن به صورت بخار آب و نیتروژن خارج شده است.

آبدهی آن خیلی كم و از دو نقطه كف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز كربنیك و هوا با فشار خارج میشود. این چین خوردگی ها پس از تشکیل، به حالت اولیه باقی نماند و طی میلیونها سال به علت فرسایش تغییر شکل یافته است. متعددی از این سیالب ها در زاگرس دراستانهای لرستان و ایالم طی سالهای اخیر مشاهده شدهاست . در ۲۰ آگوست ۱۹۸۰، مسنر برای اولین بار در تاریخ، به تنهایی قلهٔ اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن و هرگونه پشتیبانی از مسیر سختتر شمالی فتح نمود.

دیدگاهتان را بنویسید