آتشفشان های فعال ایران

از سوی دیگر اما وهابیون به تقلید از رهبر فکریشان ابن تیمیه که هر نوع تبرک جویی به اولیای الهی و خصوصا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را حرام می دانند هر از چند گاهی با شیوه های مختلف در صدد ممانعت از دسترسی زائران و شیقتگان حضرت به این مکان بر می آیند. به چند فروشگاه پوشاک رفتیم و بعضی از بچهها مقداری خرید کردند. در 30 تیر ماه سال 1387، کوه دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی کشور در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

البته سرزمینی که اقوام اصلی آریایی ها در آن می زیستند به درستی معلوم نیست ولی برخی آن را شمال کوه های هندوکش و یا اندکی فراتر از آن در روسیه ، حوالی دریاچه آرال و در اطراف رودخانه های جیحون و سیحون تا امتداد شمال خاور افغانستان امروزی و شمال فلات ایران می دانند . بطور مسلم پیش از این حرکت ابتدا گروهی از جنگاوران با اسبها و احیاناً ارابه های جنگی بسیار ساده و ابتدایی از شمال دریای خزر و قفقاز گذشته و در کوه های زاگرس ساکن شدند و گروهی دیگراز آنان از جیحون گذشته و به فلات ایران روی آوردند .

و سومین گروه مردمانی هستند که در سواحل آبی جنوب فلات ایران یعنی در کرانه های خلیج فارس سکونت داشتند که اینها احتمالاً مردمانی تیره پوست بودند و علاوه بر این در دره های غربی کوه زاگرس ( حوریان ) زندگی می کردند که در میان این اقوام ( کاسیان ) از نظر پیشرفت و فرهنگ معیشتی دارای ویژگی های برجسته ای نسبت به اقوام دیگر بودند . که توسط آریایی های هند و اروپایی احتمالاً در حدود 1800 سال پیش از میلاد صورت گرفت ارابه ها و آذوقه های خود را به فلات ایران آوردند . البته زمان کاسته شدن از شمار ارباب انواع مورد پرستش آریایی های ایرانی ، زودتر از آریایی های هندی باید دانست .، آریایی های که تازه به فلات ایران وارد شدند از نظر تمدن در درجه ی پایین تری از بابلیان ، آشوریان و سومریان که فرهنگ و تمدن پیشرفته تری داشتند برخوردار بودند .

البته تحقیقات نشان می دهد که بعد ها جنوب روسیه نیز شامل این مهاجرت شد . افسانه ای هست که حاکم فسا میخواسته بفهمه که این کوه چندتا دره داره.جایزه میذاره که هرکس بتونه آمار دقیقی از دره های خرمن کوه بده جایزه بزرگی بهش میدم.اما هرکس که به خرمن کوه میرفته حیوانات وحشی اون رو میخورده.بالاخره 2 برادر با هم میروند و بعد از یک روز برمیگردند.حاکم با تعجب میپرسه چرا به این زودی برگشتید.؟ برخی توده های نفوذی آذرین که به آنها کوه های منفرد مرکزی می گویند.

مورخین تاریخ اسطوره ای ایران باستان معتقدند که آریایی ها چهار دولت تشکیل داده که اولین آن به دولت داستانی جمشید که دوره های آن را باید به زمان زندگی آریایی های ایرانی و هندی با هم دانست ، دومین دولت نیز به دولت داستانی فریدون معروف است که زمان تشکیل آن را باید در همین زمان ( کمی بعد از جمشید ) دانست . ج: بعد از شکست در کوه سرخ به پریان رفتیم.

خواندم و خواندم. ده روز بعد کاملاً از بر کردم. و پدر خانواده مسٮٶلیت اجاق و طبعاً روشن نگه داشتن آتش را بر عهده داشت . اعضای گروه حدود یک ساعتی را به صورت درازکش استراحت کردند و سپس مشغول خوردن ناهار شدیم. » اين خبر در ميان سپاه شرک و در جبهه پريشان مسلمانان به سرعت برق پيچيد و موجب شکست روحيه مسلمانان و تقويت روحي مشرکان گرديد. پس مشرکان ناگزیر بودند نخست با مسلمانان بجنگند و پس از پیروزی بر آنان وارد شهر شوند.

آریایی های مهاجر به فلات ایران با تحمل سختی ها و مشقات فراوان ، ابزار و امکانات آبیاری مصنوعی زمینهای خشک را فراهم کردند تا بتوانند زمینهای مورد نظر خود را آباد و قابل کشت سازند این تلاشها از خصوصیات آریایی های ایرانی در تامین زندگی آنان می باشد . دریاچه خشک در کم ارتفاعترین قسمت حوضه آبریز و دشتهای سطحی به وجود میآید. در روزگاران قدیم، نمک برای استفاده و مصرف غذایی مناسب نبود و به دلیل ترکیبات فراوانی که داشت استخراج نمی گردید.

این قلهی کوه نیست که ما فتح میکنیم بلکه بر وجود خود چیره میشویم. با اینکه مسیر جنوبی آسانترین مسیر صعود است، اما قطعا زیباترین آنها نیست. گروه نخست مردمانی که از نواحی اطراف دریاچه رومیه تا منطقه ی علیای رود دیاله شناسایی شدند و عبارتند از : ( گوتیان ) که به نواحی شرقی بیشتر گرایش داشته و دیگر ( لولوبیان ) که قلمرو آنها بیشتر به اطراف باختر گسترانیده شده بود و نیز ( کاسیان ) که در ناحیه ی جنوب غربی یعنی در منطقه علیای رود دیاله و کرخه ساکن بودند .

آراﺀ الهی و اداره ی جامعه بر اساس عقل و عدل و توجه به وظایف دینی تنها از سوی این روحانیون امکان پذیر بود . در طول تاریخ افراد بسیاری به دنبال یافتن کشتی نوح بودند اما هیچ یک موفقیتی کسب نکردند تا اینکه این کشتی در سال 1959 در طی یک عکس برداری هوایی به صورت اتفاقی پیدا شد و توجه مردم جهان را به خود جلب کرد. 4. دریای بلخ: از غرب کوه بابا سرچشمه گرفته ابتدا به طرف غرب جریان پیدا می کند وبعد از آن به طرف شمال تغیر جهت می دهد و 400 قریه از آب آن استفاده می کند آب آن به دریای آمو نرسیده در نواحی دولت آبادچهاربولک وآقچه تمام می شود.

ارتفاع این کوه از 400 تا 5140 متر می رسد و قله معروف آن بنام شاه فولادی (Shah Fuladi) یاد می شود که 5135 متر ارتفاع دارد و دریای بلخ از قسمت غرب این کوه سرچشمه می گیرد. ارتفاع این کوه از 400 تا 5140 متر می رسد و قله معروف آن بنام شاه فولادی (Shah Fuladi) یاد می شود که 5135 متر ارتفاع دارد. بسیاری از جغرافینویسان سدههای نخستین اسلامی و پس از آن، از پنجشیر به عنوان یکی از شهرهای خراسان آن روزگار یاد کردهاند.

؛ امّا به تصريح قرآن، مراد از آن، خواب و بيداری است. ساعت 30/6 از خواب بیدار شدیم . میترا از خدایان آریایی پیش از آغاز جنبش آنها یعنی پیش از آمدن به هند و ایران است . آریایی ها ( ایرانی و هندی ) دارای ساختار یکسان نبوده و شیوه ی معیشت آنها با یکدیگر متفاوت بوده است ولی ساختار زبان در ادبیات ایران و هند بطور روشن در آثار دینی آنان قابل شناسایی است . تاق اتاق ها به یکدیگر پیوستهاند و به همدیگر راه دارند.

نقل خاطره اي جالب از دوران اقامت در آن حوزه از زبان خود ايشان خالي از فايده نيست: فرمودند: « زماني که در حوزه علميه ساري درس مي خواندم يکي از دوستان طلبه به نام آقاي شيخ اسماعيل شريعت گرجي به من پيشنهاد کرد که جهت ادامه تحصيل به بابل برويم زيرا استاد زبردستي در منطق در آن حوزه تدريس مي کند، به اتفاق به حوزه بابل رفتيم، اما براي وي مشکل پيش آمد که نتوانست بماند، من ماندم و از محضر آن استاد منطق استفاده کردم.

بنابراین من به سمت راست رفتم و امیدوار بودم که برسم به جایی که دیوار سنگی دوباره به یخ متصل شده . برخی از گونههای گیاهی در سمت سایهگیر صخرهها و برخی در سمت آفتابگیر رشد میکنند، پارهای دیگر در ارتفاعات بلندتر و سردتر قابلیت رویش دارند. و چهارمین گروه : ( ژرمن ها ) که مسیری در سمت راست رودخانه راین تا شبه جزیره ی ( اسکاندیناوی ) را طی کردند . آریایی ها از دو ناحیه ی مشرق و مغرب ایران وارد این سرزمین شدند که ابتدا گروهی از جنگجویان و بعدها مردمان و اقوام کوچ نشین آریایی وارد این سرزمین شدند .

و دو دولت دیگر را به منوچهر و زاب نسبت داده اند که دوره های آن متعاق است به آریایی های ایرانی در شمال خاور فلات ایران اسکان و استقرار یافته و در عین حال زیر فشار مردمانی بودند که از طرف شمال به طور پی در پی به آنان حمله می کردند . گروهي درنواحي كوهستاني ، گروهي در نواحي مرتفع كوه ها و در زمستان به دامنه ي كوه ها رفتند و گروهي ديگر به دشت ها روي آوردند . 6. دریای ارغنداب: این دریا از دامنه گل کوه و دره لومان سرچشمه گرفته به جانب سطح مرتفع هزاره جات به طرف غرب جریان دارد ، از سنگ ماشه گذشته ، وارد دره کم عرض به حرکت خود ادامه می دهد و در بین علاقه دی چوپان پیش رفته بداخل دره ارغنداب می شود .

دیدگاهتان را بنویسید