آتشفشان فعال و نیمه فعال ایران کدامند؟

به دلیل کم بودن اکسیژن در ارتفاع بالای ۸۰۰۰ متر این منطقه با عنوان منطقه مرگ شهرت دارد و خستگی و تنگی نفس دو دلیل عمده برای مرگ های ناباورانه در قله اورست به شمار می آید. در مرحله دوم ایست قلبی در ارتفاعات بالای ۸۰۰۰ متر اشاره داشته اند. در واقع می توانیم این طور بگوییم که این ضرب المثل به نوعی اشاره به این دارد که از هر دستی که بدهی از همان دست هم می گیری. رابین فیشر زمانی که به قله اورست نزدیک شده بود و تنها ۱۵۰ متر با آن فاصله داشت بر روی زمین افتاد و دیگر هر گز برنخواست.

دشواريهايی که اکنون افغانستان با آن روبرو می باشد، درمحتوای خويش – با درنظرداشت تفاوت زمانی – پديده ء جديدی نبوده، و روند تاريخی پر پيچ و خم اين کشور؛ شاهد صحنه های همسان آن در ازمنهء دور نيزمی باشد. برابری در مفهوم ساده اش حاکی از آنست که هر انسان دارای ارزش، کرامت و حقوق مساوی می باشد. کلمه blue در هر دو اصطلاح در اصل استعاره ای از آسمان آبی است. از این دو محوطه باستانی آثار فراوانی از دوره مفرغ به دست آمده است که برخی در موزه های داخل و برخی در موزه های خارجی نگهداری می شوند.

طبق دسته بندی در زمین شناسی، کوه های آتشفشانی که از آخرین فعالیت آن ها کمتر از ۱۰۰۰۰ سال گذشته باشد، جزء آتشفشان های فعال محسوب می شود. آتشفشان به عنوان یک پدیده طبیعی در زمین و کرات دیگری چون سیاره مریخ، در تغییرات سطح کره زمین نقش مهم و اساسی داشته است. پزشکی آمریکایی در تفسیر وضعیت نابسامان مسیرهای اورست عنوان کرده است اورست شبیه به یک باغ وحشی است که انبوه جمعیت رفت و آمد در آن را دشوار کرده است. از آنجایی که قله کی ۲ در چین دومین قله بلند دنیا به شمار می آید مسیرهای بسیار سختی را برای فتح کردن در پیش روی دارد.

از آنجایی که در مسیرهای نزدیک به قله اورست گاها مشاهده شده است ترافیک بسیار سنگینی برای صعود مشاهده می شود شاید یکی از دلایل اصلی مرگ این صف انتظار است که دلیل مرگ کوهنوردان می شود. اورست در کنار مرتفع بودن خود که دلیل بارز برای گرفتن جان قربانیان در طی مسیر به شمار می آید پیامدهای ناگواری را نیز رقم زده است. با توجه به اینکه برای صعود رقم هنگفتی باید پرداخت شود اما علاقه مندان به آن روز به روز بیشتر می شود که کم نمی شود. کسانی که به این کوهستان شوم سفر داشته اند در طی خاطرات خود عنوان کرده اند که در طی مسیر می توانید با مشاهده سنگ های کوچکی که بر روی قبرهای قربانیان قله اورست مشاهده می شود به شوم بودن این قله پی برد اما باز نمی دانیم چرا صعود از آن یک رؤیا به شمار می آید.

هرگز به این روزها فکر نمی کردم. در سال ۲۰۱۴ در پی ریزش بهمن یک فرد نپالی در قله اورست جان خود را از دست داد فردی که خود راهنمایی تیم کوهنوردی بود و ۳ تن از همراهان وی نیز در بین بهمن مدفون شدند و هرگز جسد آن ها پیدا نشد. اقداماتی که شهرداری این شهر برای ایمن سازی این کوه انجام داده است باعث شده تا خطرات احتمالی در کوه نوردی کاهش پیدا کند. از آنجایی که کشور نپال یکی از اصلی ترین منابع درآمدی خود را فروش مجوز برای صعود به قله اورست می داند بیش از ۳۸۰ مجوز با قیمت هر مجوز ۱۱۰۰۰ دلار نقدینگی های بسیاری را به سمت خود فرا خوانده است.

در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا از قربانیانی که کوه اورست در دل خود مدفون کرده است و هر گز به آن ها اجازه برگشتن به خانه را نداده است مطالبی را به اشتراک بگذاریم. مردادامسال تونستم به یکی از آرزوهام دست پیدا کنم شبی زیباوخوابی شیرین برفرازبام ایران دماوند باشکوه..تعطیلات مردادفرصت خوبی بود برای برنامه ایی زیبا..باز طبق معمول جاده آمل شلوغ بود ترافیکی عجیب که باعث شد 10کیلومتر رو پیاده روی کنم تاپلور..آشنایی در مسیر بادوستان کوهنوردعزیز وهم صحبت شدن تا گوسفندسرا تجربه خوبی بود در این برنامه..درنهایت 5عصراز گوسفندسرا باکوله ایی سنگین حرکت کردم به سمت بارگاه وتقریباساعت 10شب بارگاه بودم برپایی چادر..شام..وخواب..صبح از دیدن تعداد چادربرپاشده تعجب کردم ماشالا به این همه کوهنورد..آب و هوا دوروز بارشی پیش بینی شده بود پس من دوروز درکنار بارگاه سوم به استراحت پرداختم اما دریغ از بارش..یک روز هم هوایی تا آبشار یخی وبرگشت به چادروآشپزی..واستراحت..صبح روز بعد ساعت 6صبح چادرووسایلم رو جمع کردم وبا کوله ایی سنگین تقریبا آخرین نفر به سمت قله حرکت کردم در مسیر به دوستان سیرجانی رسیدم تیم یاران طبیعت به سرپرستی آقای حاج ربیعی عزیز که تا قله هم مسیروهمراه بودیم قله باد شدیدی داشت وگوگرد نیز با گردش خاصی کل قله رو فرا گرفته بود قله خیلی شلوغ بود در کنار دوستان عکسی به یادگار گرفتیم واز هم جدا شدیم به کاسه دماوند رفتم وبه استراحت پرداختم حدود ساعت 1به برپایی چادرم پرداختم یکی از مشکلات خاک پوک وگوگردی محل برقرای چادر بود که به شل شدن میخ های چادر می انجامید..سنگهای قله هم که اکثریت گوگردی بودن و وزن سبکی داشتند در نهایت چادر رو برپا کردم ولی از استحکامش راضی نبودم..در چادر به استراحت پرداختم عصر هنگام تیمی سه نفره از تهران نیز که قصد شب مانی قله داشتند در کنار من چادر زدن ..عصرتا غروب به گردش اطراف قله پرداختم وعکاسی ودر نهایت چادر وآشپزی شام..8کیسه خواب وشروع بادهای چرخشی وسهمگین قله..

«امین دهقان» تنها کوهنورد ایرانی است که امسال برای صعود به قله اورست تلاش کرد و موفق شد به این هدف دست پیدا کند. بدون شک بهمن های سهمگین و زلزله های ناگهانی که در اورست رخ داده است دو دلیل دیگر برای گرفتن جان کوهنوردان به شمار می آید. اورست به دلیل اینکه کوه بسیار سهل العبوری است مشتاقان بسیاری برای صعود دارد؛ اما این روزها انتقاد های بسیاری به کشور نپال شده است، زیرا صدور مجوز بیشتر از حد معمول سبب ایجاد شدن بار ترافیکی در قله اورست برای صعود شده است که این امر یکی از دلایل اصلی مرگ یکی از کوهنوردان بریتانیایی به شمار می آید.

به شکلی که حتی با استفاده از کپسول های اکسیژن هم تنفس برای کوهنوردان حرفه ای و آماتور کار بسیار دشواری است. زلزله، طوفان های سنگین در فصل زمستان و یخ زدگی کوهنورد در کنار بهمن های ناگهانی از مهم ترین دلایل گرفتن جان کوهنوردان در این قله شوم عنوان شده است. در سال ۲۰۱۵ نیز بهمن ناگهانی دیگری جان بیش از ۲۰ کوهنورد را به کام مرگ کشاند. توکیوپایتختژاپن با منطقهٔ شهری اطراف آن بیش از سی میلیون نفر را در خود جای داده پرجمعیت ترین شهر آسیا است. ارتفاع قلهٔ آن از سطح دریا برابر با ۸٬۸۴۸ متر (۲۹٬۰۲۸ پا) میباشد.

در سال ۱۸۵۶، در طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند، برای اولین بار ارتفاع قله اورست -که در آن زمان با نام قله ۱۵ شناخته میشد- به مقدار ۸٬۸۴۰ متر گزارش شد. اورست محبوب ترین قله در جهان است که برای اولین بار توسط ابر قهرمان مسنر بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح شد. سوئیس. شکی نیست که سوئیس یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان است. اما بر اساس گفته های مسنر کوهنوردی همراه با مرگ است، اما هدف زنده ماندن و شکست دادن مرگ است و به تماشا نشستن موفقیت مهم ترین امری است که در مسیر کوهنوردی برای موفقیت باید به آن اندیشه شود.

ابن جبیر میگوید: «بیشتر مردم به دلیل دشواری ورود، از وارد شدن به آن از دهانه تنگ آن خودداری میکنند؛ چون گفته میشود هرکس نتواند وارد آن گردد، حلال زاده نیست». قبلاً در اين محل چهار طاقيهايي ساخته بودند كه چشمههاي آب و درختهاي چنار چشمانداز مصفايي به آن ميداده است. گرچه پیدا کردن محل دقیق این غار تأثیر زیادى در اصل داستان، نکات تربیتى و اهمیت تاریخی آن ندارد اما دانستن محل این حادثه مى تواند کمک به فهم بیشتر خصوصیات آن کند. بار اول، یاقوت این معدن بزرگ؛ در زمان شاه جهان از سوی وی، در اعمار قصر تاج محل مورد استفاده قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید